| Clasic a întrebat:

Salutare, as vrea sa stiu toate formulele chimice, care duc la topirea fierului / otelului, tot tacamul, ma refer in general nu numai la fier, + cateva ceva din fizica ce ar fi esential! funda

Răspuns Câştigător
| Robin0744 a răspuns:

Întrebarea e formulată greșit. Nicio formulă „chimică" nu duce la topirea fierului sau oțelului. Pentru că topirea e un fenomen fizic și nu unul chimic.

Poate te referi la formulele de aliere ale fierului cu carbonul la realizarea oțelului și fontei. Nici acestea nu sînt formule chimice, pentru că fierul nu reacționează cu carbonul, ci sînt forme de cristalizare. Chestiunea e foarte complexă. Caută pe net „diagrama fier-carbon" și vei găsi aceste forme: cementită, ledeburită, etc.