| anonim_4396 a întrebat:

Se spune că, în general, cel deștept cedează (primul). Adevărat sau fals? Argumentați.

(puteți lua în calcul și cedarea psihică, nu am uitat nici de asta)

Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

După părerea mea, fals! Cunosc foarte multe persoane care, după ce intră în polemică cu tine, în momentul în care nu mai are argumente, o bagă p-asta : " Deşteptul cedează primul".
După aceea, satisfăcut, simţindu-se cel mai deştept din univers, te ignoră, iar la un moment dat ajunge şi el să creadă că este într-adevăr deştept, nu că nu mai are argumente. Aşa ce mă amuză genul ăsta de persoane laughing!

12 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Fals, se spune doar, daca desteptii ceda in fata prostilor si acum eram la arcul cu sageti.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Normal! Se stie ca nu trebuie sa te pui cu prostul, ca are mintea odihnita.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Când vezi că omul își susține propria prostie, nu este cazul să cedezi tu un om inteligent?
Îl lași să se izbească de efectele susținerii sale.
Pa, pa.

| DianaScorpio a răspuns:

Cederea psihica chiar nu cred ca isi are locul in aceasta zicala.
Si ei bine, uneori e adevarat, alteori fals. Depinde de situatie. Trebuie sa stii cand sa cedezi, si cand sa nu o faci.

| Skylar a răspuns:

In mod rational, persoanele destepte ar trebui sa destepte persoanele proaste, daca un prost ar face ceva rau unui grup doar nu ai sa-l lasi sa dovedesti ca asa e de dragu mandriei.

| chelstone a răspuns:

Fals, daca ai argumente, trebuie sa fii prost ca sa cedezi, astfel dand dreptate celui ce nu are deptate si acceptand si lasand sa perpetue prostia din capul lui

| Dumnezău a răspuns:

Stii ca este o vorba: Nu te pune cu prostul ca te aduce la nivelul lui si te doboara cu experienta.De aceea desteptul cedeaza primul, pentru ca prostul are mai multe arme pentru a-l invinge pe celalalt, din pacate.Pentru cel destept e un fel de pierdere de timp sa se ia in gura cu prostul, pentru ca cel din urma poate sa foloseasca mai multe tactici psihologice, cum ar fi:
-omul de paie http://ro.wikipedia.org/wiki/Om_de_paie
-si desigur,arhicunoscutul trolling

In concluzie,este adevarat,deoarece desteptul nu se baga in orice discutie ce nu corespunde nivelului lui, pe cand prostul(se poate citi si inaptul/barfitorul) intra in orice, pentru ca discutia e pe placul lui si poate sa creeze o mica cearta sau ceva de genul.Pe scurt,desteptul cedeaza pentru ca prostul-in mod ironic- e mai bine pregatit pentru a-l dobori cu argumente,si dpdv psihic rezista mai mult, creierul lui fiind mai odidhnit si mai pregatit pentru un astfel tip de ''argument'', cu un tip mental contracarandu-l pe celalalt.

Cius!

| corasa a răspuns:

Fals. Asta ar insemna ca prostii sa "zburde" liberi. Mai mult, faptul ca adversarul lor a cedat, coroborat cu prostia lor, ii va face sa creada cu si mai multa tarie ca au dreptate. Mi se pare o lipsa de responsabilitate sa lasi un prost in prostia lui.

| RhoOphiuchi a răspuns:

In general, cel care cedeaza primul este cel cu cele mai slabe argumente si caracterul cel mai slab. Omul e competitiv, nu va iesi dintr-o disputa decat cand simte ca este in pierdere.

| Zazu a răspuns:

"Desteptul cedeaza primul"sau"indiferenta doare", sunt argumetele celor care nu pot sustine o disputa, fizica sau psihica.O persoana capabila sa isi justifice actele, le justifica pana la capat.Ca nu ai cu cine?! asta e partea a doua, dar de obicei prostii fac jocul si desteptii vin cu matul.

| Heys a răspuns:

Este adevarat der intr-o anumita proportie. Desigur daca este vorba de un conflict fizic desteptul cedeaza primul deoarece isi da seama de daunele care le poate provaca conflictul respectiv

Dar de obicei cineva mai destept domina pe ceilalt mai putin dotati psihic ca el si e de obicei destul de respectat bine daca si el impune respect.Dar sa stii ca dsteptul cedeaza intr-o cearta se perge pe proverbul: Nu te lua la cearta cu prostul ca lumea nu va sti sa faca diferentabig grin''

| Liliana18 a răspuns:

De obicei cei mai maturi nu ar trebui sa se coboare la nivelul celorlalti mai putin "dezvoltati". Unele persoane nu merita efortul celor mai maturizati.Acestea(n.r.->persoanele) trebuiesc asteptate de cei mai maturi pana vor ajunge la nivelul de inteligenta cu cei care vorbesc.O "lupta" trebuie "data" de la egal la egal, de la acelasi nivel de inteligenta si maturitate.