| sabin89 a întrebat:

Sic transit gloria mundi
https://www.youtube.com/watch?v=5oB1aUAggrQ
Ce trecătoare sunt toate! Postez asta aici, pentru că ne trimite cu gândul la vremelnicie, la caracterul trecător al lucrurilor; si, ce e mai trist, al oamenilor.
Toţi trec. Vom trece si noi?

23 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu am urmarit clipul pana la capat. As fi devenit prea melancolic. Insa trebuie sa recunosc ca melodia e superstrong.
Toti si toate trec. Si noi. Peste 100 de ani, vom fi uitati. Nici macar locul din cimitir nu va mai aduce amintirea noastra - mergi in orice cimitir, si nu vei gasi acolo morti din prima jumatate a secolului trecut. Ca sa te convingi, priveste in urma cu 100 de ani la familia ta, iti stii inaintasii de pe atunci?
Ramine insa, pentru unii, cei care chiar au realizat ceva notabil, doar amintirea lor, ca si in clipul prezentat. Atit.

| RAY a răspuns:

Asta e ciclul vieți

| Thecurious a răspuns (pentru RAY):

Viata e complexa.
Asta a fost ciclul vietii pana acum.

| RAY a răspuns (pentru Thecurious):

Te apuca depresia cand te gandesti la chesti de genul

| sabin89 explică (pentru Thecurious):

Doar până acum? Sau asa va fi si în continuare?

| Thecurious a răspuns (pentru sabin89):

Speranta de viata creste incontinuu.
Acest ciclu guverneaza existenta vietii pamantene de miliarde de ani.
Candva, probabil, se va face o schimbare radicala.
Stii, cu siguranta, mai bine decat mine, ca tehnologia si stiinta se dezvolta cu o viteza ametitoare. Multe scenarii science fiction nu mai sunt prea departe de realitatea viitorului.

| doctorandus a răspuns (pentru Thecurious):

De fapt, nu, in ultimii doi ani speranta de viata din SUA a scazut, din pricina drogurilor si a sinuciderilor.

| Thecurious a răspuns (pentru Thecurious):

Nu "miliarde", ci "milioane".

| SG1995 a răspuns:

Toate trec, evident, de-asta e important să trăim viața, să realizăm ceva, ca atunci când dăm colțul să zicem:
Bă da n-a fost rău de loc, am făcut multe din ce mi-am propus.
Și asta e, mori ești uitat, dar nu-i bai. La ce îți folosește să te amintească cineva, dacă ești mort?

| sabin89 explică (pentru SG1995):

Atunci când dăm colţul să zicem...ce să zicem? Mortul nu mai poate să zică nimic. laughing
Stiu, înţeleg ce-ai vrut să zici.

| Darkmagic a răspuns:

Noi sigur trecem.
Vor ramane dupa noi unul (sau mai multi copii), si dupa doua sau trei generatii, intram in uitare.
(Cine isi mai aduce aminte de stră-stră-bunicul său?)

In videoclipul tau e insa altceva...
Sunt TOTI, de la primul si pana la ultimul, niste oameni care au facut ca filmul sa se numeasca "a saptea arta", e... O Lume, de celuloid.
Ma simt privilegiat ca am vazut studiourile in care s-a facut istorie, ma simt privilegiat ca am 2 TB cu filmele lor, de cand AMC si Turner Classic au luat-o razna.
Multumesc pentru clip. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darkmagic):

Lipsește cea mai mare actriță a anilor '50 din video-ul ăla.
Giulietta Masina.

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

Tot ca fapt divers, Melania a trecut deja de 102 happy Ce mult trăiesc unii! Si chiar asa bună o consideri pe Giulietta? Mi se pare că a jucat doar într-un singur film. Nu sunt sigur, o să caut pe net.

| sabin89 explică (pentru Darkmagic):

Ia priviţi-i cum se duc/ Ia priviţi-i cu se sting...
E impresionant să vezi cum se duc generaţiile, valuri-valuri. Si, bineînţeles, vom avea si noi valul nostru.
Multe din actriţele alea nu le stiam. Multe dintre ele au trăit peste 90-95 de ani. Olivia de Havilland încă trăieste, si a trecut de 102. Danielle Darieux a trăit 100. Ca fapt divers, Kirk Douglas face si el 102 luna viitoare. Dar, apropo de discuţiile noastre despre timp. Ce mărime infimă este 100 de ani faţă de durata indefinită a timpului! Si ce mic este un segment AB faţă de lungimea tot indefinită a dreptei!

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Da, și n-o consider doar eu. happy
Totuși acolo e Brigitte Bardot pe care eu n-o rețin pentru vreo prestație fabuloasă, doar pentru frumusețe...sau Anita Ekberg, ce mare actriță e? În afară de baia pe care o face în fântână, în La Dolce Vita(filmul ce a creat cuvântul ''paparazzi'), ce altă imagine ai cu ea în cap? Ea totuși e acolo. :-s

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

O părere subiectivă happy Care zici că a fost mai frumoasă, Brigitte Bardot sau Marilyn Monroe?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Nu știu. thinking

| Darkmagic a răspuns (pentru sabin89):

100 de ani incap in multe lucruri...
Cifra "100 de ani" intrata in constiinta de sine a oricarui om ca si "varsta", inseamna mult...si se transforma in putin, pe masura ce omul se apropie de ea.
Aceeasi cifra, pusa in Istorie nu inseamna mai nimic, socotita insa in Evenimente istorice distincte, inseamna enorm.
100 de ani pentru Cinachyra nu inseamna nimic, nu pentru ca traieste 1500 de ani, in mod identic, 100 de ani neinsemnand nimic pentru Turritopsis, nu pentru ca este o creatura nemuritoare, ci pentru ca nu constientizeaza viata in cifre.
De altfel, cu toata constiinta noastra referitoare la numere si timp, am convingerea ca omul s-ar modifica pe sine psihologic enorm, daca ar utiliza pentru varsta o alta unitate de masura, una inventata special pentru viata.

| SG1995 a răspuns (pentru Darkmagic):

Evenimentele sau viteza de schimbare a societăți marchează cât de mult înseamnă 100 de ani. Când schimbarea social-tehnologică e mai rapidă cum afectează asta percepția omului? Sunt oamenii care au prins schimbarea a 3 regimuri sociale românești și au prins nașterea erei electrice în ro, în timp ce SUA o persoană de aceeași vârstă a prins Mareea Depresiune din 30, sau un neamț la prins pe Hitler, căderea Berlinului, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranță. happy Nici nu știi când au îmbătrânit... uită-te deja la generația următoare, toți sunt deja babe/moși.
Ca fapt divers, Melania din Gone With the Wind se apropie de 102 ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și tocmai a murit, acum vreo 2 ore și un regizor imens, Bertolucci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce știu eu pe unde a ajuns ADN-ul meu. Pai as zice ca rămân intr-o măsura destul de mare dacă e sa ma iau după ce zice stiinta și după procentul de ADN pe care îl las urmașilor.

| Jay1 a răspuns:

Da -TRECEM -nimic nou sub soare, totul este goană după vânt!