| ALECSUTZU a întrebat:

Sallut : Ce se intampla dupa ce mori? si exista o explicatie pentru dumnezeu sau o fiinta divina?

Răspuns Câştigător
| andrei a răspuns:

Nimic. Creierul isi opreste activitatea si gata. Pur si simplu totul devine negru.

8 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Sa te gandesti la un viitor cu o posibila moarte nu va schimba nimic. Traieste prezentul, moartea nu poate sa existe aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fii realist, dupa ce mori, te descompun microorganismele. In rest... ramii realist.

| Hope77 a răspuns:

Cu mare intarziere postez si eu un raspuns. m-au mirat un pic parerile deja emise. cel desemnat castigator e cel mai aproape de adevar, dar nu e complet
moartea este procesul invers creatiunii: trupul se intoarce in pamant iar suflarea de viata se intoarce la Dumnezeu, care ne-a dat-o. elementul suplimentar e faptul ca atunci cand Hristos va veni a doua oara pe pamant pentru a-i lua pe cei credinciosi la Cer, va invia pe cei care au murit credinciosi Lui. dupa un somn mai lung sau mai scurt (nimeni nu va sti cat a "dormit") exista aceasta revenire la viata extraordinara. aceasta a fost nu doar speranta crestina ci certitudinea crestinilor.

http://www.cumparaadevarul.org/viata-dupa-moarte/

| KoZzZ a răspuns:

Da exista Viata vesnica in Rai sau Iad

| Warhead a răspuns (pentru KoZzZ):

Hai, nu mai spune, măi Costinel.
Şi ce dovezi ai tu?

| KoZzZ a răspuns (pentru Warhead):

Am murit si am inviat

| Adi32113 a răspuns:

Sunt sute de astfel de teorii de acest gen, multi cred in Rai sau Iad, unii cred in rencarnare, altii in existenta unei vieti in astrale ce este de fapt viata de care ne-am pregatit in timpul vietii fizice. Dupa ce multi oamenii si-au revenite din coma, au relatat intamplari cum ca si-ar fi desprins corpul spiritual de cel fizic si ca ar fi calatorit cu el in ether sau lumea astrala.A tria posibilitate(cea cu sufletul) este cea mai plauzibila dar din punct de vedere stintific este nedemonstrata deci insuficienta pentru a se da un verdict.Nici un om nu poate spune clar ce va urma dupa aceasta viata, poate doar sa-si dea cu presupusul, dar cum se stie prea bine, fiecare afla la timpul lui.

| Sadovan_Bogdan_1992 a răspuns:

Crede-ma! Nu vrei sa stii.Fie-ti griija de tine in prezent, nu in viitor.