| CaDet10000 a întrebat:

Salut, imi spune si mie cineva de ce norii au o forma respectiv ca ceata daca este pe cer in mare parte zilnic de ce nu se raspandeste si acopera cerul, mai exact din ce sunt facuti nori, si de ce pastreaza o forma anume pe care vantul o poarta? Doresc seriozitate maxima!

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Nu este chiar asa.Ma refer la raspunsuri.Uni il trimit pe cel care intgreaba nu stiu la ce clasa a 4a sau mai stiu eu care. Vorbesc si ei sa nu adoarma probabil.Voi care comentati asa stiti ce sant norii si cum apar ei? Va spun eu nu stiti insa va dati cu parerea ca ar fi ca voi.Total fals. Apoi nici cei care studiaza clima nu au ajuns sa cunoasca fenomenul pe deplin si chiar doar banuie cum ar sta lucrurile.Asa ca nu mai trimiteti oamenii in clasa a 4a ca nu are ce afla nici daca lati trimite la o facultate.Omul asta a intrebat ceva si voi raspundeti altceva.Incer si eu sa dau un raspuns ceva mai serios. Sper sa te ajute cumva.Dar o sa fie o explicatie ceva mai lunga, sper sa nu te plictisesti.Apa se evapora din mari oceana rauri etc si se ridica in atmosfera.Acestia sant vaporii de apa pe care nu-i putem vedea dar ii putem simti in aer.Asta este umiditatea aerului daca ai auzit ca si al meteo spune ce temperatura este in aer si ce umiditate.Mai departe ce se intampla.Aceasta apa sta in forma de vapori pina apar conditii ca sa poata condensa.Vaporii de apa pot condensa:1.cand aerul este racit; 2.cand se amesteca doua mase de aer cu temp diferite; 3.cand aerul este suprasaturat cu vapori de apa chiar de temp ramane aceiasi.In aceste conditii vaporii de apa incep sa condensesze cel mai bine si mai rapid in jurul unei particule de praf, cenusa, sare sau fum.cand ajung la o anumita marime aceste picaturi se evapora din nou si apoi iar condenseaza si tot asa astfel aparand norul.Cu alte cuvinte un nor este format din picaturi f mici de apa care se evapora si condenseaza intruna.Pana cand? Pana cand acele picaturi devin mai mari decat poate suporta aerul sa tina si ele cad pe pamant sub forma de ploaie.De ce pastreaza o anumita forma? Pt ca odata ce vapori de apa incep sa condenseze in jurul unei particule de praf etc in jurul acelei picaturi care se formeaza exista anumite conditii care vavorizeaza acest fenomen.Si usor usor din ce in ce tot mai multe particole adera in jurul nucleului de formare pina cand incepe sa devina vizibil si noi il putem vedea pe cer.Insa procesul este unul f complicat si eu am incercat sa explic la modul cat mai general.Nu se risipesc de ce? Pt ca avand acele conditii picaturile se fac si se desfac continu atata timp cat sant de dimensiuni f mici astfel incat aerul sa le poate mentina.Un nor obisnuit are milioane de tone de apa insa el nu cade tocmai din aceasta cauza ca picaturile de apa sant f mici intratat de mici incat curentii de aer le poate purta si mentine la o anumita altitudine.Din ce sant facuti norii? Dupa cum am spus nori sant facuti din picaturi f fine de apa si din cristale f fine de gheata.In norii mai inchisi la culoare predomina picaturile de apa, pe cand in cei mai deschisi albi predomina cristalele de gheata.Atunci cand aceste picaturi f fine ajung sa se ciocneasca cu alte picaturi ele devenind mai grele, curentii de aer nemaputandule mentine ele cad si astfel apare ploaia.Wow ce mai explicatie am dat si eu.Insa sper sa intelegi cate ceva. Poti gasi pe net explicatii referitoare la orice insa nu si pe intelesul tuturor.Este o idee f buna sa venim fiecare cu o explicatie pe intelesul tuturora ca intrand aici sa si inveti ceva. Explicatia mea nu cred ca este cea mai buna dar este un inceput.Altii o pot completa daca vor si chiar imi face placere.Sant persoane care explica in asa maniera incat intelege oricine indiferent ce cunostinte ar avea.De astfel de explicatii avem nevoie.Nu de explicatii in care unia merg pe net sau la o carte si apoi vin pe aici si arunca o formula sau mai stiu eu ce alte chestii pe care sant sigur ca nici ei nu le inteleg.Si toate astea sa arate ca el a invatat ceva la scoala.Numai bine si daca cineva nu poate da o explicatie sa se abtina nu sa trimita la scoala sau sa faca comentarii la adresa persoanei.Comentariile se fac la adresa unei intrebari a unui subiect postat de cineva.Asa mi se pare normal pentru ca nu santem aici la barfe sau pe margina santului vara la umbra.Santem aici sa invatam unia de la alti sa ne completam cunostintele nu sa ne dam mari ce destepti santem.

6 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Sunt foarte serios, daca erai atent la ore stiai cum si care e treaba cu norii, bai dar daca nici atata nu stii, 'geaba vii, 'geaba te duci,'geaba rupi niste papuci.

| CaDet10000 explică (pentru Hombre):

Multumesc frumos dar la scoala nu degeaba vii si nu degeaba te duci, da crezi ca acum la 18 ani mai stiu eu din a 4 la stiintele naturii...

| floresdemayo a răspuns (pentru Hombre):

Ce nebunatic poți fi laughing! Esti grozav. Însă, numai când... ai chef, tu esti omul cu "chef-uri". Îti trebuie doar un impuls.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vata de zahar.

| Panteras a răspuns:

Norii sunt o masă vizibilă de picături de lichid condensat (apă pe planeta Pamânt) sau de cristale de gheață condensate care se găsește în atmosferă deasupra suprafeței Pământului sau deasupra unei alte planete ce posedă atmosferă.
Pe planeta Pamânt, substanța care se condensează este apa, care formează picături foarte mici de apă sau de cristale de gheață (de obicei de 0, 01 mm în diametru), care fiind înconjurate de un număr imens de alte picături asemănătoare, produc efectul vizibil de nori având culori variind de la albul pur (când proporția de cristale de gheață este mare) până la nuanțe foarte închise de gri (pentru norii ce conțin picături de apă în proporție majoritară). O altă cauză a culorii norilor variind între alb și negru, trecând prin nenumărate nuanțe intermediare de gri, este grosimea acestora, deoarece norii reflectă la fel toate lungimile de undă ale luminii solare albe. Totuși, cu cât norul este mai gros și mai dens, cu atât culoarea este mai închisă, din cauza absorbției luminii produsă în interiorul norului.

Mai pe romaneste sunt o adunatura de picaturi minuscule care se strang la olalta si prin vaporizare se ridica la cer si formeaza un nor

| CaDet10000 explică (pentru Panteras):

Multumesc dar nu pot sa-ti dau funda pentru ca ca este o eroare de sistem care imi arata ca doar la,, tanti Aglae,, din comentariile de mai sus pot sa-i dausad