| RAY a întrebat:

Selectia naturala este morala? ma refer la oamenii, in mod clar cei mai puternici sunt in fata oare e corect?

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Selectia naturala nu are legatura cu moralitatea. Moralitatea este un concept, inventat de om, pentru a ne ajuta sa traim impreuna, intr-o societate.

| RAY explică (pentru OoBunnyoO):

Ai niste raspunsuri geniale

4 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Cei care merita sunt in fata.

Cei care nu merita sunt torturati de suferinta pana cand vor iesi din zona de confort si se vor antrena pentru a putea fi in fata.

Nimeni nu are nevoie de un lider care nu si-a atins standardele.
La fel cum nimeni nu are nevoie de un sofer care nu stie sa conduca.

| WhiteEvil37 a răspuns:

"Selectia naturala e morala?". Oare de ce mai intrebi,este clar ca nu...(nu te poti baza pe spirite divine sau pe noroc,realitatea de copleseste si iti distruge spiritul incet,singura alinare a celor mai multi este:asa a vrut Dumnezeu/Alah/Budda sau cine mai stiu eu ce zeutongue.Ei cred ca vafi mai bine daca astepata->FALS! Unde "fulgerul" loveste odata o va face si a doua oara, dar la momentul potrivit.Dar, sa raman la subiect "oamenii puternici sunt in fata pentru ca ceilati sunt in spate".De cele mai multe ori diferentele de orice nivel(social, economic, politic, juridic...etc)ii creeaza pe cei mai buni si pe cei care nu sunt ca ei...Intrebarea este:Tu cine vrei sa fii? Ai acelasi start ca ei(toti v-ati nascut si toti o sa muriti) iar diferentele le creezi tu prin prejudecati si complexe.Eu am doar 16 ani, dar am avut mai multe probleme in viata decat orice cunoscut, dar am reusit sa inving prin vointa si ratiune.Nu te considera inferior sau superior lor, viata nu este o competitie(si nici o lupta, cum cred cei mai multi). Viata este (in opinia mea) o modaliate de a gasi raspunsuri, un mod de a deveni una cu ceea ce ne inconjoara, de a intelege si a ne face intelesi ->pentru a detine adevarata putere a realitatii:existenta!
Daca e ceva neclar raspunde aici sau trimite-mi un pm.Voi raspunde cat de repede pot si nu uita:selectia naturala nu e morala, este doar egala(egala si atat), spune-i ce vrei sa fii si ea iti va arata calea.Succes!

| RAY explică (pentru WhiteEvil37):

Ai dreptate ce as mai putea spune, ma bucur ca gandesti ca viata e o cautare de raspunsuri banuiesc ca isi place stiinta cea ce ma bucura