| PangeeaRogvaiv a întrebat:

Cum ne asiguram ca umanitatea va supravietui si va prospera?

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

Raspund eu in locul lui.

>> "Ar fi mai bine sa disparem?"

Da.Planeta Pamant, in relatie cu rasa umana e in relatia existenta intre un caine/pisica si o infestare mai serioasa cu purici.Nu il vor distruge puricii pe caine/pisica,dar nici bine nu-i va fi cu ei. Poate om avea ca specie,la modul colectiv,inteligenta, desi eu ma indoiesc.E jenant sa imparti toata inteligenta tuturor oamenilor la numarul total si sa-ti iasa ca suntem o rasa oarecum inteligenta, cand aceasta caracteristica o pot avea, zic eu, maxim 2-300 de milioane si 1 miliard nu stiu sa scrie/citeasca, plus cred, inca vreo 2 miliarde care traiesc doar sa-si taraie dupa ei existenta mizera.Plus,o sa epuizam planeta cat de curand si resursele regenarabile nu vor putea acoperi paguba.

>> "este vorba despre incalzirea globala, efectul de sera si schimbarile prin care planeta trece in momentul de fata, schimbari care fie ca vrem sau nu, ne afecteaza din plin."

Prima n-are fundament logic si nu este o reactie cauzata de oameni, ci de evolutia Pamantului in sine, dar...nu ne pune sub nicio forma in pericol existenta ca specie.Ca unii pica pe strada, ca mustele, la 42-43 de grade asta-i alta treaba.Pot fi chiar 49-50 de grade, la soare, cat vom avea apa, numarul victimelor va fi minimal.Schimbari care inca nu ne afecteaza.O sa inceapa sa ne afecteze, daca vom mai fi atunci, un cutremur de peste 9, 5 grade intr-o zona populata dens,niste despartiri de continente si altele.

Revenind,insa,la problema initiala. Oamenii, ca specie luata la gramada, au adus, desigur, contributii enorme.Dar cine a adus contributiile semnificative? O mana de oameni.Omenirea este o rasa compusa din 10, maxim 15 % reprezentanti meritorii, restul traind intr-un regim parazitar, din cam toate punctele de vedere, in ce priveste meritele semnificative ale speciei.Ca fiecare munceste pentr-o pita s-o slana, asta-i alta treaba.Totusi,cred ca 40% din populatia activa e numai buna de salariu minim, cam peste tot in lume, dat fiind cheful nemasurat cu care presteaza munca - in special bugetarii, excluzand o mica parte din medici si profesori. Oamenii sunt singura specie ce nu-si pun "cep" psihic si toarna plozi incontrolabil.Ba chiar,oriunde intorci capul, rezulta fara echivoc ca prostii toarna plozi fara limita, oamenii care sunt cat de cat cu picioarele pe pamant, fie nu experimenteaza deloc treaba cu plodul, fie se limiteaza la unul.Asta ar fi un comportament responsabil pentru toata lumea, ba chiar ar trebui sa fie lege, considerand cat de haotic se inmultesc anumite fiinte inferioare.Nu dam nume, ca se supara indienii, cei din Bangladesh, Mali, tiganii sau alte animalute care cica ar trebui sa fie fratii nostri in marea lume unita in hora si fratie.

12 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Cind vorbesti de supravietuire, dispare verbul a prospera.

| Woodenpints91 a răspuns:

De ce am vrea asta?

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Woodenpints91):

Pai daca nu vrem sa supravietuim, inseamna ca vrem sa disparem ca specie de pe Pamant. Ar fi mai bine sa disparem? Legat de intrebarea asta, este vorba despre incalzirea globala, efectul de sera si schimbarile prin care planeta trece in momentul de fata, schimbari care fie ca vrem sau nu, ne afecteaza din plin.

| eliaclodia a răspuns (pentru Woodenpints91):

Chiar a inceput sa-mi placa sa urmaresc raspunsurile tale. Transmiti. Nu glumesc si nu te ironizez.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Jumătate din aceste drame la care ameninţă toţi că este expusă planeta, sunt doar minciuni. Dacă stau să mă gândesc bine, mai mult de jumătate din ele sunt doar nimicuri neadevărate, însoţite de nişte cifre false pe care majoritatea în loc să le verifice, le iau de-a gata.
Nu a crăpat planeta de atâtea milioane de ani, nu crapă nici în 50 de ani cât o mai duc eu pe aici.

Specia umană, la fel ca şi câinii, şobolanii, gândacii de bucătărie, are un scop. Perpetuarea speciei. Deci de dispariţia rasei umane nici nu poate fi vorba, mai ales în condiţiile în care planeta asta este suprapopulată.
O problemă mai mare mi se pare asta cu suprapopularea, decât încălzirea globală. Atâta timp cât există zone pe Terra unde poţi îngheţa de frig, nu te poţi plânge de încălzire globală. Ce, ne mutăm toţi înm Siberia. Răcoare şi vodcă ieftină.

| relian a răspuns (pentru Dumnezău):

Problema este ca tocmai acesti oameni prapaditi si asa mai departe a dat acea mina de oameni care au drepturi meritorii cum zici. Daca populatia ar fi citi ai aratat fi sigur ca nu ai mai avea acea mina de care spui.In fiecare parte a lumii a aparut cite unu care a ridicat omenirea pe unde sintem azi.Si tocmai de la indienii aia care nu voiai sa ii amintesti ne vin cifrele si multe chestii, de care noi astazi depindem.Comentu tau este bun dar mai are si scapari. Sper sa nu te superi ca am intervenit.Doar discutam.

| Dumnezău a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Raspund eu in locul lui.

