| Sawarekh a întrebat:

Salutare,
2 intrebari despre Greci:

1) Este adevarat, ca grecii a inventat primii ideea de shaorma?

2) Ascult melodii grecesti de mult timp, si observ ca au ceva autentic si diferit, inclusiv manelele imi par diferite si parca au un ritm aparte nemaiîntâlnit in alte culturi.

Este adevarat ca ei au fost primii care au venit cu aceste stiluri muzicale?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

1) Este adevarat, ca grecii a inventat primii ideea de shaorma?

uite https://ro.wikipedia.org/wiki/%C8%98aorma

2) Ascult melodii grecesti de mult timp, si observ ca au ceva autentic si diferit, inclusiv manelele imi par diferite si parca au un ritm aparte nemaiîntâlnit in alte culturi.

maneaua este ceva stil turcesc asemanator balcanic https://ro.wikipedia.org/wiki/Peninsula_Balcanic%C4%83
https://ro.wikipedia.org/wiki/Manele
Este adevarat ca ei au fost primii care au venit cu aceste stiluri muzicale?
nu

| Sawarekh explică (pentru RAY):

Am inteles, interesant. Deci turcii au venit cu ideea melodiilor de genul? cine a inventat aceste melodii ''stil oriental''?

| Sawarekh explică (pentru RAY):

Daar, din zona Balcanica provine si Grecia

| RAY a răspuns (pentru Sawarekh):

Eu ma refeam la shaorma

suntserios
| suntserios a răspuns:

Shaorma e shaorma. Nu mai contează cine a fost primul.

| gabicoo a răspuns:

Muzica greceasca este autentică - manelele nu înseamnă muzică, ele sunt o forma de subcultură.

| 1onur a răspuns:

Shaorma= otravă.

Am muncit la Shaormerie la turci în Austria 3 an de zile. Nați mai pune mănâ pe ele dacă ați ști Adevărul cu Adevărat cei de fapt Cancerul ăsta de fapt...

| Sawarekh explică (pentru 1onur):

Inteleg si eu credeam ca Austriecii sunt ceva mai corecti
In fine...eu nu mananc, chiar ai dreptate, e otrava, dar acum sute de ani sunt sigur ca era sanatoasa, in ziua de azi clar e extrem de nociva, ca e multa mancare procesata.

| 1onur a răspuns (pentru Sawarekh):

Cândva erau.

Dar acum Europa sa încurcat multă rău cu musulmanii..au deschis numai Shaormerie peste tot în Europa și alte magazine de ale lor... nu mai este Europa deloc ce era cândva... vor imperialsmul musulmanii în Europa vor sa fie ei primi și declarați cei mai buni în orice...

| EestiSodalane a răspuns:

Deci așa și prin urmare grecii fac comerț pe mare

| Lexxy999 a răspuns:

Din câte am auzit și eu DA.dar între timp a fost revendicat de mai multe țări. încă există "certuri"pentru drepturile tradiționale..de unde provine.