| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu daca am ales bine categoria, dar va spun de acum ca intrebarea mea face parte din domeniul fizicii. Cum reuseste calul sa miste caruta(conform principiului actiunii si reactiunii, daca animalul actioneaza cu o forta asupra carului, acesta va actiona cu o forta egala si de sens opus...deci nu s-ar mai misca niciodata).

4 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Datorita inertiei. Fortele sunt egale,inertia insa nu este egala.

Daca insa caruta ar avea o masa mult mai mare, si drept urmare inertia mai mare (inertia e proportionala cu masa), atunci, in adevar, s-ar intampla ceea ce spui tu. Calul nu ar mai putea trage caruta.

Inertia este proprietatea unui corp de a-si pastra starea de repaus sau de miscare rectilinie si uniforma.

| relian a răspuns:

Daca frecarea osiilor rotilor si frecarea dintre roti si drum este mai mare decit forta aplicata in cazul asta calul, atunci caruta ramine pe loc.Ca urmare forta aplicata asupra carutei este mai mare decit forta de frecare a carutei cu drumul si ce mai are ea.Problema este de natura mecanica, din pctul asta de vedere trebuie vazuta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Calul stie doar ca forţa aplicată asupra
carutei, este egală cu derivata impulsului carutei în raport cu timpul, de aceea reuseste sa traga caruta.

| puiulmeu a răspuns:

Cu ajutorul. forței de tracțiune