Întrebare recomandată | WhatheWow a întrebat:

Să spunem că prin absurd se întâlnesc la cină la un restaurant, cele mai reprezentative minți ale Filosofiei. Care credeți că ar fi cel mai disputat subiect de discuție? Dar întrebarea care le-ar da cea mai mare bătaie de cap?

Răspuns Câştigător
| Wøodenpints a răspuns:

Probabil multă lume ar crede că dacă s-ar întâlni toţi la o masă (în bar, că mai erau şi beţivi printre ei, de unde atâtea idei bune fără strop de troscău la bord), să vorbească doar despre probleme existenţiale, despre viaţă, si despre cele mai mistuitoare întrebări care au existat vreodată. Eu nu prea cred. Eu cred că ar vorbi chestii banale, aşa, mici nimicuri. Pentru că astfel de oameni, au deja o percepţie asupra realităţii cu mult diferită faţă majoritate. Să vorbească între ei despre o chestie fără răspunsuri concrete despre care fiecare are altă părere, mi s-ar părea puţin cam inutil şi deloc profesionist.

Şi nici întrebare care să le dea bătaie de cap nu cred că ar exista. Şi nu pentru că ar şti toţi să răspundă. Ci pentru că ei sunt oamenii care au ajuns la concluzia că nu merită să-şi bată capul prea mult cu nicio întrebare, la care, din cauză că nimeni nu-i ştie răspunsul real, nu ar schimba absolut nimic.

Părerea mea...

30 răspunsuri:
| DaveMustaine a răspuns:

Teoria nimicului.

| WhatheWow explică (pentru DaveMustaine):

Da, asta ca subiect de discuție iar întrebarea ce-i frământă cel mai mult e " Cine o să plătească cina "?! happy

| valentingb a răspuns:

Religia. Niciodată nu se va găsi un final acestei discuții.

| SoundTHeWave a răspuns:

Daca sunt filosofi, eu unul as discuta despre vastitatea universului si daca suntem sau nu singuri in el.

| DaveMustaine a răspuns (pentru WhatheWow):

Daca tot vor manca, subiectul lor va devia spre aspectul culinar. "Oare cate molecule de apa se gasesc in 300 ml de supa de midii?"

| WhatheWow explică (pentru DaveMustaine):

rolling on the floor Nu știu dacă Socrate ar intra într-o astfel de discuție dar cu siguranță că după câteva pahare de vin ironiile la adresa Prostiei umane vor domina atmosfera. laughing

| Inferno a răspuns:

Despre faptul ca ar trebui sa stea infinit de mult timp pentru a-si termina portia de mancare. Daca ar manca jumatati din cantitatea de mancare, teoretic mancarea nu s-ar termina niciodata.

| DaveMustaine a răspuns (pentru WhatheWow):

LOL

| WhatheWow explică (pentru Inferno):

Eu am spus "prin absurd" și nu m-am referit la adevărata " Cină a filosofilor " dar poate fi și ăsta un subiect bine gândit! laughing

| WhatheWow explică (pentru SoundTHeWave):

Chiar dacă sunt celebrii în "arta gândirii" tot n-ar găsi răspunsuri. happy

| WhatheWow explică (pentru valentingb):

Pe subiectul "Religie" cred că doar s-ar certa și și-ar face păcate; mă îndoiesc că ar începe să-l abordeze. laughing

| Mădă0611 a răspuns:

Oamenii.
"Cine/ce suntem (de unde venim? incotro mergem?)?"

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

Pai stai, ca nici eu nu am venit cu problema lui Dijkstra legata de filosofi. Raspunsul meu pleca de la premisa ta.

| WhatheWow explică (pentru Inferno):

Scuze atunci; mea culpa! laughing

| hummmer a răspuns:

Ce a fost mai intai, oul sau gaina? Cu argumente, va rog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

«De ce dureaza asa mult? Nu le lasam bacsis!»

| Exilee a răspuns:

NEAH! Nu cu filosofi, ci cu oameni de stiinta.

Eu, bineinteles fiind cel care se ocupa cu ''integrarea'' subiectului de discutie, as discuta probabil despre noile cuceriri ale tehnicii si indeosebi al tehnologiei ce prezinta impacte ( avantajoase/dezavantajoase) asupra omenirii. Si mai multe...
N-as rata o asemenea ocazie pentru nimic in lume.

| sabin89 a răspuns:

Cred ca n-ar vorbi despre filosofie. Cred ca ar spune bancuri. Dar daca totusi s-ar apuca, cred ca cea mai grea intrebare ar fi "De ce nu poate fi invinsa batranetea si moartea".thinking

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Abia dupa cina incep sa filosofeze. Dupa cateva paharehee hee

| WhatheWow explică (pentru мιнαɛℓα36):

Da, da dar despre ce ar filosofa? ...sa nu-mi spui ca despre blonde! laughing

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru WhatheWow):

Sincer... nu!
Despre roscatehee hee

| WhatheWow explică (pentru мιнαɛℓα36):

Aaaa! Doar sa le barfeasca draga ca in rest...le lipseste reputatia blondelor.

| Iubibilăă a răspuns:

Ar fi: Ce coincidenta!
Pa, pa.

| Salahadin73 a răspuns:

Siiii,cum este supa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In calitate de minte luminata a filosofiei (happy ) m-ar interesa sa discut despre Influenta pasaricii asupra realizarilor (schimbarilor) majore in istorie.

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

Ooooo! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

happy + dat din coada ca un catelus. happy

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

happy Bine ai revenit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

Bine te-am regasit! happy