| CatyBaty a întrebat:

Este bun un microscop cu un factor de marire 500x? (adica vreau sa stiu daca pot vedea preparatele la nivel celular) !

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Este un microscop scolar cu o putere de marire mica --- nu poti vedea nici macar o bacterie daramite structura interna a unei celule cu toate componentele ei!

Se foloseste pentru a vedea structura unor tesuturi (vegetale, animale ), pentru a vedea organisme cu dimensiuni mici( parameciul, euglena verde) sau pentru a vedea alcatuirea externa a unei insecte mici, a unui vierme.

2 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

42nm cu microscop electronic.

| R0co3 a răspuns:

Buna,

Da este destul de bun

La revedere,
Pa-Pa