| legiuitorulflavia a întrebat:

Si mai aveti tupeul sa spuneti ca e bine sa fii credincios?
http://www.antena3.ro/......96318.html

Răspuns Câştigător
| syme a răspuns:

Legiuitorulflavia,
Formularea ta se poate foarte usor intoarce impotriva ta. Pentru ca la fel se poate spune ca niste atei, nu de mult au fost surprinsi ucigand zeci de milioane de oameni. Crezi ca ar fi drept sa ti se puna intrebarea `Si mai ai tupeul sa spui ca e bine sa fii ateu?`.
Asa ca ai grija atunci cand folosesti bumerangul: daca functioneaza bine, atunci ai sanse sa vina si inapoi.

30 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Ştiu o vorbă, auzită/întâlnită chiar şi aici, după cum se obs., că cică : "Să nu faci ce face popa, să faci ce spune popa", şi ea de fapt, aparţine lui Iisus, aşa cum poate fi citită în Biblie:
"Toate lucrurile pe care vi le spun ei să le păziţi, păziţi-le şi feriţi-le; dar după faptele lor să nu faceţi. Căci ei zic, dar nu fac."(Matei 23:3)
Iar, a crede în Dumnezeu, nu necesită "tupeu", ci "voinţă", ce reflectă cu totul altceva...

| Hombre a răspuns:

Desi nu sunt un bun credincios intrebarea nu este bine pusa si nici sanatos gandita.Nu poti sa culpabilizezi credinciosi pentru faptele unui popa destrabalat.

| AvalohAlyn a răspuns:

Sa nu-i punem pe toti in aceeasi oala.Nu a afirmat nimeni ca preotii sunt Sfinti, ca preotii nu gresesc.De ce sa uitam si sa nu ne amintim ca sunt numerosi preoti de seama, de valoare, de laudat, mari duhovnici si au fost atatia Sfinti? Si medicii iau mita si gresesc si politistii iau mita si gresesc etc.

| Arthur a răspuns:

Eşti cam extremist. Uiţi de preoţii martiri de la canal şi cei ucişi şi batjocoriţi de trupele lui Horthy în Ardeal. De ei nu aminteşti niciodată nimic sau cultura ta se limitează la anii din urmă doar.

| Parintele a răspuns:

E de tot rahatul. Mai rau este ca toti acesti preoti sunt lasati in pace sau "exilati" pe la manastiri pentru un timp. Sa nu uitam cate cazuri de abuzuri sexuale au fost musamalizate de B.O.R, CATE CAZURI DE CORUPTIE EVIDENTA au fost trecute cu vederea. De aceea se intampla asta. Pentru ca "bagabontii" astia nu sunt bagati in puscarie. Problema se pune la alt mod insa: Cum poate un preot care teoretic este aproape de d-zeu sa faca aceste fapte? De ce nu se teme de d-zeu? Cred preotii in existenta lui d-zeu? Eu cred ca nu. Cred ca stiu ca d-zeu nu exista si doar profita de prostia unora si de banii castigati usor. Amin.

| danut a răspuns:

Peste 95% dintre preoti sunt doar niste salariati ai patriarhiei, fac si ei parte integranta din societate dar nu inteleg ce legatura are religia, credinta, cu un popa?

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Ştiu că preotul ar trebui să fie un model pentru ceilalţi şi restul. Dar câte ştiri vezi la televizor sau prin ziare că un avion a decolat şi a aterizat în siguranţă? Vedem doar accidente. Aşa e şi aici. Dintre miile de preoţi, se mai găsesc câţiva care chiar nu merită straiele preoţeşti şi gata, se face mare tam-tam. Nu poţi judeca credincioşii după un singur reprezentant...de ce să nu fie bine să fii credincios?

soothe
| soothe a răspuns:

Credinta este una si ce fac unii preoti (poate prea multi) este alta;
este ca si cum s-ar spune ca siteul tpu.ro este un site ateu si anticredinta, numai pentru ca este unul "legiutorulflavia" printre useri, care este impotriva (impotriva a ce? - in general impotriva!)

lolita
| lolita a răspuns:

Trebuie sa faci ce zice popa nu ce face! laughing

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Da! Am tupeul!
Nu inteleg ce legatura are asta cu credinta mea big grin Trebuie sa faci ce zice preotu! Nu ce face elwinking
Daca e preot crezi ca nu greseste sau ca nu are pacate? Totusi e om nu? Oricine are pacatewinking
Si intr-adevar sunt si preoti care fac multe prosti la viata lor.Am auzit si pe la tv despre multe chesti de genu asta...si dupa parerea mea ala nu se mai numeste preot... Dar na! Oricum asta nu inseamna ca noi trebuie sa renuntam la credinta pentru atata lucruwinking

