| jackson78881 a întrebat:

Salut TPU, sunt curios cum poate fi justificată existența lui dumnezeu, având în vedere atâtea dovezi care se contrazice cu Biblia și sfintele scripturi. Mă refer la dovezile evoluției umane, peste 3000 de religii diferite, catastrofele globale, incendii, tzunami etc in care mor mii de copii fără nici un scop nobil sau important, sau oamenii care se nasc cu defecte fizice sau mentale. Dacă ar exista Dumnezeu ar trebui să pună capăt la toată suferința sau macar sa fie egalitate pentru toată lumea. Ce vina au copiii care se nasc în Africa și mor de foame? Sau pur și simplu mă duc la o persoană și o ucid, iar dacă Dumnezeu nu mă împiedică înseamnă că e impotent, sau malefic pentru că mi-a acordat puterea și voința, fara sa fiu împiedicat cu ceva să fac aceasta crimă, iar respectivul a fost un "creștin" convins toată viața lui, Dumnezeu de ce nu l a ajutat? Iar cei 2 miliarde de musulmani care îl resping pe Iisus vor ajunge in iad? Ce vina au copiii la musulmani că au avut educația asta? Sau cum poate fi justificată evoluția umană având în vederea nenumăratele fosile cum că ne am trage din maimuțe preistorice?

11 răspunsuri:
| jackson78881 explică:

Puteam să dau încă câteva sute de exemple dar am zis sa nu scriu prea mult, înțelegeți voi la ce m-am referit

| DandG2304 a răspuns:

Religia este o modalitate prin care ajungi la spiritualitate. Religia creștină are un singur zeu, în timp ce religiile vechi aveau mai mulți. Indiferent de religie, ele toate au același scop: să te trezească la realitate, să coexiști, să fii tot ceea ce este mai bun (dar rau în egală măsură - legea dualității in univers).

Ca sa iti raspund la una dintre intrebari: liberul arbitru. Nimeni nu te poate impiedica sa faci ceva, dar vei suporta consecintele. Implicarea directă, cum ar fi sa apara o mana din cer care sa spuna "NU!" incalca liberul arbitru.

PS. Omul are nevoie de credinta ca sa-si ofere un scop.

| Cipi1212 a răspuns:

Există o vorbă: Dacă crezi in Dumnezeu și EL nu există, nu ai pierdut nimic dar dacă nu crezi in Dumnezeu și EL există, ai pierdut totul.

| doctorandus a răspuns (pentru Cipi1212):

Daca crezi in Dumnezeu si ai 0, 1% credinte eretice, ajungi in iad.

Mai usor castigi un miliard de Euro la loterie decat sa nimeresti teologia corecta.

| PaulaPaulayt1 a răspuns:

Gândești foarte bine, ai mare dreptate. Și nu știu ce credincios îți poate răspunde la întrebarile astea. Poate îți vor spune ca: "e o taina". Parerea mea este, punandu-mi aceleași întrebări ca și tine e ca exista o forță mai mare decât noi care controlează totul. Ca se numește Dumnezeu sau altfel e tot aia. Cred ca am ajuns oarecum aproape de punctul în care se poate implementa o religie universala. Multa lume deja credincioasa sau nu, crede în noțiuni de: karma, vieți anterioare și viitoare, programe moștenite. Etc. Religia creștină nu e adevărul absolut. Asa ca îți recomand sa te uiți de exemplu în budism, iudaism, islamism sa vezi unde se întâlnesc. Pentru mine e simplu acum și a devenit o obișnuință sa gândesc ca am mai trăit de mii de ori înainte dar sub alta formă și de aia acum trebuie sa trec prin anumite lucruri ca să plătesc pentru răul pe care l-am făcut odata. Nu ne naștem întâmplător într-un anumit trup, într-o anumita tara și o anumita familie cu diverse condiții psihice sau fizice, totul e coordonat de o forță mai presus de noi pe care unii o numesc : "Dumnezeu". E strict părerea mea și poate și a altora care au un pic de cunoaștere și nu se rezuma în mod limitat la religia creștină.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

De exemplu, primii martiri crestini, saracii, nici macar nu stiau pentru ce dogme mor, asa ca un mare teolog a scris o carte in care sa-i invete dogmele.

Bula
| Bula a răspuns:

Dumnezeul a fost "Creatorul" Lumii.
Religiile au fost create de oameni.

| EestiSodalane a răspuns:

Pai cine zice ca Dumnezeu nu va opri raul? Oamenii rai sunt tolerati pentru ca Dumnezeu le vrea mantuirea. E ca și cum eu aș avea un copil extrem de rău, dar în loc să-l dau afară din casă am răbdare cu el pentru că îl iubesc și vreau să-și revină.

| Holiday a răspuns (pentru DandG2304):

"Omul are nevoie de credinta ca sa-si ofere un scop."

De fapt, nu "omul" are nevoie de asta, ci doar cei care prin promovarea "credintei" transfera bani din buzunarele si conturile credulilor in ale lor.
In momentul in care "credinta" nu mai aduce bani, influenta si putere, inceteaza sa mai prezinte interes si dispare.

| DandG2304 a răspuns (pentru Holiday):

Oamenii care nu au scop in viata sunt deprimati, de obicei. (nu ma refer la scopul de a-ti lua maxima X, ca pana si scopul de a lasa urmasi influenteaza pe multi). Noi avem nevoie de ceva care sa ne faca sa fim mai buni, sa ne trezim dimineata si sa mergem mai departe cand dam de un greu foarte mare.
Legat de restul lucrurilor spuse de tine, sunt perfect de acord. Totul e doar o forma de manipulare si castig

| Seba2013 a răspuns:

Nu este de ajuns sa te trezesti in sociologíe pentru a invata cauze complexe. Si eu as vrea sa il pe Iohanis insa el tot timpul este plecat.

Puterile Pamantesti si Regii nici macar nu au stat langa Iisus. Si tu vrei sa i-l vezi pe Iisus fata in fata. Esti prea natural si nevinovat pentru mine. Realismul tau ma depaseste. Nici macar nu contine fapte din trecut.