| FrateleAndrei a întrebat:

Salut scuzati categoria daca e gresita.De ce se acopera oglinzile din casa când a murit
cineva din familie. funda

Răspuns Câştigător
| Alina570 a răspuns:

Oglinzile trebuie acoperite când cineva moare pentru ca sufletul mortului intra si continua sa salasluiasca in oglinda sau sufletul mortului nu va mai parasi casa. De-asemenea se spune ca cel ce priveste in oglinda atunci când cadavrul se afla inca in casa va fi urmatorul candidat la moarte.

7 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Asa-i traditia.

| Vvistula a răspuns:

Se spune, nimic nu e adevarat, prostii mostenite din evul mediu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca exista superstitii. Pentru ca inca ne traim viata dupa mituri si superstitii.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Sansele sa te ia paranoia cand te uiti in oglinda sunt uriase. Trage tu concluziile.

| AlexL28 a răspuns:

E adevarat ce a spus alina, dar asta e o superstitie, ganditi-va, poate generatia copiilor de acum vor mai tine la aceste superstitii, ma refer la cei de liceu, dar copii nostri nu vor mai tine la asemenea superstitii in niciun caz

| Alina570 a răspuns (pentru AlexL28):

Bine-nteles ca sunt superstitii. Imi pare rau ca am omis sa mentionez acest fapt, am crezut ca se sub-intelege.

| Stefan1412 a răspuns:

Se acopera pentru a nu se speria stafia (Sufletul)