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Dupa cum se stie trebuie sa faci ce spune nu ce face preotul.

| laura64 a răspuns:

Din punctul tau de vedere ar trebui sa iti para amuzant, grozav, etc. Suferi cumva ca nu ai fost pe acolo, ca si reporter macar? Stii ce a spus un ateu pe nume Dabija?

| cornculapte a răspuns:

Nu cred ca e relevant. Daca esti credincios, crezi in Dumnezeu, nu in preoti ca respectivul. Preotii sunt oameni si ei si uneori cad prada ispitei sau gresesc sau o iau pe aratura.
Nu ma intelege gresit, nici eu nu-s prea credincioasa, doar ca mi se pare ca te iei cam mult de credinta altora, fara suparare. Lasa-i sa creada in ce vor ei.

Răspuns utilizator avertizat
| zanesiprintese a răspuns:

Ce legatura are sula cu prefectura?!

| Anecherry a răspuns:

Fiecare cu ce-l doarehappy>

| alonet a răspuns:

Deci ceea ce ai vazut la acea stire s-a mai intamplat daca ai sa citesti in biblie despre fii lui eli care curveau la intrarea in templu Domnului, in zilele noastre s-a schimbat doar peisajul lucrurile au ramas aceleasi, si credinta adevarata nu se manifesta decat intr-o ramasita dintre toti credinciosi crestini, fi binecuvantata

| judgement a răspuns:

Fa ce zice popa nu ce face popa, trebuie sa te gandesti ca si el este om ca si noi, si el comite greseli, nimeni nu este perfect, oricum avand in vedere ca biblia este o carte copiata in mai multe limbi, si ca multe lucruri s-au pierdut in acest timp, nu stiu cat mai este credinta sau cat mai este efect de turma

| blue95 a răspuns:

Da am tupeul sa spun ca sunt credincios.Cred in Dumnezeu. spre deosebire de altii! Dar aici nu judecam pe nimeni.fiecare cu credinta si parerea lui

| Jonathan a răspuns:

Stai tu linistit ca este cel mai bine sa fi credincios.Multi credeti ca Dumnezeu nu ne ajuta si nu baga in seama nevoile si dorintele. El vrea sa vada asa cine merita si cine nu sa ajunga in rai.Acest preot inseamna ca nu credea deloc in dumnezeu.

| anonim_1121 a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu si imi bag picioarele in ei de preoti si in ea de biserica totul a decazut. oamenii se duc "sa i ajute dumnezeu" nu asta e credinta adevarata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea are legatura credinta adevarata cu actiunile unui om care se presupune ca o reprezinta. Consider ca e bine sa crezi, in aceeasi masura in care consider ca Biserica este si a fost o institutie odioasa, reprezentata (cu exceptii, desigur) de oameni pe masura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eh, nu stii vorba aia "sa faci ce face popa, nu ce spune popa" sau nu era asa. "Sa faci ce gindeste popa, nu ce spune popa". Pff, nu-mi iese, da' stiu sigur ca era ceva de genul asta laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam greu de crezut locatia evenimentului, sa-i zic asa. 1 din 20 sau mai mult, din preoti si calugari sunt corecti, in sensul ca respecta credinta lor. Da e o vorba, sa faci ce zice popa nu ce face, dar faza e ca nu prea mai poti sa faci ce zice popa cand face ce face.Noi sa fim sanatosi rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai face "panarama". Acesta sunt ateii vostri ce ia-ti strecurat pe sub masa si usa "din-dos"in bisericile crestinilor.Pst.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceasta imagine este o blasfemie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

şi tu mai parinţele, brutus, care porti haine de popa? ce carcaterizare ţi-ai facut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da am tupeul si apropo nu mai veni cu argumente stupide ca pe mine tot nu ma vei face sa renunt la crestinism phbbbbtphbbbbt

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu te speli vreodata? nu cred!
pai am vazut un boschetar pe strada care mirosea ingrozitor.
cam asa ai pus tu problema.
de cand un popa ortodox sau de oricare alta credinta, este etalonul pentru cei adevarati credinciosi. tu nu ai citit (este afirmatie) dar Hristos pe acestia ii numeste mormite varuite, calauze oarbe, farisei fatarnici...
intr-o zi vei sta inaintea Celui care are autoritatea sa judece, gandeste-te la asta si nu te mai ascunde ca si Adam dupa frunze. tu vei fi judecat nu pentru acel popa ci pentru viata ta. Dumnezeu sa se indure de noi!