| Celeste_2636 a întrebat:

Va rog mult daca incepeti sa cititi, cititi pana la capat pentru ca am o problema foarte serioasa! In ultimele luni nu imi aduc aminte ce fac in anumite parti ale zilei (de ex nu-mi amintesc ce am facut joi dupa-masa saptamana trecuta) si oricat incerc si sa-mi storc creierii sa-mi amintesc nu pot! M-am analizat si am deci anumite momente blank.

Mai mult, gasesc tot felul de obiecte prin camera mea care nu stiu cum au ajuns(ai mei au zis ca nu ei le-au pus, iar eu nu-mi amintesc sa le fi pus) si am in lista de messenger persoane pe care nu le-am bagat si nici nu le-am acceptat requestul. Una chiar mi s-a adresat cu alt nume. O amica mi-a spus ca am iesit acum cateva saptamani dar nu-mi amintesc, si mi-a spus ca eram ciudata. Incearca sa-si bata joc de mine sau sa-mi faca o gluma proasta? Sunt eu paranoica? Ce se intampla cu mine? Va rog am nevoie de parererile voastre!

27 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

1. Ieşi mai des din casă!
2. Câteva lapsusuri de genul se pot întâmpla oricui.
3. Da, eşti uşor paranoică. Dacă încep să-ţi lipsească săptămâni întregi sau ceva de genul, atunci da, ai putea să mergi pe la vreun "doftor" dar nu e cazul.
4. Exemplele tale nu sunt elocvente. Faptul că ai nişte persoane pe care nu le ştii în lista de YM! poate să fie din cauze multiple cum ar fi că cineva îţi ştie parola (ceea ce ar explica pe deplin şi de ce ţi s-a adresat cu alt nume) sau aceia au greşit o literă sau două de la un ID asemănător şi au ajuns la tine iar tu ai dat click fără să te uiţi şi fără să dai prea mare importanţă (şi deci n-ai ţinut minte) probabil fiind prinsă cu altceva. Sau, pot fi ajunşi prin schimb de liste. La un moment dat aveam vreo 130 de necunoscuţi în listă ajunşi prin schimburi repetate de liste şi la mine fără ca eu să dau accept. (înainte se putea asta)
Pe scurt, ieşi la aer, dormi mai bine, mai mult şi mai profund, şi în câteva zile-ţi revii.
Salut.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

"Si cu messengerul o persoana m-a descris exact cum arat eu (si eu nu am poza la avatar cu mine sau ceva de genul asta) si mi-a spus ca ne-am intalnit odata dar eu am zis ca am alt nume, eu nu imi amintesc nimic. Acuma eu nu stiu daca incearca sa-mi faca o gluma proasta sau nu." - Eu încă înclin să cred că-i glumă proastă.
Dacă nu, ceea ce descrii tu se numeşte "dublă personalitate".
Dacă aceste episoade continuă să se repete mai mult de 6 luni, caută un doctor, fă-ţi nişte analize complete şi tratează-te.
Dacă nu e o glumă sau iei tu lucrurile prea în tragic (aşa cum înclin eu să cred) atunci sigur nu te poate ajuta (doar) un psiholog.
Numai bine.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Celeste: Personalitatea multiplă nu înseamnă neapărat să auzi voci sau să-ţi dai seama din prima că sunt mai multe "euri" în tine.
Eu am avut un prieten (spun am avut pentru că ne-am certat rău de tot) care avea (şi cred că încă are) personalitate multiplă. Şi, se trezea noaptea şi scria linii de cod (programare) iar dimineaţa se trezea şi le găsea şi în mare parte nici nu înţelegea ce scrie acolo.
Ulterior le-a priceput şi a ajuns un programator foarte bine plătit.
Însă, la un moment dat, brusc, personalitatea a doua a dispărut iar el a fost concediat de la locul de muncă bun pe care-l avea.
Mai apoi, personalitatea sa a doua a reapărut însă nu mai scria coduri de programare happy. Şi, la un moment dat a mers să se trateze dar... nu ştiu ce a mai făcut.
Cert este că el nu auzea niciodată voci ci pur şi simplu se trezea noaptea, scria ceva genial apoi se culca la loc şi se trezea dimineaţă că are în calculator programe sursă scrise, programe care nu se inventaseră încă!
Oricum, mai citeşte despre dubla personalitate şi, dacă consideri că suferi de această afecţiune, mergi la un psihiatru (preferabil dintr-un oraş mai mare că ăştia din oraşe mici în afară că toarnă chimicale în tine, nu prea ştiu ce să-ţi facă).
Numai bine.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Dubla personalitate este o afecţiune. N-am ieşit încă din evul mediu întunecat unde orice afecţiune era "lucrarea diavolului"?
Biserica să-şi vadă de pătrăţica ei.

