| Wordofthat999999 a întrebat:

Salut! Din întâmplare am citit pe un site despre originea romanilor ca noi avem gene din romani, traci, valahi, turci și rusi. Este adevărat?

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Trebuie că e foarte adevărat - nu există "puritate" in domeniul ăsta

| sierra1 a răspuns (pentru doctorandus):

Cu durere in glas dar nu prea stăpânesc franceza

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu noi toți. Nu se cunosc genele romanilor și tracilor. Valahi este al nume al românilor. Popoare slave au emigrat și la noi. De la ele avem cuvinte slavone în limbă.
Ai aici un punct de vedere mai serios.
https://www.gandul.ro/......or-5735111

| mihai69 a răspuns:

Parțial. Au uitat de huni, pecenegi, mongoli, tătari, goți (vizi și ostro) etc.

| sabin89 a răspuns (pentru mihai69):

Şi cu evreii nu?

| mihai69 a răspuns (pentru sabin89):

La etc.

| doctorandus a răspuns:

Nu numai, practic orice individ de origine europeana de azi este urmas de sange al lui Carol cel Mare.

| Brizbriz a răspuns:

Dap, curand si gene de... ucrainencehee hee

| scp3008 a răspuns:

Daca Romania datorita pozitiei geografice se situeaza la rascruce de drumuri? Aceste meleaguri fiind in calea migratiilor din 4 directii din cele mai vechi timpuri.