| User007 a întrebat:

De ce perisorii absorbanti dintr-un varf de radacina au varste difertie?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pe masura ce radacina creste in lungime si din cauza frecarii de sol, perisorii absorbanti din partea superioara a zonei pilifere se uzeaza si mor. Sunt inlocuiti cu altii, mai noi, care se formeaza pornind dinspre zona neteda a radacinii.

| Trebla a răspuns:

Pai perisorii absorbanti sunt in f-tie de cum cresc
solul devine prea bogat in Na si Cl
seva bruta circula in sens ascendent (cont H2O+saruri min), cea elaborata in ambele sensuri(contine H2O+subst organice formate in frunza)
Mai influenteaza si unde cresc.

| alexandra1987 a răspuns:

Stadii diferite de dezvoltare (au apărut pe rând odată cu dezvoltarea în sine a organismului)