| Wordofthat999999 a întrebat:

Ar fi o devastare globala daca Antarctica s-ar topi de tot peste multi ani? Din cauza incalzirii globale si a monoxidului de carbon care se afla deasupra planetei? Stiu ca Antarctica este un continent foarte mare format doar din gheata, iar singurele vietuitoare care traiesc acolo sunt pinguinii, focii etc. Acolo locuiesc doar oamenii de stiinta sau persoane care doresc liniste si sa se rupa de civilizatie si chiar exista doua statiuni care se numesc : McMurdo si Villa las estrellas + un hotel RA HQ. Acolo este foarte frig incat a atins maxima de -92 de grade. Ideea e ca cu timpul acel continent se v-a topii iar nivelul marii v-a creste peste ani ...Am urmarit un video de pe Youtube care o persoana aflata acolo, a filmat cu camera cum muntii aceea de gheta a Antarcticii am uitat cum se numesc se topesc : https://youtu.be/bsAqqHQcJyU si inca un video cu sunetul schimbarii climatice din Antarctica se aude timp de 10 cred https://youtu.be/rmhHjunEWhg la min 3:29. Voi ce parere aveti?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pana atunci omenirea se va distruge cu arme nucleare, nu apucam noi secolul 22

| Steregoi a răspuns:

Inainte de potopul mondial din 2370 i.Hr. uscatul era un singur continent si la poli nu erau temperaturi mai joase de - 10 grade Celsius si nu erau precipitatii. Aburii din atmosfera cauzau un efect de sera pronuntat si temperaturile nu erau extreme. De aceea Adam si Eva puteau sa umble goi si iarna intrucat in zona Edenului temperaturile nu coborau sub 20 grade Celsius iarna.

| Daryus3k2 a răspuns:

Intr-adevar, pamantul va suferi o schimbare mare cand acest lucru se va intampla, dar pamantul si noi oamenii ne vom adapta.
De exemplu, daca Antartica se va topi, sub toata aceasta gheata exista si un strat solid, de roca/pamant. Daca gheata se va topi atunci solul va fi bun pentru ca lumea sa se stablieasca permanent acolo, pratic ar aparea un nou continent gata pentru ca oamenii sa se stabileasca acolo.
Aici ai o poza cum ar arata Antartica topita :(https://www.theatlantic.com/......0x250.jpg)

Insa multe dintre orasele mari vor disparea, oamenii vor trebuii sa migreze din acele orase si sa se stabileasca in alte locuri.
Clima va fi schimbata total, multe animale vor disparea si lumea va fi intr-un haos total pana se va obisnui cu asta.

| Wordofthat999999 explică (pentru Daryus3k2):

Cum va fi clima? Chiar imi place explicatia ta. Spune mai multe te rog.

| Wordofthat999999 explică (pentru Daryus3k2):

A si nu pot sa vad imaginea si sincer nu as vrea sa se intample asta si Antarctica sa dispara. Dar asta e realitatea dura...

| CORE55 a răspuns:

Antartica topita- nu Antartica= inundatii, nivelul apei ar creste considerabil, iar multe vietuitoare vor pieri, uita-te la videoclipuri pe Youtube.