| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturori. Ma poate ajuta careva sa imi spuna cum se masoara un "transistor", "condesator", "finalul", "Bec", "Difuzor" Si cum imi dau seama daca are valoarea buna sau daca este ars(a). Detin acest model: Multimetru DT9205A http://www.distrimall.ro/Electronice/Aparate-de-masura/M ultimetru-DT9205A/

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sincer nu stiu, presupun ca e cand circuitul este deschis merge cand este inchis nu merge poate scriu prosti habar nu am

| relian a răspuns:

Treb sa cunosti citeva chestii generale despre curentul electric si depre consumatori ce ai spus tu bec, difuzor etc.Un bec de ex vezi ca este ars pentru ca chestia este vizibila vezi acel filament ars. Daca nu se vede ars atunci verific cu aparatul tau de masura cel ai.Comuti butonul la continuitate adica este un semn cu ceva linuite gen semanl la telefon.Muti acolo si atingi cele 2 borne(fire)ale aparatlui si vor scoate un sunet. Dupa pui la bec o borna nu conteaza care rosu sau negru pe dulia becului si alata borna tot pe dulie dar pe fund si daca suna atunci becul este bun.La fel poti masura un motor electric sa vezi daca are continuitate sau daca are scurt una din bobinele motorului cu masa.Dar trebuie sa iti arate cineva ca asa e f mult se scris.Un condensator trebuie sa stii ce este si ce face si cum masoara el.Mai pe scurt el se masoara in microfarazi ai acolo un semn pe aparat nu poti sati desenez aici.Pe aparat ai tot ceti trebuie desenat, tu doar comuti si masoari dispozitivul respectiv.Deci muti butonul la microfarad si pui firele sau cum sa le zic aparatului pe cite o borna de la condesantor si citesti valoarea pe afisajul aparatului tau.De unde stii ca e bun acel condensator? Pt ca scrie pe el de cit este. Daca valoarea citita de tine cu aparatul difera cu mult atunci ala e dus.Condensatorii sit si cu 2 sau mai multe borne si la fel scrie pe el valorile. Difuzorul se verifica folosind continuitatea asa mai simplu.Sau mai simplu folosind o baterie de 1, 5 V atunci firele de la boxa si daca se aude in ele zgomot sint bune.Rezistenta se masoara in ohmi, vezi pe aparat ai acolo semnul ala.Si pe rezistenta scrie de cit trebuie sa fie.Curentul electric ai pe aparat depinde de aparat ori masoara orice curent deci are doar o pozitie, masoara si curent alternativ si continuu in aceiasi pozitie, ori masoara in 2 pozitii.Ai pe aparat curent contiuu si alternativ semenele conventionale, Doar comuti si cu bornele masori.Bine ca sint aparate care masoara milivolti sau miliamperi si pe alta pozitire voltii si amperii, sau si aici a pe aparat diferite volatje, deci tu stiind in mare cam ce voltaj trebuie sa ai la un conductor comuti aparatul acolo. Daca il lasi sa zicem la mili si tu masori volt nu se intimpla nimic, doar nu iti arata corect ce treb.Deci p orice piesa, pe orice dispozitiv este trecuta valoarea acelui dispozitiv.Si pe becscrie de citi W este si la ce curent merge.Si pe o priza scrie la ce voltaj si amperaj trebuie sa mearga si pe intrerupator si asa mai departe.Cel mai indicat este sa iti arate cineva la fata locului.

| Saveluc a răspuns (pentru relian):

Mersi mult. Se vede ca te-ai chinuit sa imi spui cateceva. Tu intre timp mi-ai spud cum pot verifica un bec (fizic) asta stiu pentru. Ca se vede. Si la difuzor la fel. Am întrebat cum aflu valoarea lor. Ori cum mai astept răspunsuri. Îți multumesc mult pentru. ca totusi ai pierdut ceva timp

| relian a răspuns (pentru Saveluc):

