| vclaudiu7 a întrebat:

Salut. Am o intrebare (sau mai multe) si nu ii pot gasi un raspuns concret.
Deci, eu sunt Claudiu. Eu sunt un baiat de treaba, am 18 ani si imi place sa mananc.
Sa zicem ca asta este personalitatea mea, imaginea de sine (adica ego-ul, nu?)
Atunci, de ce se spune ca noi ca oameni nu suntem ego, ci doar avem unul?
Daca nu sunt ego-ul, atunci cine este personalitatea asta?
Nu stiu daca puteti intelege intrebarea dar eu sunt pe langa laughing multumesc

Răspuns Câştigător
| StrongHeart a răspuns:

Fara ego nu ai putea supravietui. Pe cat de mult il urasti, pe atat de mult trebuie sa-l accepti intr-o anumita masura si sa-l modelezi dupa propriile nevoi.
Asta pentru ca. fara el, e foarte greu sa definesti cine esti.
Trebuie sa inveti sa controlezi acest ego ca sa nu faca ce vrea, pentru ca ego-ului nu-i pasa de valori morale sau chestii de genul asta, ego-ul e totul despre sine.
Sa imi fie bine acum, la naiba cu toata lumea. Cam asta e felul in care functioneaza ego-ul.
Personalitatea aia nu e cine crezi tu despre tine ca esti.
Nu e doar formata din parerile tale despre tine insuti.
Personalitatea e ceva mai mult de atat, e cine esti atunci cand astrele nu se aliaza, cine esti cand lucrurile nu merg cum ar trebui sa mearga.Cum faci fata la situatii neprevazute, asta dicteaza cine e omul din spatele deciziilor vietii.
Cati filozofi si-ar pastra cuvantul daca ar fi pusi la test?
Avem cateva exemple bune de urmat cum ar fi Socrate, dar adevarul e ca putinor oameni le-ar mai pasa de omenie daca nu ar avea ce sa bage in stomac de exemplu.
Cati si-ar lua crucea sa-i urmeze lui Iisus? Cati si-ar dona averile sa duca o viata sihastra? Asa, pe hartie toti avem valori morale, dar cum stim ca alea ne reprezinta cu adevarat daca nu suntem pusi la test?
Sfantul Petru era convins ca Iisus e divinitatea absoluta si ca nu l-ar fi tradat pentru nimic in lume, in acelasi timp in care Iisus i-a profetizat ca pana canta cocosul il va trada de 3 ori.
Cum stii ca esti un om bun? Cum stii ca daca ai fi trait acum 2000 de ani nu te-ai fi numarat printre cei care l-au batjocorit si crucificat? Sansele sunt ca fiecare din noi sa fi facut la fel.
Si eu la fel. Ar fi un pacat sa ne mintim ca noi am fi fost mai presus.
Deci, asa poti sa stii daca ce crezi despre tine e adevarat sau sunt iluzii. Cand esti pus la test.Altfel, esti gol, fara substanta.
Te cunosti pe tine si pe cei care iti vor binele mult mai profund in situatii dificile.
Si testul suprem este moartea. Daca nu ti-ar fi frica de moarte, oare cum te-ai comporta? Cum ti-ai trai viata? Daca ai sti ca esti iubit, ai mai fi in stare sa ranesti pe cineva?
Eu sunt de parere ca doar oamenii care nu au avut parte de iubire sunt in stare sa faca rau, e ceva nenatural.
Deci cine esti acum nu e neaparat intrebarea, pentru ca cine esti acum s-ar putea sa nu mai fi peste un 1 an, 2, 3 sau 30.
Intrebarea e ce valori te reprezinta ca om si de ce crezi ca te reprezinta.Incearca sa fii sincer cu tine ca sa poti afla.

| cristi202 a răspuns (pentru StrongHeart):

Wow! Superb raspuns! A meritat sa fie declarat cistigator!

