| Mandy a întrebat:

Am citit o chestie foarte interesanta despre psihologia umana.Era vorba ca noi putem face oricue numai cu ajutorul gandurilor, in sensul ca daca ne gandim mult la un lucru, se v-a intampla, sau daca ne temem de un lucru, la fel, se v-a intampla. Voi ce parere aveti? credeti? Vreau sa aprofundez subiectul.Va rog ca la raspunsurile voastre sa fiti cat se poate de sceptici, sau abstracti.Multumesc anticipat big grin

Răspuns Câştigător
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Da, gandul are poate cea mai mare putere. In functie de cum gandim, pozitiv sau negativ, ne apar ulterior evenimentele in viata. Prin propria noastra minte putem deci influenta destinul. Este interesant si acest articol:
http://astrolog2you.blogspot.com/2010/09/puterea-gandului.html

10 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

N-ai putea să te gândeşti mult la limba română astfel încât să se întâmple ca şi tu să revii în lumea celor ce scriu corect, în speţă "se VA întâmpla"? Zic şi eu aşa cu scepticismu-mi de rigoare.
Ce descrii tu acolo se cheamă manipularea inconştientă a formelor de energie sau (după alţi psihologi) o formă mai avansată de autosugestie.
Eu nu cred prin definiţie în chestii nedemonstrate şi nedemonstrabile.

| Vizitiul a răspuns:

Daca as fi sceptic nu as crede in nimic, adica m-as indoi de toate, chiar nu pot sa fiu sceptic pentru ca unele chestii sunt tangibile.
Poti sa te gandesti de un milion de ori la un lucru, el nu se va intampla numai pentru faptul ca te-ai gandit la el. Spre exemplu, eu ma gandesc sa-mi termin facultatea, si ma gandesc de milioane de ori la aspiratia aceasta, crezi ca o voi termina daca nu ma voi prezenta la cursuri si examene? Nu, nu o voi termina, gandurile sunt insuficiente pentru a izbuti. Gandul trebuie materializat, iar asta se realizeaza numai daca te implici si tu, atat psihic cat si fizic.
Sa trecem la problema cu gandurile negative, care, spui tu, se vor implementa din moment ce le gandim asiguu. Nu stiu cum sa-ti explic, dar o sa recurg la un exemplu pentru a te face sa intelegi ca toata tarasenia cu autosgestionarea negativa, nu este decat o minciuna.
Oamenii sunt superstitiosi, mai ales cei varstnici, pentru ca de la ei se transmit aceste aberatii catre cei tineri.
Daca un om a vazut azi o pisica neagra (imediat spune ca o sa pateasca ceva rau, si chiar se astepta la asta), iar intr-o periodara scurta de timp pateste ceva dezagreabil, imediat face legatura intre pisica si raul patit, locru total absurd, care pe mine ma amuza, pentru ca totul a fost simpla coincidenta (rare sunt coincidentele). De cele mai multe ori, perioada de timp dintre ginitul pisicii si intamplarea unui lucru rau este foarte mare, dar asta nu-l opreste pe om sa arunce totul in carca pisicii. Acest lucru ma jeneaza la culme, pentru ca omul niciodata nu da vina pe el, ci oricand gaseste pe altcineva. Nimeni nu spune ca n-s fost atent, c-a fost superficial etc. Ceva similar se intampla cu autosugestionarea negativa.

regis
| regis a răspuns:

Sunt multe lucruri pe care nu le cunoastem deocamdata decat la suprafata, totusi nu cred ca putem inlfuenta orice. Daca eu ma tem ca vaporul Titanic va zbura spre Luna, oricat de mult m-as gandi la asta nu se va intampla vreodata.
Sunt convins insa ca sunt multe consecinte ale felului in care privim anumite aspecte din viata noastra, insa nu in sensul ca putem face orice cu ajutorul gandurilor, ci ca felul in care gandim ne influenteaza viata. Cred de exemplu in veridicitatea dictonului "daca esti convins ca vei reusi sau daca esti convins ca nu vei reusi, cu siguranta ai dreptate".

| Angel0 a răspuns:

Functioneaza. E fizica quantica.Scepticii au cam ramas in urma cu studiatul.

| thealchemist a răspuns:

Gindirea intr-o anumita directie nu are in sine nici o putere. ideea ocidentala ca totul e in capul tau si ca daca tu crezi ca zbori pentru tine e adevarat, e o prostie.

| DanielJackson a răspuns:

Da e adevarat. chiar isus a spus:,, daca ati avea credinta cat un graunte de mustar ati zice muntelui acesta>arunca-te in mare, si s-ar face". sunt sigur ca isus nu mintea. puteti incerca, desi m-as mira sa reusiti.

| Bitzy a răspuns:

Buna!
Daca nu te superi as vrea si eu site-ul!
:d
Cred in "De ceea ce iti e frica nu scapi''big grin

| loli_8683 a răspuns:

In ceeace spui tu e si ceva adevar, in sensul ca, daca iti canalizezi energia psiho-nervoasa catre anumite aspecte, nu numai constientul tau, ci si subconstientul vor cauta contexte in care tu sa poti implini asteptarea respectiva. asta nu inseamna ca daca te gandesti 2 zile ca vei gastica la loto, asta se va intampla. nu, sigur ca nu, dar daca iti propui un scop in a carui fezabilitate crezi, atunci vei imobiliza si resurse (nu doar materiale, fizice) pentru atincerea acelui scop.
Un exemplu este ceeace se numeste incubatie, ca etapa in realizarea unui produs nou. ai de facut un eseu si nu ai idei si dupa 2 saptamani iti vine o idee noua in mine. lucrul asta se intampla pentru ca desi la nivel constient cautarea ideii s-a oprit, in subconstient ea ramane activa. oricum o atitudine pozitiva contrbuie din plin la sanatatea emotionala a unei persoane.

| Dulke a răspuns:

Eu una cred ca este adevarat, mi'e mi se intampla asa nu stiu sa explic dc, dar fiecare are personalitatea sa, isi creaza o lumea in care traieste, unii cred in dumnezeu altii in noroc, intra in reflex si o datha ce iti impui ceva se intampla,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tocmai am terminat de citit o carte in care se vorbea despre asta. Si anume "Enigma vietii si a mortii" de Dr. Aurel Popescu-Balcesti. Acolo cu siguranta veti gasi mai multe. Se poate spune ca in subconstient este programat destinul nostru, prin sugestie si autosugestie comunicam subconstientului anumite idei, anumite ganduri si organismul nostru actioneaza in consecinta. Activitatea subconstientului prin sugestii mentale bune, conteaza. Subconstientul detine in profunzimile sale latente solutiile la problemele care ne framanta si le rezolva in functie de increderea pe care o avem in el. Orice gand al tau va produce efecte in subconstient. Omul nu va scapa de actiunea gandurilor sale. Gandul sau ideea este samanta pe care subconstientul o va hrani si va face mai devreme sau mai tarziu sa apara si fructul, astfel dand viata si expresie gandului imprimat in el.