| IonelFlorianUrzica a întrebat:

Sa zicem ca cineva ar încerca să cucerească omenirea! O forță din afara Terrei sau ceva din alta dimensiune! Care ar fi primii pași pe care i-ar urma?

4 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Pentru o civilizație capabilă să se deplaseze inter-dimensional, cucerirea Terrei nu ar înseamna absolut nimic.

Este ca și cum ai întreba "care ar fi pașii pe care i-ar face o divizie de tancuri pentru a învinge în luptă o râmă?"

| Korkodeln a răspuns:

Daca ai capacitati de calatorie inter-stelara sau inter-dimensionala nu stai sa pierzi timpul cu o planeta poluata si in care resursele de suprafata si usor de exploatat sunt epuizate.

Chiar si cu telescoapele actuale au fost descoperite planete cu atmosfera si la distanta optima fata de steaua lor ca sa permita aparitia vietii asa cum o stim noi. Daca cineva se poate misca in spatiu isi cauta o planeta luxoasa, virgina si unde inteligenta nu a evoluat (asta e de fapt raritatea, nu mediul). Iar intre dimensuni, in multivers, te duci in versiunile unde cea mai inteligenta fiinta e vreo gorila, nu stai sa pierzi timpul cu razboaie.

Ma rog, exista si posibilitatea sa iti placa oamenii, fie ca aliment, fie ca sclavi, atunci pe ei si pe mama lor, daca ai cateva nave in orbita inalta (la peste 300Km) n-are ce-ti face nimeni de pe pamant si razi toate capacitatile miltare si pe urma iei tot ce vrei.

Nu trebuie sa fie o diferenta uluitoare de capacitati tehnologice, Cortez cu cateva muschete si un tun prapadit a cucerit toata America de Sud, credeau aia ca sunt zei. In cel mai rau caz faci o arma biologica/chimica si asta a fost, nu trebuie sa-i omori daca iti trebuie oameni, doar sa-i adormi, invadatorii externi nu sunt legati de Conventia de la Geneva.

| gabicoo a răspuns:

Își fac cont pe TPU și își prezintă intențiile ca să sondeze ce părere are populația Terrei despre asta și să-i dărâme psihologic pe oameni ca să accepte mai ușor stăpânirea extraterestră.

| Cinic a răspuns:

Atata timp cat avem manele, trap, casa dragostei si insula iubirii si bravo ai stil, nu ne va cucerii nimeni. Ca sa nu mai vorbesc despre vedete ca neon sau sniper wolf care sunt un cancer pentru copii si fac milioane de pe urma la prosti. Si oricum ne va apara andrew tate, asa cum îi apara si pe barbatii carora le ia banii. Is on fire in ultima vreme pe langa scamul cu husler university acum da tepe cu cripto monede. Si nu o cripto moneda ci vreo 3. Cat de prost sa fii sa te lasi pacalit de aceiasi schema de 3 ori la rând laughing