| Maximus a răspuns:

Pierdere totala sau partiala a capacitatii de memorizare a informatiei si/sau de reamintire a informatiei inmagazinate.
O amnezie poate fi cauzata de o leziune a ariilor cerebrale legate de functiile memoriei, de origine vasculara, tumorala, traumatica (comotie cerebrala), infectioasa (encefalita), degenerativa (boala lui Alzheimer), hemoragica (hemoragie subarahnoidiana) sau consecinta lipsei de vitamina B1, observata mai ales la alcoolici (sindromul lui Korsakov). Ea mai poate surveni si in cursul bolilor psihiatrice, ca urmare a unei crize de epilepsie sau a unui soc. In sfarsit, numarul tulburarilor de memorie este legat de consumul de medicamente, in particular de tranchilizante (benzodiazepine). Utilizate pe lunga durata, ele induc adesea o amnezie anterograda, care se manifesta prin imposibilitatea de a fixa amintirile noi, sau prin tulburari acute de memorie apropiate de ictusul amnezic. Natura sa depinde de cauza subiacenta pierderii memoriei. Tratamentul amneziilor de origine emotionala (psihoze, stari nevropatice etc.) este, in principal, psihologic, si vizeaza indepartarea inhibitiilor si readucerea in constiinta subiectului a amintirilor uitate, prin jocul liberei asocieri a ideilor. Unele medicamente pot stimula memoria in caz de dismnezie (tulburare de memorie fara o amnezie importanta), de surmenaj scolar sau profesional.

| anad a răspuns:

Uneori din cauza stresului, a unui volum mare de munca si probleme, a unui necaz sau grija excesiva pot interveni perioade de lapsusuri de memorie. Poti verifica notand unele activitati, lucruri, momente undeva si peste 2-3 zile citeste si vezi daca ai memorat. Daca chiar sunt unele lucruri de care nu-ti amintesti, e cazul sa consulti medicul.

| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Parerea mea este ca ai nevoie de un consult de specialitate. in cazuri din astea iti trebuie neaparat un doctor care sa-ti spuna diagnosticul, noi nu suntem in masura sa ne dam cu presupusul mai ales in astfel de cazuri care necesita experinta adecvata. parerile noastre s-ar putea sa te bage si mai mult in ceata... dar eu ma gandesc ca ai putea sa ai ceva in genul unei amnezii temporare. insa cel mai bine este sa consulti un medic specialist care sa te ajute cu problema ta.

| Eva a răspuns:

Personalitate dubla? e o varianta...

| AnaMaria_2328 a răspuns:

Deci.pentru asa o intrebare e greu de raspuns,dar iti sfatuiesc sa te rogi la Dumnezeu sa te ajuta sa nu fii uituca,si poate sati insemnezi intr-un carnet totul ce ai facut in fiecare zi,si daca nu tii minte te uiti,si daca vezi ca ai probleme cu yahoo,cred ca cineva a spart contul, stie parola si umbla pe acolo, daca e intr-adevar asa anuleaza contul si fa-ti altul cu o parola mai lunga si complicata.

