| NoNamee a întrebat:

de ce inainte octombrie era a 8-a luna din an?

Răspuns Câştigător
| Rayyy a răspuns:

Bună.
Deoarece până în anul 153 î.Hr. se folosea calendarul Roman. Aici, anul începea cu luna Martie.

2 răspunsuri:
| MoonLight a răspuns:

Pentru ca inainte lunile erau aranjate altfel. Cred ca este din cauza fostului calendar gregorian care a persistat multa vreme de la adoptarea celui iulian.:p

| Cezaraa a răspuns:

Inainte octombrie era a8-a luna din an deoarece in latina se zicea "october" si oct in limba latina inseamna 8... Cred ca asta este explicatia big grin