| anonim_4396 a întrebat:

Simtiti ca oamenii din jurul vostru va inteleg? Voi depuneti efortul sa-i intelegeti pe ei? Ce e mai important: sa fiti intelesi sau sa-i intelegeti pe altii?

23 răspunsuri:
| Klepto a răspuns:

Oamenii sunt atrasi de "ciudat", dar nu cred ca vor sa ma inteleaga, este ca si acea povestioara, intr-o frizerie intra un om si se aseaza pe scaun, in timp ce frizerul il tundea, intra un baietandru de 20+ ani, frizerul ii spune omului sa fie atent la baiat.Frizerul scoate o bancnota de un dolar si o moneda de 25c, apoi il intreaba pe baiat, "Ce alegi?", iar baiatul alege moneda, atunci frizerul rade si ii spune omului, asa face in fiecare zi, niciodata nu se invata minte.Frizerul termina tunsul si omul iese afara.Il vede pe acelasi baiat in apropiere si merge la el.Il intreaba "Sti ca bancnota are valoare mai mare nu?", iar baiatul raspunde "In ziua in care voi alege bancnota, jocul se va sfarsii".
Dupa ce un orice om este inteles, isi pierde acel je ne sais quoi si devine obisnuit. Poate de asta fuge lumea de mine dupa ce ma cunoaste cu adevarat, asta ar raspunde la multe intrebari.
Nu simt ca oamenii din jurul meu ma inteleg, sincer nici nu vreau, nici nu le ofer sansa, de fiecare data eu gresesc si fac o prostie si stric totul, asa cum fac de obicei.
Ma "chinui" sa-i inteleg pe unii, pentru restul, imi trebuie doar timp, aflu cum sunt, ce sunt si atat, atunci jocul se termina.
Sa fiu inteles sau sa ii inteleg pe altii?
Sa fiu inteles cateodata, dar vreau sa ii inteleg pe altii mai mult, eu "ma inteleg" si nu-mi place, oricine este mult mai interesant, n-as mai fi cleptoman de informatii altfel.

| anonim_4396 explică (pentru Klepto):

Ha, sa incerci sa ma intelegi pe mine atunci, nu-ti va pieri interesul niciodata :-).

| Klepto a răspuns (pentru anonim_4396):

Cleptoman de informatii = stalker cu jumatate de norma.Nu cred ca doresti sa-mi starnesti interesul, dar imi plac provocarile si ma simt obligat sa raspuns la ele.
Oare imi miroase a prea multa incredere de sine? Challenge accepted oricum, nu ma plictisesc usor si sunt mai incapatanat decat un magar, astept sa vad pentru cat timp o sa-mi fie captat interesul.
Daca ai dreptate, vin oriunde si imi accept mazilirea din titlul autoproclamat de cleptoman de informatii.
Astept o contra oferta in cazul in care eu castig.

| anonim_4396 explică (pentru Klepto):

Stii tu, decat o bancnota o singura data mai bine cate o moneda in fiecare zi. Dar asta doar in cazul in care pornesti de la premiza ca frizerul n-are chef de mai multa joaca. Cat chef de joaca ai tu? :-)

| Klepto a răspuns (pentru anonim_4396):

Vad ca am cu cine sa ma joc, si este foarte increzatoare, nici nu mi-a zis ce premiu ma asteapta, crede ca o sa pierd, oficial accept provocarea, o sa stau cu un ochi pe tine de la departare.Asta a fost doar prima zi, sa vedem ce o sa fie mai incolo.

| anonim_4396 explică (pentru Klepto):

Ma bucur ca ti-am captat atentia, chiar daca vine doar de la un ochi. Esti pirat?

| Klepto a răspuns (pentru anonim_4396):

Un ochi pentru restul lumii, un ochi special pentru tine.

| anonim_4396 explică (pentru Klepto):

Sunt onorata, dar nu Sunt sigura ca nu-ti va scapa nimic. Cu alte cuvinte, ii vreau pe amandoi :-).

| Klepto a răspuns (pentru anonim_4396):

Recunosc, este ceva ciudat pe care inca nu pot sa-l identific la tine, seamana cu ceva, dar nu este, parca este altceva, dar parca nu.Imi plac lucrurile criptice, chiar daca de multe ori sunt doar in mintea mea.
Ce o fi mai rau? Sa cred ca imi scapa ceva, sa cred ca inca nu am descopirit acel ceva sau oare exista acel ceva sau doar mi se pare mie...
Nimic nu s-a terminat, provocarea este valabila, eu continui cu un ochi si jumatate pe tine si jumatate pe restul.

| anonim_4396 explică (pentru Klepto):

As you wish :-).

| mgtow a răspuns:

Fiecare cu... masii pentru ca ii doare in... de altcineva.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Cred ca de cele mai multe ori cei de varsta mea nu ma inteleg.
Mie mi se pare foarte interesanta psihologia, si chiar incerc sa ii inteleg pe cei din jur. Este foarte interesant, de la fiecare persoana poti invata ceva nou. Dar nu poti intelege pe toata lumea, eventual partial.
Fiecare om gandeste intr-un anumit fel, fiecare are ''pasaricile'' lui, de aceea nu poate fi nimeni inteles complet.
Cred ca e important si sa intelegi pe ceilalti si sa fii inteles (repet, partial).