Pa)))

| deeeeeebora a răspuns:

Ar fi bine sa iti faci un control la medicul de familie care te va trimite la medicul specialist. poate fi un "fleac"vorba presedintelui basescu sau o problema serioasa.de aceea ti-as recomanda un control

| alexgogo a răspuns:

Incearca sa scrii intr-un jurnal ce faci. sau un audio-jurnal. toate mp3 playerele mai spalate au functie de reportofon.

si asa o sa aflii ce ai facut in timpul blackout`ului

| Celeste_2636 explică:

Eu nu doar "uit", ci nu imi amintesc practic nimic in anumite momente! Si v-am zis ca apar tot felul de obiecte prin camera mea, pe care nimeni din casa nu le-a adus. Memorie pentru invatat am, nu-s usor retardata. La liceu am note bune, si pot sa memorez foarte usor lucruri. Doar ca am momente pe care nu mi le amintesc din anumite zile. Nu e vorba de uitat, pur si simplu n-am nicio idee ce am facut! M-am trezit odata din pat pe la 3 dupa amiaza si habar n-aveam ce am facut in ziua aia. Credeti-ma nu-i o simpla uitare. Si cu messengerul o persoana m-a descris exact cum arat eu (si eu nu am poza la avatar cu mine sau ceva de genul asta) si mi-a spus ca ne-am intalnit odata dar eu am zis ca am alt nume, eu nu imi amintesc nimic. Acuma eu nu stiu daca incearca sa-mi faca o gluma proasta sau nu.
@Kornstadt: eu nu mi-am pierdut capacitatile intelectuale. dau randament bun, citesc, invat...

| Celeste_2636 explică:

Aaa si inca ceva, eu incerc sa aflu cat mai multe pareri ca sa ma documentez, deoarece momentan nu prea am bani de un medic specialist.

| Celeste_2636 explică:

Kongeriket: Multumesc pentru raspuns in primul rand.
In al doilea rand, sa stii ca eu nu exagerezi, nu le iau prea in tragic, le iau exact asa cum sunt. incerc sa privesc chestia asta cat mai obiectiv. de personalitate dubla (chiar si multipla) mi s-a mai zis si m-am si interesat. nu stiu ce sa zic pentru ca nu simt prezenta mai multor "euri" sau mai multor "personalitati" in mine, in sensul ca n-am avut nicio altercatie cu ele si nici nu aud voci interioare.
am mai zis odata si subliniez chestiile astea care mi se intampla mie NU sunt simple lapsusuri sau uitari. Eu n-am nici cea mai vaga idee despre ce fac in momentele alea. odata "m-am trezit" in timp ce urcam scarile spre apartamentul meu, si in acel moment nu stiam unde sunt,ce fac si mi-a luat cateva minute sa imi dau seama ca e blocul meulaughing. nici azi nu stiu ce am facut pana sa "ma trezesc". mai am episoade din astea. si oamenii din jurul meu mi-au zis ca am anumite momente cand parca nu sunt "eu". v-am zis ca m-am intalnit odata cu o amica destul de buna(eu nu imi amintesc, desi am incercat) si totusi nu cred ca ea ar fi genul de persoana care sa faca glume asa proaste mai ales ca stie ca trec print-o perioada cam grea si mi-a zis ca nu ma recunostea, ca ma comportam ft ciudat.
Nu-s genul de persoana care sa ma sperii prea usor, sau sa exagerez, sau sa uit asa pur si simplu(am o memorie foarte buna) si niciodata in viata mea n-am mai trait asa ceva.Dar acum sunt foarte speriata credeti-ma pentru ca eu nu stiu ce fac in acele momente!

| AudImagini a răspuns:

e posibil sa ai altzheimer

| veronica a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu parintii tai si sa te duci la doctor,zi-le exact ce ne-ai zis noua, trebuie sa te vada un specialist, noi nu putem face nimic

| BrokenWings a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat ceva asemanator...defapt inntr-o maniera mai buna big grin A fost ziua unei prietene foarte bune si am dormit la ea (de fapt nu am dormit deloc) de la 6 seara pana la 8 dimineata nu am inchis un ochi! Ma simteam rau si ma gandeam in unele momente : "Ce fac eu aici?" "Ce caut aici?" eram foarte ametita! din cauza faptului ca nu dormisem.

