| Cipi1212 a întrebat:

Se spune și cred că Luna ar putea fi o navă spațială provenită din adâncul spațiului. Pe suprafața ei se găsesc elemente chimice care nu se găsesc pe Terra. Extratereștrii care sunt la bord ne spionează cu intenții bune sau nu. Sunteți de acord cu mine? Cei cărora nu le place întrebarea să nu răspundă.

Răspuns Câştigător
| comandantul638386 a răspuns:

Ar putea fi orice, mintea unui om nu are limită și nu trebuie sa fii judecat pentru că ai idei și nu te temi sa le spui sau pentru că îți folosești mintea și îți imaginezi chestii, de fapt toți orocimarii ăștia care se iau de tine, le-a fost ucis sufletul și mintea de sistem, iar ei au uitat sa fie copii, sa fie liberi, sa se joace cu mintea lor. Eu uneori îmi imaginam că soarele este un portal către o altă lume, dar cel mai posibil nu este și nici luna nu cred că este o navă sau un obiect construit artificial și o sa iți spun de ce cred asta, dacă o civilizație avansata ne-ar spiona, ar avea multe mijloace sa o facă fară să fie văzuți fizic. Imagineaza-ti că până și noi oamenii, avem organizați de spionaj și tehnici neobservabile, d'apai o civilizație avansată. Ne-ar putea spiona sau observa cu ușurință și de pe planeta pe care noi nu le vedem cu ochiul liber, ne-ar putea spiona chiar și din interior, fară să ne dăm seama din foarte multe locuri de pe pământ. Imagineaza-ti că uneori statele își upgradeaza avioanele și rachetele încât tehnologiile radar nu le mai detectează, iar apoi statele sunt nevoite să-și avansezi tehnologiile radar pentru a se adapta noilor tehnologii nedetectabile de rachetă. Acum imagineaza-ti ce tehnologii sau mijloace avansate ar putea avea ăștia, încât s-ar juca cu radarele noastre de-a v-ați ascunselea. In concluzie, sunt multe logici pentru care extratereștrii nu cred ca ar recurge la o metodă atât de observabilă sau nu găsim motive pentru care ei ar avea nevoie de o navă atât de aproape să ne observe, plus dacă extratereștrii aia vin de la o distanta foarte mare sau inimaginabilă fată de sistemul solar, ar avea tehnologii de camuflare a navelor la care noi nici nu sperăm că sunt posibile. Cel mai probabil luna este doar un obiect cosmic și un satelit natural al pământului. Insă să știi că nu e nimic de râs sau de judecat pentru că ți-ai imaginat asta și ai spus-o, asta dovedește că ești om, că ai imaginație, că ești curios și că ești creativ și mai spune despre tine că nu crezi cu ușurință tot ceea ce ți se spune despre realitatea noastră. Sa știi că de multe ori organizațiile guvernamentale și statele ne-au mințit în legătură cu situații pentru a păstra moralul populației sau pentru a își atinge scopuri. Totuși ar fi prea de tot sa fim mințiți la aceste nivele, însă nimic nu este imposibil niciodată, până nu calc pe lună și merg pe ea cu un costum de astronaut și mă întorc înapoi pe Terra, nu pot sa mă bat cu tine sau să te numesc nebun că te-ai gândit la așa ceva. Insă, există totuși o metodă sa îți dai seama dacă luna este un satelit al pământului, și anume, un telescop de buna calitate cu care poți cerceta luna. Imi pare rău că oamenii sunt atât de încuiați la minte încât să râdă de tine și să te ia la mișto cu glume expirate, își pierd doar timpul și fac ceva total neproductiv, pentru că nici nu îți dau in răspuns cu adevărat, dar îți comentează la întrebare doar ca sa își piardă timpul pe platforma fără rost, disrespectand un om care doar a avut curajul sa își imagineze și să admită ce și-a imaginat. Rușine oilor însemnate cu CNP, serie și număr și detinute de state.

| Cipi1212 explică (pentru comandantul638386):

Nota 10 fără să fii de acord cu mine. Am vrut un răspuns care să nu fie un mișto.

| doctorandus a răspuns (pentru comandantul638386):

Trebuie sa stii ca in SUA, Canada, Australia, statele UE, universitatile si institutele de cercetare nu sunt silite sa reproduca propaganda guvernului, cum erau silite in RSR si Uniunea Sovietica.

Romania are regim capitalist, nu ideologie capitalista. Are sistem liberal-democratic, dar nu are ideologie de stat.

| comandantul638386 a răspuns (pentru doctorandus):

Îmi imaginez unde vrei se ajungi cu asta, e mult de zis și despre libertatea oamenilor de știință în statele democratice sau vestice. E mult e zis și despre democrație. (In principiu și ea este ideologie și o forma de control). Se răspândesc multe minciuni și propagandă și în lumea democratică și de multe ori oamenii de știință sunt oprimați sau limitați de către democrație. Ce vreau sa zic că și în Coreea de Nord oamenilor li se spune că sunt liberi, bineînțeles că nu vreau sa fac o asemănare între cele două, dar ca și idee. Mai avem de evoluat, sistemele și autoritățile statale contribuie la 90% din piedica evoluționistă in care ne aflăm. Daca vrei sa motivez ce spun, o sa îți motivez.

| doctorandus a răspuns (pentru comandantul638386):

Si? Pe Facebook poti sa-i faci albie de porci pe Iohannis si Ciolacu, iar politistii nici macar nu se deranjeaza sa investigheze asta.

| darrio2007 a răspuns (pentru Cipi1212):

Stiai de la inceput ca intrebarea si raspunsurile vor fi la misto.