O zi frumoasa!

| AlinaOneDirection a răspuns:

Cred ca ambele sunt importante, daca intelegi pe toata lumea, totusi e nevoie sa te inteleaga si pe tine cineva. Nu?

| Lizzu a răspuns:

Ambele situatii sunt importante si de baza. Intelegerea reciproca.
Dar asa ceva e imposibil si doar intr-o lume complet schimbata ca perceptii si gandire, ar fi posibil.

| positivity a răspuns:

Nimeni nu mă înțelege, şi nici eu nu-i înțeleg pe ceilalți. Suntem într-un balans continuu, pentru că eu oricum nu vreau să înțeleg pe oamenii, ci mă gândesc doar la mine.
Mă voi învârti în cercul nepăsării, pentru totdeauna.
Presupun că sunt importante ambele variante. E bine şi să fii înţeles, însă şi să-i înţelegi pe cei din jurul tău.

| Exilee a răspuns:

Clar ca mai important (pentru mine) este sa-i inteleg pe altii. Oricum, intrebarea ta concorda si cu urmatoarea: ''este mai imporant sa iubesti sau sa fi iubit?''
Oricum, nimeni in ziua de astazi nu-ti asculta perceptiile, ideile etc..., dar poti doar sa-i asculti si sa-i intelegi, dar asta numai bazandu-te pe acestia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu,cel putin, simt cand sunt sau nu inteleasa, perceputa, dar depinde si de felul in care socializez, de starea pe care o am in momentul respectiv.De obicei se spune ca esti inteles de un om cu interese, scopuri si obiceiuri comune, dar nu este ceva necesar asta.Nu depui nici un efort special in a-i intelege pe altii, totul vine natural, firesc, in urma dorintei de socializare si de cunoastere a noi persoane, de a lega prietenii si de a avea ceva stabil.Importante sunt ambele lucruri, sa fi inteles si sa intelegi si tu la randul tau, fara de una nu exista alta, cum se spune.Intelegerea este cheia unei prietenii,unei relatii,inseamna capacitatea de a percepe latura umana,de a o judeca,critica,marginaliza,urma ca model si de a o perfectiona.Ce senzatie ai atunci cand discuti cu cineva si afirma ca te-a inteles,de exemplu? E o senzatie si o manifestare de bine,venita din interior,faptul ca cineva ne "inregistreaza" toate senzatiile,este capabil sa fie pe aceeasi lungime de unda, cum spunem de cele mai multe ori. Daca nu am fi apti din punctul asta de vedere, nici dialogul nu ar mai fi acelasi, ne-am afla mereu in contradictoriu, iar libertatea de exprimare ar fi sesizabil limitata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cea reciproca e buna, dar mai trebuie sa fim si niste lenesi ignoranti, ca sa nu ne acuze lumea de toleranta excesiva.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

1.Nu.
2.Nu.
3.Sa fiu inteles.

| DaveMustaine a răspuns:

Inainte ca ceilalti sa ne intelega, schimbarea trebuie sa vina din interiorul nostru, deci sa-i intelegem mai intai pe cei din jurul nostru. Sa nu mai criticam, sa nu mai condamnam. Daca toti am face la fel, am fi mai fericiti. E frustrant atunci cand ceilalti nu te inteleg. Funda?

| UnOmModest a răspuns:

Important este sa fi tu! Iar apoi de descurci tu...

| Rapcapitulare a răspuns:

Ambele sunt importante! Doar ca unii "prieteni " nu fac efort sa te inteleaga, ci vor doar ei sa fie inteleşi.

| monicaandreea a răspuns:

Nu poti avea pretentia sa fii inteles daca nu intelegi. La fel cum nu poti avea pretentia ca celor din jurul tau sa le pese de aceleasi lucruri de care iti pasa tie. Ceea ce e cu adevarat important este sa ajungi sa te intelegi mai intai pe tine insuti si apoi pe cei din jur. Daca faci asta, va veni apoi si intelegerea din partea altora in ceea ce te priveste.