| ScoobySeby a întrebat:

Sall TPU, ce inseamna un mol de atomi?

Răspuns Câştigător
| Roberto_Angelino_1995 a răspuns:

Numărul de atomi din 12 g de 12C este egal cunumărul lui Avogadro (6. 0221367× 1023conform datelor actuale). Considerînd definiția numărului lui Avogadro, bazată peunitatea atomică de masă, molul se poate defini în mod echivalent astfel:

Un mol este cantitatea de substanță a cărei masă exprimată în grame este egală cumasa atomică a acelei substanțe.

De exemplu, fierul are masa atomică 55, 845; prin urmare 1 mol de fier are 55, 845 g.