>> "Ar fi mai bine sa disparem?"

Da.Planeta Pamant, in relatie cu rasa umana e in relatia existenta intre un caine/pisica si o infestare mai serioasa cu purici.Nu il vor distruge puricii pe caine/pisica,dar nici bine nu-i va fi cu ei. Poate om avea ca specie,la modul colectiv,inteligenta, desi eu ma indoiesc.E jenant sa imparti toata inteligenta tuturor oamenilor la numarul total si sa-ti iasa ca suntem o rasa oarecum inteligenta, cand aceasta caracteristica o pot avea, zic eu, maxim 2-300 de milioane si 1 miliard nu stiu sa scrie/citeasca, plus cred, inca vreo 2 miliarde care traiesc doar sa-si taraie dupa ei existenta mizera.Plus,o sa epuizam planeta cat de curand si resursele regenarabile nu vor putea acoperi paguba.

>> "este vorba despre incalzirea globala, efectul de sera si schimbarile prin care planeta trece in momentul de fata, schimbari care fie ca vrem sau nu, ne afecteaza din plin."

Prima n-are fundament logic si nu este o reactie cauzata de oameni, ci de evolutia Pamantului in sine, dar...nu ne pune sub nicio forma in pericol existenta ca specie.Ca unii pica pe strada, ca mustele, la 42-43 de grade asta-i alta treaba.Pot fi chiar 49-50 de grade, la soare, cat vom avea apa, numarul victimelor va fi minimal.Schimbari care inca nu ne afecteaza.O sa inceapa sa ne afecteze, daca vom mai fi atunci, un cutremur de peste 9, 5 grade intr-o zona populata dens,niste despartiri de continente si altele.

Revenind,insa,la problema initiala. Oamenii, ca specie luata la gramada, au adus, desigur, contributii enorme.Dar cine a adus contributiile semnificative? O mana de oameni.Omenirea este o rasa compusa din 10, maxim 15 % reprezentanti meritorii, restul traind intr-un regim parazitar, din cam toate punctele de vedere, in ce priveste meritele semnificative ale speciei.Ca fiecare munceste pentr-o pita s-o slana, asta-i alta treaba.Totusi,cred ca 40% din populatia activa e numai buna de salariu minim, cam peste tot in lume, dat fiind cheful nemasurat cu care presteaza munca - in special bugetarii, excluzand o mica parte din medici si profesori. Oamenii sunt singura specie ce nu-si pun "cep" psihic si toarna plozi incontrolabil.Ba chiar,oriunde intorci capul, rezulta fara echivoc ca prostii toarna plozi fara limita, oamenii care sunt cat de cat cu picioarele pe pamant, fie nu experimenteaza deloc treaba cu plodul, fie se limiteaza la unul.Asta ar fi un comportament responsabil pentru toata lumea, ba chiar ar trebui sa fie lege, considerand cat de haotic se inmultesc anumite fiinte inferioare.Nu dam nume, ca se supara indienii, cei din Bangladesh, Mali, tiganii sau alte animalute care cica ar trebui sa fie fratii nostri in marea lume unita in hora si fratie.

| 220V a răspuns:

In ritmul care suntem acum, poti sa fii sigura ca umanitatea va disparea de tot. Iar daca omul va supravietuii la ritmul asta degradant de viata, se va intoarce la vechile instincte animalice.

| relian a răspuns:

Cautam sa colonizam alte planete daca putem face lucrul asta caz in care asiguram si supravietuirea si prosperitatea, ori asiguram doar supravietuirea prin razboi daca alta cale nu o sa fie, caz in care nu stiu cit de mult o sa prosperam.Singura noastra cale sa asiguram supravietuirea si prosperitatea ar fi sa mergem altundeva.Chiar de am avea grija de planeta sa nu mai poluam sa nu o mai incalzim desi nu stiu daca noua ni se datoareaza acest lucru tot degeaba, la un moment dat trebuie sa ne scufundam. Unde stam ce vom minca chiar daca mentinem planeta in conditii optime? La un mom dat vom ocupa tot spatial si dupa? Ajungem la razboi cum am zis si supravietuim cit mai ramin insa cit de prosperi nu se stie.Deci sa asiguram cele doua va trebui sa parasim aceasta planeta.Asta in cazul in care vrem sa ramainem asa cum ne stim.Ca de e sa o luam si altfel putem sta si aici dar in memorii de calculatoare fara corp fizic si alte basme de genul asta insa nu ne mai putem numi oameni.Eu cred ca o sa supravietuim prin razboi ori ceva cataclisme care o sa ne reduca numarul astfel incit sa o luam de la alt capat.

Răspuns utilizator avertizat
| emiliaalexandra a răspuns:

De unde am putea sti acest lucru? daca iti spun acum ceva ar fi opinea mea proprie.Eu sper ca umanitatea va prospera in special Romania

| PangeeaRogvaiv explică (pentru emiliaalexandra):

De ce Romania ar fi ferita de toate problemele actuale ( schimbari climaterice, cutremure puternice s.a). Ce are Romania special? O lume intreaga se confrunta cu asemenea probleme si in ciuda faptului ca din an avem exemple clare ca ceva nu este in regula cu planeta si ca existenta noastra este pusa oarecum sub semnul intrebarii, ne incapatanam tot mai mult si nu vrem sa credem nimic sau macar sa ne punem intrebarea 'ce va fi in viitor? un viitor nu foarte indepartat".