| MxM222 a întrebat:

cum calculezi numarul de atomi dintr-o molecula, multumesc! Funda!

2 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Numarul de atomi dintr-o molecula se calculeaza cu formula moleculara pentru acel compus.
Formula chimică sau formula moleculară este o expresie care reprezintă compoziția unei substanțe chimice pure cu ajutorul simbolurilor. Această formulă servește în chimie pentru indicarea numărului de atomi dintr-o moleculă, iar cifrele indică raportul în care se află atomii.

http://irimie.blogspot.ro/2010/10/formule-brute-formule-moleculare.html

| DaniDanielDani a răspuns (pentru stlucian):

Mai pe scurt:
daca 1atom de Ca(are)...6, 023x10 la puterea 23 molecule
atunci in functie de cati atomi iti cere...x sau Y sau cum vrei sa il not
acesta este un exemplu dar poti face la fel cu oricare alt atom
(x atomi de...6, 023x10 la puterea 23
y atomi de...z molecule)
si tot timpul iti da numarul de atomi sau nr de molecule si de aici faci cu regula de trei simpla.