Cum afli valoarea cui omule? Se vede ca tu intelegi f greu scuze ca o zic. Tiam spus valoarea oricarui dispozitiv este scrisa pe ea, este scrisa pe acea piesa.Pe ea scrie cit trebuie sa aiba.Tu cu aparatul de masura o masori sa verifici daca este arasa sau daca este buna.Nu vad cei asa de greu de inteles.Tu daca pe un condesator sau o rezistenta s-a sters ce era scris nu mai ai de unde sti exact ce valoarea avea, sau care e valoarea ori ar trebuie sa fie vaoarea lor reala.Ce poti face este doar sa o masori vezi cit are si banui ca aia ar trebui sa fie sau nu dupa experienta daca ai sau daca nu dupa alte piese noi, te uiti la magazin pe ele ca de obicei au valori anume. Daca te referi cum masori acea piesa cu aparatul ti-am spus este mai bine sa iti arate cineva pe aparat exact.Nu e deloc complicat dar trebuie sa ai si ceva indeminare. Daca nu ai nici o inclinare te asigur ca nici daca iti arata careva real acolo pe viu tot no sa tii minte, mai ales daca nu lucrezi cu astea.Se uita normal.In rest asa afli valoarea lor scrie pe ele simplu oate piesele sint marcate, nu se vind la plesneala.Deci tu asa ai intrebat "cum afli valoarea lor.Deci pentru asta nu este nevoie de aparat de masura. Daca intrebai cum le masori sa afli daca sint bune sau nu aia e alta intrebare.Pricepi acum? Deci pina la urma ce vrei mai exact sa stii? Ca de stiut valoarea o stie si un copil daca citeste pe acea piesa.Cred ca tu asta vrei sa vezi cum sa folosesti acel aparat ce spui cal ai. Exact cum tiam scris in mesajul anterior. Uite un exemplu si nu ma chinui deloc cum zici tu sa explic pentru ca stiu f bine sa masor.Sa luam un motor electric. Orice motor electric are un stator si un rotor cu infasurari pe ele adica cu bobine.Acele bobine de pe stator pentru ca capetele de la stator ies afara unde faci conectia inauntru la multe sau chiar afara la unele motoare trifazate se leaga unele de altele.Deci ai X bobine care sint legate una de alta ori in motor ori afara prin punti.Afara mai iese alant capat de la fiecare bobina.Tu cu acel aparat de masura pui pe continuitate si cu firele de la aparat pui una pe o borna alta pe alta borna de la motor si trebuie sa sune. Daca motorul are doar 2 borne aia e. Daca are trei pui o borna cu alta apoi cu cealalta si la fel trebuie sa sune. Daca nu suna atunci o bobina este intrerupta undeva inautru si motorul ala este ars. Poate uneori sa sune toate adica sa aiba continuitate dar motorul sa fie ars adica o bobina sa faca scurt la masa, caz in care pui un fir de la aparatul de masura pe o borna si alatu pe carcazsa motorului si vezi daca suna.Nu trebuie sa sune nici o borna cind faci asta cu masa. Daca o borna de la motor suna aia e are scuryt la masa motorului.Mai este inca un caz in care o bobina poate face scurt in ea cu spirele din aceiasi bobina, deci bobina se scurteaza ca lungime si motorul este la fel ars chiar daca are continuitate. Tiam dat un exemplu cum masori un motor cu aparatul de masura. Ultimul caz ala cu scurtul in aceiasi bobina poti da si pe ohmi si atunci vezi citi ohmi are fiecare bobina si cea care are scurt in ea are o valoare cu diferenta mare fata de restul. Dupa cum vezi este f mult de scris si poate ai nevoie si de poze ca sa intelegi mai bine daca nu ai notiuni elementare.Un alt exemplu este cum am spus condensatorul.Pe el scrie de cit este scrie clar 7 sau 10 microfarad.Tu comuti butonul ala de la aparatul de masura pe microfarad semnul este micron daca stii cum apare din greceste urmat de un f.Deci este f simplu.Si cu firele aparatului masori bornele condesatorului si vezi pe afisaj cit iti da.Aia e tot.Nu vad ce nu tie clar. Poate ca tu ai nevoie de instructiuni sa stii fiecare semen de pe aparat ce reprezinta si ce masori cu el. Tiam zis aici nu ai cum afla ca trebuie sa puna cineva o poza f explicita marita cun aparat si cu sageti pe care sa scrie pentru fiecare simbol ce este si ce masoara.Eu nu fac asa ceva ca nu stau eu sa desenez s au sa fac pzoe.Cind ai cumparat acel aparat sigur a venit cu instructiuni ce spune ce si cum.Mai simplu de atit sa vadi si eu cine iti explica.Eu ti-am explicat in scris pas cu pas ce trebuie sa faci.Dar cred ca tu ai nevoie de desene sa intelegi mai bine.Imi pare rau nu desenez.ricum poate ca sint unia care gasesc poze cu asa ceva siti poate arata.Dar si tu poti singur sda cauti.

| Saveluc a răspuns (pentru relian):

Aloooo. De ce jignesti si plus de asta te ambalezi? Nu Mai comenta mai. Lasa pe altii. Stiu ca scrie pe fiecare imparte. Dar ca tu esti greu de cap. Am intrebat. Atentie. De unde stiu ca tranzistotul are valoarea corenspunzator sau ca este ars. Ai inteles? Nu ai intrles.

| relian a răspuns (pentru Saveluc):

Nu team jignit, am vrut sa te ajut. Daca spui cas greu de cap ok cum spui.Dar ti-am explicat si cum se masoara si ce valoare au.Asa le masori pe toate.Tranzistorul are si el un simbol pe aparatul tau, comuti acolo butonul dupa care cu bornele masori tranzistorul. Daca eu sint greu de cap chiar ca nu mai am ce sa iti zic.Scuze poate nu trebuie sa iti scriu nimic.Deci daca scrie [pe tranzistor de cit este ok cred ca pina aici este clar da? Deci scrie pe el de cit este.Tu masori cu aparatul acel tranzistor si-o daca nu are valoarea ce este scrisa pe el aia e nu este bun.Mai simplu de atit nu pot sa iti explic.Bafta oricum si daca crezi ca te jignii scuze, desi se pare tu spui cas greu de cap bla bla.E mai bine sa nu raspunzi pe aici la nimeni.Numai bine.