| stragery a întrebat:

Salut, maine am proba grila la psihologie si vreau sa ii intreb pe cei care sunt studenti la Fpse (facultatea de psihologie si stiintele educatiei) sau care au terminat, daca examenul de admitere este dificil? Mi-a spus o cunostinta ca intrebarile sunt extrem de dificile, de asemenea ce documentare/carti psihologice imi puteti recomanda, vreau sa imi imbogatesc cunostintele cat mai repede.

16 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Acum ca a trecut, spune-mi cum a fost. Ai reusit sa raspunzi la toate cele 250?

| stragery explică (pentru suffarstar):

Da, au fost de dificultate medie, in general procesele cognitive, senzoriale, superioare, si tot ce cuprinde personalitatea.

| suffarstar a răspuns (pentru stragery):

Ai dat la Bucuresti?

| stragery explică (pentru suffarstar):

Da

| suffarstar a răspuns (pentru stragery):

Si eu tot acolo am dat. Din ce manual ai invatat?

| stragery explică (pentru suffarstar):

Sincer, mi-am scos dupa niste site-uri engleze (sunt mai usor de inteles si mai detaliate ), nu prea am folosit manualul, mi-am scos pe coli si am invatat asa.

| suffarstar a răspuns (pentru stragery):

No, ai luat?

| stragery explică (pentru suffarstar):

Pa nu afiseaza maine?

| stragery explică (pentru suffarstar):

Picat cu 7, ma gandesc acum sa dau la Titu Maiorescu, ai vreo idee daca acolo dai admitere grila sau din alte subiecte?

| suffarstar a răspuns (pentru stragery):

sad Nu stiu, cauta pe site. Banuiesc ca cu 7 esti pe lista de asteptare. Nu ai sanse sa prinzi totusi un loc la taxa?

| stragery explică (pentru suffarstar):

Nu cred, sunt foarte multi in fata mea, cel putin 30, si in primele randuri sunt aia cu 9 si ceva care au bifat doar buget.

Tu ai reusit sa intri?

| suffarstar a răspuns (pentru stragery):

Am intrat, la cu taxa. Cand am vazut ce e la buget, m-am speriat rau de tot. Nu e prima data cand dau aici, anul trecu nu am luat. Iti sugerez sa mai incerci, un an trece repede si ai timp sa te pregatesti suficient. E o facultate buna, dar foarte grea, insa e de viitor. Daca te pasioneaza, nu renunta. Eu as fi dat la anul inca o data, daca nu luam acum.

| stragery explică (pentru suffarstar):

Sincer, ca sa-ti spun mai pe ocolite, eu am nevoie de psihologie ca a doua specializare, eu sunt specialist IT, deja am competenta luata, insa am nevoie de o facultate de psihologie, pentru ca unde o sa ma duc eu, cu cat ai mai multe competente cu atat ai sanse mai mari sa intri, oricum trebuie sa ma axez pe psihologie in special pe domeniul aparare nationala, ma si pasioneaza, insa am si subestimat grila, am folosit cunostintele mele generale, si abia daca am repetat 2-3 zile, asa imi trebuie daca ma grabesc, oricum cred ca ma duc la Spiru Haret sau Titu Maiorescu, nu are rost sa pierd timpul 1 an.

| suffarstar a răspuns (pentru stragery):

Atunci nu cred ca vei avea o problema sa absolvi la Titu Maiorescu, in special pentru ca e un program mai lejer, la universitate trebuie sa te dedici 100%, sa ai timp si pana la urma inveti si acolo. Eu m-am pus cu doua luni inainte sa invat si am citit din scoarta in scoarta doua manuale, dar si asa mi-a fost foarte frica ca nu voi lua. Multa bafta iti doresc, sa ajungi unde vrei.

| stragery explică (pentru suffarstar):

Asa sper si eu, multa bafta si tie.