| GabiLipan a întrebat:

Am de facut un eseu pentru un concurs cu tema "vise si fantezii". M-am apucat de scris si am ajuns pana pe la jumatate dar acum mi se pare ca ce am scris nu se incadreaza in tema. Eu am ales sa scriu despre visul meu de a schimba lumea. Am 2 intrebari pentru voi pentru ca e prima data cand trebuie sa scriu un eseu important:
1. Credeti ca subiectul ales de mine se incadreaza in tema?
2. Daca raspunsul la intrebarea anterioara e nu... ce alt subiect as putea alege? Tema nu este una restrictiva si tocmai de-aia am probleme cu subiectul.

Răspuns Câştigător
| Vizitiul a răspuns:

De fapt, visul tau e o fantezie, pentru ca-i utopic. Esti in subiect, poti continua.

7 răspunsuri:
| emil a răspuns:

Da

| Hombre a răspuns:

Subiectul este bun pentru ca iti da posibilitatea sa te desfasori pe larg intr-o lume imaginara a ta plina de fantezii, insa am un mic amendament, daca vrei sa construiesti o lume mai buna sa nu ma pomenesti acolo pentru ca eu ma ocup numai cu bagatul betelor in spitele de la roti si-ti va iesi o lume in care fiecare are cate un bat si o roata si iti recomand sa te inspiri din amicul meu @crinu si vei construii o lume unde toti suntem buni, saritori in a ne ajuta, prosti si destepti se vor imbratisa permanent si isi imparte in mod egal prostia si inteligenta, babele nespalate pe picioare vor avea diplome la fel ca profesori, toti vom avea un singur drum si tel, fericirea maxima, bine asta pe lumea cealalta daca o fi, dar ce mai conteaza, doar este vorba de fantezie nu? laughing

| mihaibrasov a răspuns:

Visul de a schimba lumea? Hai serios... Cum? Nici Obama nu poate.

| GabiLipan explică:

@mihaibrasov: tu tastezi acum pentru ca Steve Jobs si Steve Wozniak au inventat calculatorul. Poti sa fi membru pe TPU pentru ca Tim Berners-Lee a inventat Internetul. Cred ca macar odata in viata ta ai citit macar o fraza din Jules Verne. Sa nu mai spun de Einstein, sau Edison - omul datorita caruia ai becul. Oamenii astia au schimbat lumea si dorinta mea este sa am sansa sa ajut lumea macar o zecime din cat au facut-o ei. Eu ti-am raspuns la intrebare... acum nu stiu cum faci dar vreau funda laughing

| mihaibrasov a răspuns:

Vezi tu, asta e problema oamenilor.
Si daca schimbi tu lumea ca inventezi un nanoipod de teleportare, dar iti pierzi sufletul pe drum (nu din cauza teleportarii, ci din cauza banilor pe care ii vei castiga), la ce te ajuta?
Ideea de sacrificiu sau folos pentru altii este destul de eronata. Nu suntem altruisti, suntem niste egoisti dornici de glorie... Atat.

| GabiLipan explică:

Eee... Uite ca egoismul si setea de glorie a unora ne-au facut sa ajungem unde suntem. Consider ca toti oamenii sunt egoisti si dornici de glorie dar se impart in doua tabere:
1. Cei care din egoismul lor ajung sa distruga vieti si...
2. Cei care din toate metodele de a-si satisface egoismul o aleg pe cea prin care ii pot ajuta si pe ceilalti.
Eu vreau sa fac parte din a doua categorie. Tu? Dau vot pentru raspuns pentru ca funda am dat-o happy

| mihaibrasov a răspuns:

Eu? Eu momentan sunt pasionat de chestiuni ezoterice. Si asta inseamna ca sunt egoist, dar sa stii ca, uneori e bine sa te cauti si pe tine insuti.