| anonim_4396 a întrebat:

Am o curiozitate. dupa ce reguli de viata "functioneaza" adventistii? Adica ce fel de persoane sunt etc
Multumesc!

5 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Mda, pai "functioneaza" cu benzina si motorina, dar si cu vinoase, mai dupa perdea sa nu-i vada domnul. Sambata nu circula ca are program administrativ, citeste aceleasi basme ca si noi dumnica la biserica si sunt la fel de fatarnici, adica daca gaseste o punga de bani si-o insuseste si spune ca Dumnezeu i-a pus-o in cale. Deci, nimic nou pe frontul religios, noutatile vin acum in viata reala si o sa dam de dracu' cu criza in care am intrat.

| wales a răspuns:

Adventiștii sunt neoprotestanți, baza credinței este inspirată din biblie și au câteva noțiuni diferite de restul cultelor neoprotestante. Printre cele mai importante noțiuni sunt legate de alimentație și de ziua de odihnă " Sabatul " care nu înseamnă nici de cum sâmbătă, ci cuvântul înseamnă " zi de odihnă ".
Sunt persoane normale.

| Eron a răspuns:

Dupa cum a spus si wales, ei se ghideaza numai dupa Biblie.De aici vine reforma cu mancarea(nu numai porc, ci este scris in Biblie(Levitic 11)). Deasemeni, tin sambata ca urmare a poruncii a 4-a care cere acest lucru.Ei sunt diferiti de restul(ma refer la ziua de odihna), deoarece nu iau in considerare schimbarea facuta de Constantin(ei nu il cred in masura sa faca aceasta schimbare, si intrucat Isus a tinut Sabatul asa fac si ei).
Deasemeni, alcoolul sau orice alt drog licit sau ilicit este interzis.
Sunt oameni obisnuiti, in mare parte cumsecade si gata a ajuta la nevoie(asemenea lui Isus).
Adventist inseamna asteptator(traducere).Ei au aparut din 1844, cand Miller a facut o mica cercetare si a aflat (asa a crezut) ca atunci va reveni Isus.Insa a gresit, si de atunci au aparut ei, asteptatorii(adventistii), care asteapta inca sa revina Isus.Aceasta este speranta lor:Mantuitorul se va intoarce!
Daca mai vrei sa stii si altceva, intreaba-ma.Stiu destul de multe despre ei.

| Richard002Toto a răspuns (pentru Eron):

Eu pun următoarea întrebare cine este mai deștept Dumnezeu sau omul? Dacă Dumnezeu a sfințit și a binecuvântat ziua de Sâmbătă așa rămâne! Noi oameni nu aveam acest drept de a schimba ziua de odihnă! Deoarece Dumnezeu a sfințito! Deci dacă e sfințită de Dumnezeu noi oameni nu avem niciun drept de a schimba de odihnă pe care El a aleso deoparte! E păcat să schimbi ceea ce Dumnezeu a sfințit și binecuvântat!

| sufletista21 a răspuns:

Adventistii au ziua de odihna sambata nu duminica ca noi.cunosc pe cineva si stiu ca de vineri de la apusul soarelui pana sambata la apus nu cumpara nimic sau nu facea nicio activitate cu bani.nu stiu daca toti respecta dar ei nu beau sau fumeaza.in fiecare sambata dimineata merg la biserica si nu consuma porc. sper ca ti-am fost de ajutor