| Sawarekh a întrebat:

Salut, legat de conflictul Palestina si Israel.

Vad in majoritatea bisericilor, protestanti si neoprotestanti in general, sustinand cu vehementa poporul Israel ca fiind cel nedreptatit.

1 ) Este adevarat ca in anul 1947, Israel ''si-a reluat'' inapoi teritoriul, dupa mi de ani, si i-au agresat pe Palestinieni in fasia Gaza, pana in ziua de azi, luandu-le teritoriu putin cate putin, pana ce au pus stapanire complet in toata zona?

2) De ce majoritatea crestinilor sustin poporul Israel, in conditiile in care sunt doar 3% crestini acolo?

Ce parere aveti?

7 răspunsuri:
| DeMicUnCălător a răspuns:

Creștinismul și Islamul nu sunt deloc compatibile. Pe când creștinii și Iudeii au multe în comun, cum ar fi Isus, un fost Evreu care acum este miezul creștinilor.

| Torrpi a răspuns:

Tu ai citit Biblia? Ca tot umbli la biserici.
Poporul lui Israel nu si-a reluat nici un teritoriu. L-a ocupat abuziv. De atunci israelienii si palestinienii se lupta intre ei. Pentru acel teritoriu.
Vezi Exodul.
"Yahwe i-a promis lui Avraam o țară numită Canaan, care se află în zona unde astăzi sunt Israelul și Palestina."
Dar povestea e lunga si multi au poftit la acele teritorii.

| Sawarekh explică (pentru Torrpi):

Nu am citit-o in totalitate, dar am parinti Babtisti.
In fine nu era asta relevant, eram curios de parerea altora, deci da, majoritatea bisericilor asta spun, am vorbit cu multi oameni din alte culte( crestini ) si nu stiu sa-ti zic de ce, dar foarte multi sustin Israelu, un pastor a chemat chiar pe consilierul lui Netanyahu in Biserica la ei, sa le vorbeasca.

Oke, am inteles si ce s-a intamplat cu acel teritoriu? este o profetie faptul ca au ocupt abuziv Israelul?

| Torrpi a răspuns (pentru Sawarekh):

Profetia este pentru viitor!
Daca nici atata lucru nu intelegi, esti usor de manipulat de oricine. Mai ales de Biserica.

| Sawarekh explică (pentru Torrpi):

? pai te am intrebat

| Torrpi a răspuns (pentru Sawarekh):

Chiar nu intelegi!
Cum sa fie profetie un fapt trecut daca prefetia este previziune pentru viitor?

| IXIAlinIXI a răspuns:

Ipocrizie, interese politice, frica, xenofobie si cenzura. Pe scurt motivele pentru care Israel e sustinut in a face genocid.