29 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Tesla chiar a fost nebun, Einstein nu a fost.

| comandantul638386 a răspuns (pentru doctorandus):

Am citit și eu ca se consideră că Tesla a fost nebun, eu nu cred că chiar a fost nebun, însă pot accepta că a înnebunit probabil la bătrânețe sau ca a avut o problemă. Însă nu o sa accept niciodată că acel intelect desăvârșit era nebun.

| doctorandus a răspuns (pentru comandantul638386):

A facut si lucruri bune, destepte, nu neg asta. Dar si a debitat niste aberatii pe care le credeau doar el si o mana de dusi cu pluta.

| johnnny123 a răspuns:

Nu.
Dar sunt unii pe aici care au fost suficient de afectați de căldură încât să creadă orice.

| Dismally a răspuns:

Si care sunt elementele alea chimice care nu se gasesc pe Pamant? laughing)

| TimberWolf a răspuns:

Cu poza aia de la avatar plus ce ai scris aici esti bun de internat la balaceanca, sa mor.

| TimberWolf a răspuns:

Esti un frustrat terminat care injuri lumea pe internet pentru ca in realitate esti o pixda care te bat si femeile.
Se vede gradul de gandire dupa cum menti o conversatie.

| ioana748 a răspuns:

Cand deschizi cutia Pandorei iti asumi consecințele.
Zi frumoasă pe Terra sa ai. happy

| LisaJulie a răspuns:

Eu una chiar nu înțeleg ce tot are lumea cu extraterestrii! Arata ăștia de la NASA niște imagini și brusc toată lumea sare în sus ca sunt extraterestrii! De unde le scoateți pe bune? Și eu sunt cam conspiraționista dar totuși nu cred in extraterestrii sau reptilieni!

| adryang78 a răspuns:

Da, da, e fix navă spațială. Pe partea nevăzută are motoarele, iar craterele alea sunt de fapt ferestrele navei, pe unde ne spionează ăia cam ca babele pensionare. laughing

| Alexandru250201 a răspuns:

Cate grame ai bagat?

| TimberWolf a răspuns (pentru Alexandru250201):

Tu nu vezi cum arata? cate kile poate.

| comandantul638386 a răspuns (pentru TimberWolf):

De ce judeci o persoana după aparențe? Nu știi nimic despre el. Acum m-ai făcut curios despre cat de frumos sau în ce fel arăți tu. Unde putem sa te vedem, omule perfect, care nu îmbătrânești, nu poți avea defecte și arăți a lumină.

| TimberWolf a răspuns (pentru comandantul638386):

Ironia e ca eu chiar arat bine! una peste alta, era o gluma comandante!

| comandantul638386 a răspuns (pentru TimberWolf):

Sa mă înțelegi, nu sunt împotriva ta. Spui că arăți bine.
Poți demonstra? Unde putem sa te vedem? Ai ceva social media unde afișezi cat de arătos ești în fotografii sau daca nu folosești social media, îți las numărul meu și trimite o poză cu tine pe WhatsApp, apoi fă un videoclip scurt cu fața sau un obiect/cadru din fotografie in care rostești nametag-ul tău, ca sa dovedești că fotografiile îți aparțin. Uneori trebuie să și demonstrezi ce zici, altfel vorbele sunt doar niste vorbe. Eu nu zic că arăți rău, poate chiar arăți bine și asta este ceva foarte tare și ești norocos, dar se prea poate și să arăți ca Giozy de la Oradea sau Mifu, ceea ce nu înseamnă că ești mai puțin de calitate, dar ar însemna că ești de putina calitate dacă judeci un om după aparențe tu fiind Mifu, poate ești chiar Mifu sub acoperire și îi pui diagnostic de nebun unui om în baza unui simplu exercițiu de imaginație pe care l-a propus.
Eu daca ziceam că arat bine, îți demonstram. Și eu posibil arat bine, și îți pot demonstra asta fara sa ezit. Frățiorul meu, astea nu sunt glume, bărbații in general nu se afirmă cu, cum arătă, ci cu ce au realizat și mai ales un caracter puternic și real nu se hrănește cu glume pe baza celor slabi, și nu spun că omul care a pus întrebarea este slab, dar cat de de arătos poate fi un om care ia în derâdere aparența fizica a altora pe TPU? Aștept poza pe WhatsApp, arătosul meu, viața mea.
(+40 742 341 783)

| TimberWolf a răspuns (pentru comandantul638386):

Da, stai a iti arat acum. Esti coleg de salon cu vacagrasaverginica?

| comandantul638386 a răspuns (pentru TimberWolf):

Du-te bă tată și lasa-ne cu vrăjeală asta ieșită din termenul de valabilitate, arătosul nostru. Eu zic că ești Mifu sub acoperire.

| TimberWolf a răspuns (pentru comandantul638386):

O sa vin in vizita cu portocale la voi la salonul de psihiatrie.

| Valentinaldoilea a răspuns:

Ai citit Rendevous cu Rama si acum vii cu idei?

| IonelFlorianUrzica a răspuns:

Sunt perfect de acord! Și eu cred ca nu au intenții bune, sunt în apropiere de Pământ de foarte mult timp!