| Yohei a întrebat:

Salut! Voi credeti ca in univers, pe alte planete sau in alte galaxii, mai traieste cineva? O alta specie, poate mai inteligenta decat specia noastra? Nu ma gandesc la extraterestii pe care ii cunoastem deja din filme sau figurile ce sunt vazute pe la TV, asemenea unui om, ma gandeam la altceva, cum ar fi,, roboti,, sau altceva iesit din comun? Zic si eu, de curiozitate. Si daca ar mai exista ceva de genul, oare ar incerca sa ne contacteze cumva? Sau sa vina pur si simplu si sa puna stapanire pe planeta noastra happy Astept si eu parerile voastre. Vreau sa mai aud si despre altceva, nu-mi place realitatea in care traim

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da. 2. Da.
nu-mi place realitatea in care traim.
Mai întâi nu trăim în realitate, trăîm modelele noastre despre realitate. Iar fiecare are modelul lui, creat de el. Astfel cu alte cuvinte nu-ți place de tine.

| T0T a răspuns:

Nu cred pentru că nu am dovezi. Oricât de mari par șansele, e nevoie de probă.

| relian a răspuns:

Nu iti place realitatea? Baga si dormi,viseaza,ramai in lumea viselor laughing
Amice viata este asta ce spui tu ca nu iti place laughing, vrei altceva? Mergi, vezi un film ceva.
Daca vrei ceva wow, atunci treci pe etnobotanice, o sa traiesti exact cum iti place laughing

| Frank51 a răspuns:

Nu e vorba de crezut, în imensitatea universului probabilitatea să existe nu doar o formă de viață, ci un numar nelimitat de specii sau materii, tinde spre 100%. Având în vedere că viteza de transport este foarte limitată, nicio formă de viață inteligentă nu va fi capabilă să viziteze altă formă de viață într-un timp rezonabil, ceea ce face vizita extrem de ineficientă.

| halogen001 a răspuns:

E posibil. O specie mai inteligentă nu ar avea ce face cu omul, deci dacă ar exista, pentru acea specie omul ar avea valoarea zero. O specie mai inferioară nu ajunge până la noi pentru că distanțele sunt mari și dacă ar veni, nu am avea noi ce să facem cu acea specie.
Viața e o formă efemeră de organizare a materiei, deci nu e necesară, nu e un lucru bun sau un lucru rău, iar viețuitoarele sunt niște roboței care nu fac altceva decât să supraviețuiască, să strângă resurse și să se înmulțească. Binele și răul are sens doar pentru viețuitoare și e rezultatul selecției naturale.

| Brizbriz a răspuns:

Nu cred... SUNT SIGUR
o galaxie are intre 100 si 400 de MILIARDE de stele
si sunt mai multe galaxii in univers decat sunt fire de nisip pe toata planeta pamant (galaxii, nu stele)... asa ca:
https://www.youtube.com/watch?v=L5BdLVRg7Lo
(daca nu exista ar fi o risipa de spatiu oribila)

problemele sunt 2
1. FTL (faster than light), transportul interstelar trebuie sa gaseasca o solutie mult mai rapida decat viteza luminii, pentru ca numai pana la cea mai apropiata stea sunt 4 ani lumina (lumina face 4 ani)
2. daca interstelar e nebunie, intergalactic e CU ADEVARAT NEBUNIE, StarTrek a impartit galaxia in 4 cuadrante, si majoritatea actiunii se petrece numai intr-un singur quadrant, ori distanta intergalactica e de milioane de ori mai mare

deci, cu toate ca sunt sigur ca exista, sunt la fel de sigur ca nu conteaza, pentru ca o civilizatie capabila numai de transport interstelar FTL este MUUULT mai avansata decat noi, decat suntem noi fata de maimute, deci, nu prea conteaza ca exista, nu in viata asta oricum
https://en.wikipedia.org/wiki/Kardashev_scale
https://www.youtube.com/watch?v=qDhWK0c-J6Y

| wildthing a răspuns:

Ultimele estimari spun ca ar exista cam 300 de miliarde de galaxii, fiecare continand vreo 300 de miliarde de stele...deci iti poti imagina cate planete sunt in Univers. Cat de limitati in gandire sa fim, sa credem ca in imensitatea Universului, singura planeta care are viata, e Terra? Eu cred ca in Univers exista un numar infinit de forme de viata. Cred de asemenea ca exista forme de viata mult mai avansate decat noi. Sunt multi care spun ca si daca exista forme de viata inteligente acolo undeva, va fi aproape imposibil sa le intalnim vreodata, din cauza distantelor imense care ar trebui parcurse. Problema este ca noi putem analiza parcurgerea acestor distante, doar cu puterea de intelegere pe care o avem acum, folosind legile fizicii pe care le credem acum valabile...dar cine stie ce descoperiri in fizica a facut o specie cu 1000 de ani mai avansata decat noi, dar una cu 100000 de ani mai avansata, dar una cu 1000000 de ani mai avansata? Asa ca fapt divers, a existat un om foarte destept pe nume Newton si fizica s-a invartit in jurul lui pentru o buna perioada de timp, dar apoi a venit unul si mai desptept, pe nume Einstein, care ne-a deschis ochii un pic mai mult.winking
In concluzie, eu nu exclud posibilitatea ca anumite specii foarte avansate sa fie deja aici si sa ne observe. Poate sunt aici inca dinainte de a exista noi. Poate chiar ei ne-au creat in eprubeta, ca pe vreun soi de experiment. Cine stie? E posibil orice.

| Theo94 a răspuns:

Cred ca exista, sansele sunt foarte mari sa existe.