17 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Vrei sa spui ca tu ca persoana te identifici cu mincarea? Ar fi trist sa fie asa, tu esti mult mai mult decat mincarea ce o maninci. Chiar daca iti place enorm.

| sabin89 a răspuns:

"...asta este personalitatea mea" - Vezi, nu ai spus "eu sunt personalitatea", ci "eu am acestă personalitate"; spun "personalitatea mea", aşa cum spun mintea mea, capul meu, gândul meu ş.a.m.d. La fel şi cu "ego-ul".

| GabiDumitrescu a răspuns:

Amuzant, dar nu. Cum reactionezi la persoane/situatii noi? Cum lucrezi in echipa? Ce te sperie/ce te face sa te simti confortabil? Cit de incredere esti? Esti punctual? Cum faci la betie? Te consideri o persoana inchisa sau deschisa? Etc etc etc...

| spike22 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Testul suprem Cum reactionezi cand vecinul iti ocupa locul de parcare. rolling on the floor

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru spike22):

Bagi *** in el de loc de parcare, umbli cu bicicleta sau transportul in comun/Uber/Bolt. Mult mai bun pentru propria sanatate mintala si mai ok ca si costuri...

| HelpingHands a răspuns:

Personalitatea este suma obiceiurilor tale, iar egoul este suma defectelor noastre psihologice. Ceea ce contează este conștiința. Acea parte care este atentă din interiorul tău! Când te enervezi, de exemplu și te identifici cu egoul mâniei, ești în stare să zbieri și spui lucruri pe care mai târziu le regreți! Când înfuleci mâncare și ești identificat cu egoul gurmandismului, nici nu mai simți gustul, doar bagi în tine ca în sac! Egourile sunt acei demoni din biblie: demonul/egoul fricii, demonul lenei, demonul mândriei, demonul mâniei, demonul invidiei, etc. În psihologie sunt numite egouri. Ego vine de la Eu! Dacă vrei să știi ce ai în interior, poți să încerci să ghicești ce anume din interiorul tău lucrează în acel moment folosind următoarea ghicitoare... (ghicind, vei putea pune degetul pe partea responsabilă de acțiunea ta!) Te vei concentra la ceea ce simți și vei spune "Eu... sunt atent", sau - "eu ajut", sau "eu sunt mândru" (ghicind natura energiei pe care o analizezi), Dacă este conștiința va fi ceva util, dacă este egoul, va fi ceva greșit!

Egoul este un demon, ceva inteligent care se ocupă de rele! Este păgubos! Conștiința este utilă și trebuie să te intereseze.

| spike22 a răspuns:

Religia a personificat Ego-ul in balaurul cu 7 capete care trebuie invins.
Adica cele 7 pacate capitale sau sapte demoni etc:mândria, iubirea de argint, desfrânarea, invidia, lăcomia, mânia şi lenea.
Intr-un anumit moment comanda unul apoi altul in functie de multi factori.
Eu ma am bine cu toti 7.
Tu doar cu mancaul zici. Esti sigur?

| vclaudiu7 explică (pentru spike22):

Nu sunt religios happy inteleg ce zici, dar nu cred ca este raspunsul concret la intrebarea mea.

| spike22 a răspuns (pentru vclaudiu7):

Eu sunt ateu, dar mi s-a parut cel mai simplu exemplu sa explic ce este Ego-ul.
Si n-ai inteles ce am vrut sa spun.
Gnothi seauton zicea cineva odata.

| cristi202 a răspuns (pentru spike22):

Bine cu toti 7? Adica flirtezi cu fiecare in parte? happy happy happy

| spike22 a răspuns (pentru cristi202):

rolling on the floor
Ne cunoastem, ne mai facem concesii ne ajutam reciproc.

| cristi202 a răspuns (pentru spike22):

Si cu Doamne-Doamne, cum rezolvi? happy

| spike22 a răspuns (pentru cristi202):

Toate la timpul lor.Eu sunt oaia ratacita de care se va bucura mai mult decat de cele care toata viata au stat in tarc si au behait ordonat.

| cristi202 a răspuns (pentru spike22):

happy happy happy
Aha, si tu o sa fii oaia care se va intoarce in tarc si va behai ne-ordonat? happy

| spike22 a răspuns (pentru cristi202):

Mai ma gandesc daca vreau sa-mi petrec eternitatea cu religiosi.
Sunt cam plictisitori.
Iti dai seama ce plictiseala in Rai?

| cristi202 a răspuns (pentru spike22):

De unde stii ca iti vei petrece eternitatea cu cei religiosi? Unii sunt mai rai decat ateii...
Plictiseala in rai? Nu prea cred. Din patratica mea de Rai din care am gustat pana acum pot spune ca e orice altceva, numai plictiseala nu. happy