| celmareinvata a întrebat:

Care vi se pare cea mai complexa stiinta dintre toate stiintele exacte si de ce?

7 răspunsuri:
| NoChanceForUs a răspuns:

Fizica și chimia.
Fizica și chimia studiază cam 70% din ce ne înconjoară.

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns:

Nici una nu este complexa. Stiintele exacte (si adevarul in general) ne sunt relevate deci aici intra o variabila. O persoana care intelege foarte bine chimia nu este neaparat buna la programare deci ea ar spune ca informatica este mai complexa in timp ce un informatician ar spune ca programarea este simplista daca intelegi lucrurile de baza.

Subiectul ajunge in dependenta stiintelor exacte cu cele universale. De exemplu biologia. Ea daca este redusa si simplificata se ajunge la o inlantuire de reactii chimice deci la chimie. Chimia la randul ei daca este simplificata duce la fizica moleculara. Fizica moleculara este explicata de cea cuantica si relativa (fizica teoretica). In final prin mijloace matematice ajungi la o eroare a fizicii (ceva de genu' 1 = infinit) si firul se intrerupe. Filozofia preia stafeta din acest punct. Complexitatea este a realitatii ca intreg nu o particularitate.

| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

Fizica cuantica, it's an alien language for me...Bine,eu nu le am in general cu stiintele exacte laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi place astronomia mult

| andyhoplite a răspuns:

Cred ca matematica reprezinta baza celorlalte stiinte exacte.In stiintele exacte pentru a explica diferite fenomene si rationamente e nevoie de matematica.De exemplu nu poti inlantui o lectie de fizica numai din cuvinte si nu poti sti fizica daca nu stii matematica si poti sti matematica daca nu stii fizica.

| Satanista1234 a răspuns:

Matematica. nu stiu da asa zice mama!