| anonim_4396 a întrebat:

Sint uneori oameni care ies in evidenta oricum din orice colectivitate iar aceasta colectivitate nu-i iarta fara a-i cataloga indiferent daca iesirile lor sint fara greseala sau bineintentionate. Dau exemplu un om de la mine care e catalogat drept habauc, repezit, face totul fara cap si vorbeste in dodii fara a sta pe ginduri.Intreb si eu daca se poate ca un om sa fie prea rapid si in gindire si in actiunile lui, dar destul de precis si totusi sa fie inteles gresit doar prin faptul ca ceilanti ramin un pic in urma?

10 răspunsuri:
| miradoniz a răspuns:

Cred ca e cazul cel mai rar(si cel care starneste imaginatia, nu-i asa), acela al geniilor ramase nedescoperite.De obicei,insa-colectivitatea pedepseste mai degraba lipsa de interes fata de ea,nu crezi? si atunci persoana insasi este vinovata,pentru ca exista cu siguranta un loc, o comunitate, oameni care i-ar starni interesul-pentru ca ar avea interese comune.Sa ramai un "outsider"intr-o lume deschisa,ca a noastra,este o alegere dificila, dar de ce nu? macar pentru o perioada, este o (alta)forma a libertatiihee hee

| Furculingură a răspuns:

Bineinteles! De exemplu in aceasta comunitate care este, TPU, tu iesi imediat in evidenta. Dar nu pentru ca esti tu ala dastept sau pentru ca sclipesti de inteligenta, ci pentru ca ai ramas la fel de idiot!hee hee Si crede-ma, nu sunt in urma cu absolut nimic.Tin pasul!
Te iubesc! love struck

| harciog a răspuns (pentru Furculingură):

Si eu ma iubesc,la cit de idiot sint nu-i de mirare, dar din pacate nu era vorba despre mine, oricum apreciez exemplu tau.Se pare ca e edificator si chiar nu esti in urma, crede-ma.

| Reiki a răspuns:

Normal. Oamenii sunt judecati/catalogati prin prisma propriei conceptii despre viata,prin prisma propriilor limite impuse de societate,de mediul familial. Oricine nu e ca mine,ca tine si este "diferit" prin modul de comportament,de gandire incepe sa fie "catalogat" si eventual fiind considerat un ciudat ajunge sa fie eliminat din acel grup. Eu personal cred ca este mai bine sa nu judecam pe nimeni,nici fapte si nici mod de gandire pentru ca fiecare in parte este o entitate care trebuie respectata indiferent daca ne place sau nu acea persoana. Respecti pe altii,te respecti pe tine,in primul rand. Poate nici eu, la randul meu, nu sunt acceptat/a in anumite grupuri si catalogata drept...ciudat/a. Numai ca, asta e problema lor si nu a mea.

| Garnet a răspuns:

Normal...depinde de om!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da mai se pooate. Uite, tu esti catalogat filosoful site-ului. Mie mi-a placut cum mi-ai raspuns tu la intrebarea aia cum iti scoti frica din chiloti. Chiar simt ca am ce invata de la tine big grin.

| harciog a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai considera si tu toate baragladinele filosofi.Si mie mi-a placut cum ai plasat frica in chiloti.

| anonim_4396 explică (pentru harciog):

Da n-am plasat-o eu, se mai baga ea acolo din cand in cand big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, se poate un om sa fie rapid si in miscare precum si in gandire si este mereu inteles gresit de ceilalti.
de obiceo oamenii care judeca sunt cei care au frustrari, complexe si ca sa para ei mai buni evidentiaza calitatile negative ale celorlalti...sau le inventeaza daca nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai demult,am citit intr-o carte,urmatoarele cuvinte:
Maretia trezeste invidia, invidia zamisleste dusmania, dusmania da nastere minciunilor.
Conceptiile si prejudecatiile sunt greu de ignorat,Harciog. Fie ca sunt ale tale,fie ca sunt ale celorlalti. "Spiritul de turma" este bine infipt in mintea unora,astfel incat orice iesire a unui om este catalogata. Si totusi...din ce ai descris tu, omul acela e rapid si in acelasi timp precis. E normal, poate logic, ca oamenii sa fie invidiosi pe el si sa-l inteleaga gresit.