| anonim_4396 a întrebat:

Exista vreo metoda de a scapa de timiditate sau ceva de genul pentru un introvertit?

18 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns (pentru sierra1):

A fi introvertit nu e o boala.

| sierra1 a răspuns (pentru doctorandus):

Cine a zis asta?

| Raducons a răspuns (pentru doctorandus):

Este o tulburare psihica oricum

| doctorandus a răspuns (pentru Raducons):

Esti complet pe dinafara la capitolul psihologie. Aproximativ jumatate din populatie sunt introverti. Iar in tarile asiatice ("rasa galbena") introvertirea este preferata social extravertirii.

| doctorandus a răspuns (pentru sierra1):

Serios? Introversiunea nu e categorisita boala sau tulburare psihica nici in DSM-5, nici in ICD-10, nici in ICD-11. Romanii ii prefera pe cei extravertiti, la chinezi si japonezi sunt preferati cei introvertiti.

| sierra1 a răspuns (pentru doctorandus):

Da' cine a zis că e o boală? Aud?

| doctorandus a răspuns (pentru sierra1):

Atunci de ce sa treaca de la introvert la extravert? Nu are sens asa ceva.

| sabin89 a răspuns (pentru doctorandus):

Cum nu are sens? În România are sens. Nu ar avea sens dacă ar trăi în țările asiatice.

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

1. Nu cred ca se poate schimba o caracteristica psihologica profunda, asa ca mai bine nu incearca sa schimbe ce nu se poate schimba.

2. Nu toata lumea are rolul de a se da in spectacol, e loc pentru toti sub Soare.

3. Sunt doar conventii de comportament: aprobarea sociala pentru introvertire sau extravertire se refera la niste aspecte superficiale. De fapt nu conteaza daca esti introvert sau extravert, ci sa nu te arati in fata necunoscutilor drept extravert sau introvert. Plus ca nu toti romanii au aceleasi gusturi.

| sierra1 a răspuns (pentru doctorandus):

Intreabă-l pe userul ce se sfărâmă cu asta. Sau n-ai citit intrebarea?

| doctorandus a răspuns (pentru sierra1):

Asta cu timiditatea, inteleg. Dar nu inteleg de ce sa faca eforturi sa treaca la extraverti. Vezi raspunsul meu de mai sus.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru doctorandus):

Nu doresc sa devin extravertit. Imi cer scuze, cred ca am facut eu o greseala de exprimare.

| Frank51 a răspuns:

Si eu sunt introvertit, dar cand dau 3 shoturi zbor pe ringul de dans laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ew da de ce ai vrea asta + ca daca vrei sa devi extraverit inseamna ca NU esti introvertit deoarece introvertii nu vor sa fie extra, lel

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te pui intr-o sumedenie de situatii penibile, ciudate pânã te obisnuiesti cu ele.

| Raducons a răspuns:

Nu exista nicio metoda din pacate cu medicamente. Important este ca cu trecerea timpului o sa se diminueze, adica la maturitate nu se mai observa.
Se poate face ceva prin intermediul hipnozei, prin care se identifica cauzele timiditatii si se face o noua programare.asta din cate am auzit, cred ca este f scump asa ceva.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Update: Era doar anxietate