| The4Ever a întrebat:

Sunt pasionat de astronomie si as vrea sa gasesc raspunsul la aceasta intreabare. Chiar am cautat foarte mult pe net si nu am reusit sa gasesc. Poate ma puteti ajuta voi.
As vrea sa stiu cum de galxiile isi mentin forma lor de spirala. Eu am ajuns la o concluzie ca este din cauza acelei gauri negre supermasive, dar totusi cred ca nu e adevarat. Deci care e adevarul pana la urma? Chiar sunt curios si sunt tentat sa aflu acest raspuns. happy
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
8 răspunsuri:
| Darkmagic a răspuns:

Doamne...cati prosti pe lumea asta...
laughing)

4Ever, forma spiralata a galaxiilor este data de miscarea lor de rotatie.
Orice obiect SE ROTESTE in jurul axei sale, tinde sa capete forma rotunda, si orice obiect se roteste intr-un camp gravitational, ia o forma ovoida, (Pamantul de exemplu).
Galaxiile AU un centru de gravitatie, (care nu e in toate cazurile o gaura neagra) iar miscarea in jurul acelui centru le da forma circulara.
Este cea MAI SIMPLA explicatie pe care ti-o pot da. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu cand a creat universul, a dat si anumite porunci care sa-l faca functional. oaminii di stiinta li spune, legi fizice macrocosmice, microcosmice etc.toate aceste legi si interactiuni si gravitati, sant dintodeauna hotarate, numa ca omurile de stiinta li descopera si spun ca ei le-au facut, da eu nu-i cred.

| Geobaros91 a răspuns:

E greu de explicat, nimeni nu poate sti cu exactitate!

| sweett a răspuns:

Si eu ma tot gandesc cum s-a format tot universul asta de la ce a inceput cum au aparut toate laughing

| Rascu_Catalin_1999 a răspuns:

Ai auzit de DUMNEZEU?

| The4Ever explică (pentru Rascu_Catalin_1999):

Am auzit si sincer chiar am credinta uriasa in el, dar pe mine ma intereseaza ce sustine forma galaxiei si asta e putina fizica si stim cu toti ca fizica a fost creata de Dumnezeu, ma rog, numele fizica nu a fost data de Dumnezeu, dar animatiile noastre de zi cu zi reprezinta fizica.