| Claudiu2011 a întrebat:

Salut.Am si eu o intrebare pentru cine e "geniu" la fizicaglumesc poate geniile nu stau pe tpu.ptr cine e destept si stie fizica ca eu nu stiu :)) mi s-a dat de la scoala sa fac pe o foaie duplex o schema a "Mersul razelor de lumină printr-o prismă optică". pana aici totul e bine.m-am uitat bine pe desenul care il am de facut si am vz ca triunghiul (prisma) in care e desenat mersul razelor de lumina este cam stramb...asa trebuie sa fie? e vreo greseala? ca m-am uitat pe net si era drept triunghiul acela...o fi gresit profa cand la desenat? sau a facut-o intentionat ca asa trebuia schema? poza puteti sa o vedeti aici :
http://shareimage.ro/images/ptpku9kew9ikd281a5rw.png

Răspuns Câştigător
| ayo8207 a răspuns:

Http://www.suntrek.org/factary/w.shtml
http://ak.picdn.net/......-prism.jpg

Da, asa stramb. Prisma refracta diferit componentele luminii albe, fiecare cu un anumit unghi. Prisma cea mai folosita are forma triunghiulara ca sa devieze si mai puternic lumina, astfel incat sa poata fi vazute culorile. Exista si prisma cubica, dar deviatia este asa de mica incat nu poti percepe.