| PerryP a întrebat:

v-ati gandit vreodata ca putem face orice? Ca nimic nu este imposibil? cu ajutorul puterii de concentrare putem obtine un randament ce poate depasii aceea limita pe care multi ne-o fixm in cap fara a icerca sau sa ne gandim : " Putem?". Sa dau cateva exemple. Un exemplu de ceva imposibil ce multi la varsta copilariei visam : Sa zburam, sa invatam o carte doar rasfoind-o, Sa ne putem depasii limitele. Daca stati sa analizam putin trecutul cu prezentul. Acum 700 de ani de exp. oamenii din aceea perioada nici nu visau ca este posibil sa ne tratam de aumite bolii, care la ora actuala sunt niste banale raceli. Pentru ei in aceea periaoda multe lucruri care acum noi le avem sau le putem face nici nu le visau. Corpul uman este o arma a naturii din punctul meu de vedere. Putem face lucruri imposibile. Si cred ca aceste lucruri imi for fi afirmate cu timpul. Avem doua posibilitati sa evoluam sau sa involuam. totul depinde de noi si de puterea noastra de concentrare. Ce parere aveti? Vreau cat mai multe raspunsuri!

16 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Nu chiar orice, poti face mult mai multe decit crezi dar nu poti ajunge la o putere infinita.

| Miauti a răspuns (pentru thealchemist):

"Totul este posibil" problema este cat de mult poti sa (te) sacrifici?

| Kaℓi a răspuns:

happy
E de admirat entuziasmul tau, dar... nu e asa de simplu.

| yekto a răspuns:

Asa si? ce faci u in privinta asta? cu ce contribui?

| relian a răspuns:

Eu cred ca te uiti mult la filme SF si hai ca nu ar fi nici o problema si mie imi plac astfel de filme, dar nu trebuie sa le amestecam sa ajungem sa credem la un moment dat ca putem zbura.Visele sint vise iar realitatea este alta.Nu avem puteri de nici unele, decit cele ce le vedem simtim si asa mai departe.Gindestete ca din 7 miliarde de oameni sar gasi unu macar care sa poata face ce tu spui.Dar alea sint povesti\\/s.Asa ne place noua oamenilor sa visam sa stiu si eu devenim eroi.Referitor la boli ca tratam si asa mai departe aia nu tine de puterea noastra ca nu am tratat acele raceli de care tu spui cu gindul.Deci lucruri imposibile nu putem face ca nu avem cum si nici n-a facut careva vreodata. Faptul ca avem masini cu care mergem, zburam si asa mai departe nu se datoreaza puterii gindului.Omul si acum si atunci cindva mii de ani la fel era si ca fizic si ca gindire.Ce ne diferentiaza de acei oaeni din trecut este doar ca noi avem astazi experienta alora si a altora si o aplicam.Aia acum mii de ani visau asa cum si noi visam acum dar erau de abia la inceput.Este ca si cum ai lua acum un om pune-l pe o insula nu-i da nimic si spune-i fa un avion.Sa vedem daca este capabil.Nu va fi nici daca ar trai o mie de ani.Sa ai ce avem noi astazi a fost nevoie de mii de ani sa obtii feir, alte material si asa mai departe.Noi nu evoluam si nici nu am facut-o vreodata si nici nu o vom face.Asa cum am aparut la fel vom si dispare.Ce facem noi este sa punem cap la cap anumite idee, ginduri dar nu prin puterea gindului si prin forta fizica.Si astazi cineva gindeste un lucru, maine altu altcev si uite asa se aduna si se pun gramada lucrurile si obtinem o masina sa zicem.Dar ca avem puteri din astea gen filme SF nu exista asa ceva. Tiam spus la cite miliarde de oameni sint chiar de nu am stii tot s-ar fi manifestat astfel de puteri chiar si intimplator.Bine acum povesti sint balamuc ca ar fi ca sau petrecut bla bla dar sint doar povestile unora care voiau sa iasa si ei in evidenta.Cam asta cred eu.

| Mădă0611 a răspuns:

Salut!
Da, cand eram mai mica si nu intelegeam multe, mai nou mi-am dat seama ca oamenii sunt neputinciosi in fata naturii, desi suntem parte din ea, dar tocmai de asta suntem neputinciosi.

| Exilee a răspuns:

Nu. E absurd sa spui ca "putem sa FACEM ORICE". Exista o multime de cai imposibile pentru om cu ajutorul fortelor proprii.
Pot eu oare sa zbor CU FORTELE PROPRII? Fara ajutorul unui obiect la indemana? NU. Pot oare sa am vedere cu " raze X" fara ajutorul ochelarilor cu raze X? NU. Sunt sigur la ce te referi, doar ca exista un termen mai "elegant" numit autosugestie. NU inteleg de ce te-ai mai complicat sa adaugi "orice" deoarece este un context inselator.

| Maxim96 a răspuns:

Nu poate face chiar orice omul, sunt o multime de lucruri care nu sunt posibile ca un om sa le facahappy

| Chαяtreux a răspuns:

"Limitele sunt stabilite de minte, nu de fizic" Asta spune totul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avioanele au fost create tot cu puterea mintii, nu?

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

N-am auzit pana acum de involutie. Esti bun la asta?

| RandyMarsh a răspuns:

Salut!
Poate ca acum nu putem face orice, dar in viitor sigur vom putea.Stiinta si tehnologia evolueaza atat de repede, incat nu mai putem tine pasul cu ea.Acest lucru are si parti bune si rele...
Pana la urma asta este scopul omenirii, din aceasta cauza suntem cea mai inteligenta fiinta, pentru a face lucruri marete, nu doar pentru a supravietui.

| Athée a răspuns:

Ca oameni ORICE e prea mult. Da, putem face mult mai multe lucruri decat credem, dar nu orice.

| BlackDarkAngel a răspuns:

Normal ca atunci cand eram mici ne doream cu totii sa putem zbura, pentru asta am fi acceptat sa fim si pasari. Macar pentru o zi sa vedem lumea de sus, sa vedem o alta lume! Sa zburam fara griji, fara sa ne pese de ceva/cineva. Mai tarziu cand am crescut ne-am dat seama ca este imposibil. Desigur, o data cu cresterea noastra si cu ruinarea acestui vis a venit altul: sa invatam totul doar uitandu-ne la o carte, deoarece nu ne place SCOALA! laughing Desigur... Insa si asta e imposibil... deocamdata! In curand imposibilul de acum va deveni posibil mai tarziu! Asta ori datorita noua si influentei noastre asupra lumii ori datorita evolutiei noastre. Sincer pentru mine totul este posibil. Poate nu acum poate nu maine, dar peste 1 miliard de ani DA. Insa imi este mila pentru cei care spun ca era glaciara, apocalipsa, sfarsitul lumii nu poate veni ca este imposibil. Imi este mila pentru oamenii aceia care vad posibilul ca fiind imposibil. Probabil acele persoane au prea multa ceata in fata ochilor si nu privesc in viitor; caci de ce s-ar complica, ori e alba ori e neagra, nu?
Ei bine eu cred ca in curand oamenii vor zbura precum pasarile, vor putea invata totul dintr-o carte doar rasfoind-o si multe altele vor putea face. Sau poate...NU! Pentru ca daca altii nu cred nu vor reusi!
O zi buna happy

| BeTrueToWhoYouAre a răspuns:

Ai cam amestecat evolutia omului cu puterea lui de concentrare. Sunt de acord doar partial.

| PerryP explică:

Stiu, am exagerat putin dar am vrut sa intelegeti cu exactitate ceea ce am vrut sa va spun.