| BalcuIrina a întrebat:

Salutare, TPU! Intrebarea poate parea stupida si nepotrivita, dar: De ce inima este considerata un simbol al iubirii, cand toate sentimentele vin de la creier? Credeti ca are legatura cu conceptul vechilor egipteni (acela ca un om gandeste cu inima)?

Răspuns Câştigător
| corasa a răspuns:

Nu, are legatura cu faptul ca emotiile, simtirile si sentimentele se manifesta prin modificarea ritmului cardiac. Aceasta modificare e prima ce se simte de catre om, asa ca deductia imediata si aparent logica era ca sentimentele vin din inima.

13 răspunsuri:
| AnonimInEfect a răspuns:

Atunci cand iti place de cineva, inima incepe sa accelereze ritmul cardiac si bate tot mai repede.De mult timp acest fenomen a fost asociat cu iubirea.Parerea mea.:d

| Teo a răspuns:

Da este adevarat ca toate sentimentele vin din creier, dar se opresc in inima.Nu stiu daca ai patit vreodata sa iubesti pe cineva cu adevarat si sa te desparti de el\ea.Atunci te doare inima nu creierul.

| JustForU a răspuns:

Intrebarea ta NU e stupida, e una chiar foarte buna!

| Azazel_2358 a răspuns:

Pentru ca nu puteai sa zici"Ma doar creierul" sau "mi se rupe creierul"

| TheFeeye a răspuns:

Imagineazati cum ar fi de Sf. Valentin : In loc de perne si prostioare in forma de inima, sa fie perne si prostiuare in forma de creier : )).
Revenind, vorba celor de mai sus, tu cand te indragosteti nu iti 'bate' creirul ci inima. : )

| Hombre a răspuns:

Inima primeste impulsurile emotionale pe care le emite creierul.

| Zenithf a răspuns:

In popor mai demult, cand aveai probleme cu stomacul se zicea ca ai probleme cu inima. Asa este si in Dl.Goe, cand ramane inchis in WC si il intreaba maica-sa parca daca il doare la inima.
Stim toti ca sentimentele puternice afecteaza, pe cale neuro-vegetativa si hormonala organele interne, de exemplu simti fluturasi in stomac atunci cand te saruta persoana iubita.
Din acestea se poate trage usor concluzia ca omul a ales inima ca simbol al iubirii din cauza reactiei viscerale pe care o are la sentimente.

| EmaS a răspuns:

In limba greaca cuvantul (kardia) inima, termenul este folosit cu referire la centrul lucrurilor.Nu exista nici o sugestie ca centrul constiintei, al gandirii si al vointei ar fi creierul.Inima e cea folosita in sensul acesta.In cultura noastra, sentimentele si mai ales iubirea sunt produse in inima.Inima,sufletul si duhul cuprind toata fiinta umana.Acestea impreuna formeaza personalitatea fiecarui individ in parte.Creierul este organul prin care se exprima sufletul.

| MMihai a răspuns:

Că așa s-a încetățenit! Iar prostia s-a transmis.

Medicina s-a dezvoltat târziu și cu 2 -3 secole în urmă nici nu prea știau ei, cam la se ar fi bun creierul, inima era ceva mult mai convingător, oricum.

| Malphas a răspuns:

Teo, mamă. La aia îi zice "auto-sugestie".

| cosmin2344 a răspuns:

Nu-ti pune intrebari de genul asta ce-ti incretesc fruntea,oricum nu-ti va raspunde nimeni intr-un mod absolut,cert este ca iubirea e cel mai complex si minunat sentiment ce nu se poate pune de acord cu creierul sau ratiunea,sunt lucruri pe care nu le putem spune, scrie sau mima, le simtim doar...acum intelegi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca in biblie este scris; ca tu Doamne citesti in inima mea si imi cunosti rarunchii.cam asa ceva.si unii care au studiat biblia si cunosc anatomia, au ajuns la concluzie ca textul se refera la cei doi lobi ai creerului{rarunchii}si la creierul micsau hipotalanusul care seamana cu o inima.

| Angel0 a răspuns:

Bla,Bla, bla de centrul chackra al inimii kinderii inca nu au auzit.Si credinciosii lui Peste, cand recitati o rugaciune, nu simtiti ca va arde pieptul? Mai bine va declarati atei.Ati auzit macar de rugaciunea inimii?