Acum...problema ta e ciudata si nici nu stiu ce sa iti raspund...cateodata si mie mi se intampla sa uit ceva sau sa adaug pe cineva in lista fara sa imi dau seama( cateodata din simplul motiv ca nu sunt atenta, sau pentru. ca fac altceva in acel moment) Dar daca tu spui ca uiti momente recente care ti s-au petrecut in urma cu cateva zile, e mai greu big grin
Poate nu dormi destul, incearca sa dormi cel putin 8 ore (mie nici 10 nu imi ajunglaughing)
Ai discutat cu parintii? Poate ei te pot ajuta si poate te duc la doctor si se rezolva, sau poate cae doar temporar:*

Sper ca ti-am fost de ajutor:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai mult pe internet si nu prea esti atenta in jurul tau.esti indiferenta la tot ce se intampla si devii inadaptat/a la viata si responsabilitatile de zi cu zi.practic am vazut multi adolescenti care sunt lasati la calculator cu zilele, devenind in casa doar piese de mobilier.una cu calculatorul.este o mare greseala.iesi afara,la prieteni, la aventura, la viata.organizeaza-ti viata si lucrurile, pune-ti ordine in ganduri si activitati, lasa virtualul fiindca aia nu e viata.e moarte. asta se intampla cu tine.stiu fiindca si eu cand citeam ceva eram absent si raspundeam la intrebari fara sa stiu ce intrebare mi s-a pus.acuma,am cunostinte care stau la calc,si cand le salut, imi raspund fara sa ridice ochii de pe monitor, sa vada macar cine sunt si ce vreau. unii chiar mananca la calculator. daca esti asa schimba-te fiindca nu e bine.santeti intr-adevar ciudati pentru niste oameni normali.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da stresul s-ar putea au poate ca iei note proaste la scoala sau de unde sa stim du-te la doctor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai liniştită, nu e foarte grav, după cum a spus şi Kongeriket.
"Uitarea este condiţia indispensabilă a memoriei!"Memoria nu se uzează decât atunci când nu o folosim! Vei ajunge să ai o memorie mai activă prin exerciţiu.Producţia neuronilor creşte cu cât sunt mai stimulaţi!
"Lacunele" tale sunt datorate stresului, aşa că dormi mai bine şi relaxează-te, citind o carte de exemplu. Poţi practica şi un sport!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Boala Alzheimer! Nu esti paranoica, esti doar bolnava.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Boala_Alzheimer

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. De boala Alzeimer ai auzit? Nu stiu daca am scris corect numele insa cauta pe net si fugi la psihiatru. Nu inseamna ca esti nebuna, insa alzeimer e o boala grea a sistemului nervos si e foooarte important sa incepi tratarea cat mai repede... in cazul ca asta e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai ca asta e buna; nici eu ni-mi amintesc ce am facut joia trecuta. Stiu doar ca am invatat pentru un examen, in rest nu mai stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sint de aceiasi parere cu Maximus,iti tr. urgent un consult general, grabeste-te nu amina mult, multa sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai intai,sa ai MARE grija cu medicii, dar mai ales cu medicamentele.Un medic adevarat, nu se grabeste sa ti prescrie medicamente.Fa multa gimnastica, consuma peste 2 l.de lichide zilnic,fructe si legume zilnic,dar ATENTIE! NU de la supermarchet! ci numai de la tarani. mananca zilnic miez de nuca,fereste te cat poti, de orice fel de "emotie" erotica, care la pers.senibile afecteaza creierul mai repede. si mergi la parintele Nicolae, de la bis.Sf. Mina din Bucuresti, si vb.cu el. multa sanatate. 00306947794637

| Zmeura_5657 a răspuns:

NU OAMENI BUNI.Nu doctor.Psiholog.Si nu esti nebun daca te duci la psiholog. Dinpotriva.

| MangekyouSharingan a răspuns:

Poate ai altzheimer boala se manifesta prin uitarea lucrurilor pe care leai facut in nici un caz nu e dubla personalitate sau schizofrenie