| mihaita a întrebat:

Salut prieteni! Sunt Mihaita805.Sunt crestin ortodox, nu fac pe nebunul sau interesantul, dar mie mi se pare foarte bizara similitudinea dintre Hercule si ISUS CHRISTOS.Amandoi au tatal divin si mama pamanteanca! Amandoi au facut fapte bune si foarte bune. Amandoi au avut sfarsitul (lumesc) tragic! Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Ai dreptate, pe undeva seamana, dar multi dintre eroii Legendelor Olimpice au in comun - un tata divin si o mama pamanteanca.
Daca cautam similitudini gasim si in alte situatii. Este suficient sa gasim un critic literar. Poate ca ai dreptate.
Oricum eroii au comuna soarta si finalul tragic, in general.

10 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Isus seamana cu prea multe personaje ca sa te mai miri de asta...

eileen
| eileen a răspuns:

Am citit si Biblia si Legendele Olimpului dar sunt doar pure coincidente si nici macar atat... Iisus a fost creat dar nu prin fecundare, ca Hercule, ci printr-o minune divina. Hercule a facut si greseli, spre deosebire de Iisus iar Iisus a inviat, Hercule nu.
Da, au facut fapte bune pe pamant, dar Iisus e real, pe cand Hercule este doar o poveste. Si aici se incheie asemanarile.

| TipulVerde a răspuns:

Amandoi sunt imaginari

| Ben. a răspuns:

Salut mihaita! sunt evreu ashkenazi, pe jumate nebun si absolut neinteresant. dar sunt atat de constient sa nu-i pun in acelasi cos pe hercule si pe var-miu de la betlehem.

| zorialbi a răspuns:

Daca zici ca esti crestin ortodox, te sfatuiesc sa mergi la biserica si sa vorbesti cu un parinte duhovnic...probabil ca mai ai si alte intrebari sau nelamuriri si e bine sa ti le clarifice o persoana avizatahappy Cat despre comparatia ta...Hercule nu a existat, e o inventie, si nu poti sa-L compari pe Iisus Hristos, Mantuitorul nostru cu el. Numai bine!

Shin
| Shin a răspuns:

Eu sunt de parere ca ai o imaginatie prea bogata happy In opinia mea... sunt cam trase de par similaritatile astea happy
Shin.

| Klara a răspuns:

Idem dr. BenZona... si eu sunt evreica si totusi mi se pare de prost gust sa-l compari pe Iisus cu unu' cu muschi mari din desene rolling on the floor)
Totusi oh go on
Dar daca tie iti place sa te inchini la Zeus & co... e treaba ta big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. da.da.de trei ori da.trei de da similari foaaaarte similari.parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dati doua palme, 10 flotari, citeste Biblia si culcate devreme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iisus este fiul lui Dumnezeu si ai putea sa-l cunosti cind prin rugaciunea inimii capeti vederea, trezirea -totul. Atunci dispare orice urma de ratacire.