| Irinel15123532 a întrebat:

Ce parere aveti despre puterea gandurilor, am citit undeva ca asa zisul gand, poate distruge sau poate zidi. Noi suntem ceea ce am gandit, ceea ce gandim, suntem rezultatul gandirii noastre. Daca ma voi gandi ca nu voi reusi, am esecul asigurat. Am citit si in biblie ca sunt unele ganduri toxice, "nu voi reusi", "nu sunt bun de nimic", "am esuat", "cum voi reusi eu sa fac acest lucru cand am atatea astfel de esecuri in trecut" o parere proasta despre propria persoana este un alt gand toxic. Ce parere aveti? Ce putere au gandurile noastre asupra comportamentului si chiar asupra fizicului?

Răspuns Câştigător
| gogu220 a răspuns:

Cea mai importantă este gândirea pozitivă.
Eu mergeam la nişte cursuri pe tema asta şi chiar am o carte din care dezbatem diferite probleme, despre cum să îţi canalizezi gândurile, cum să le ordonezi dar cel mai important cum să-ţi blochezi găndurile negative sau toxice cum spui tu.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Noi suntem ceea ce am gandit, ceea ce gandim, suntem rezultatul gandirii noastre."

e valabil in sens poetic - șoriceii sau delfinii sau meduzele de exemplu evoluează și devin ceea ce devin fără a-și gândi acțiunile ci doar instinctual. De acord Irinel?

| SG1995 a răspuns:

Prietene gândirea la rândul ei e rezultatul experiențelor de mediu și caracterelor genetice. Poți gândi pentru că ai acces la limbaj și are loc un schimb de date între tine realitatea exterioară. Dacă creierul tău ar fi un sistem izolat psihologic nu ai exista.

| thealchemist a răspuns:

Nu au nici o putere, crezi ca esti Dumnezeu sa iti doresti ceva si sa se intample? ce faci conteaza, nu ce gandesti sau ce spui.

| Jay1 a răspuns:

Puterea gandului este foarte mare caci ea actioneaza nu doar in universul vizibil ci si in cel invizibil.