| sprezero a întrebat:

Spatiul este conditionat de infinit?
timpul este conditionat de vesnicie?

9 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Eu stiam ca aerul e conditionat. Dar, mai stii, poate e si spatiul.

| T0T a răspuns:

E ceva ce ne depășește. Oricum nu cred că e tocmai ok să spunem că sunt condiționate de infinit căci e cum nu ar fi condiționate deloc. Nici nu ne putem imagina infinitul.

| Darkmagic a răspuns:

Am obosit sa raspund la intrebari despre vesnicie, infinit si Univers.
Iti promit totusi un raspuns detaliat, am doar rugamintea ca tu sau orice alt user, sa imi dati un reper temporal mai vechi de 13.7 mld. ani, aka Explozia initiala, aka Big-Bang. happy
E in tema, indisolubil legat de "vesnicie". big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,
Comparatiile tale sunt fara rost.
Nu poti face o comparatie intre ceva ce se poate masura cu ceva ce nu se poate.

| Ironwin a răspuns:

Spatiul este doar mare nu si conditionat, la fel si timpul, ce scriu acum nu o sa dureze vesnic dar a consumat timp happy

| Aurora99 a răspuns:

Spatiul este intr-o continua extensie, atat in lungime, cat si in latime, desi acest lucru nu a fost clarificat de experti, intrucat spatiul este considerat a se fi prezentat sub forma de sfera initial.dovada este ca daca ajunge lichid in spatiu, acesta capata imediat forma sferica, dovada fizica fiind chiar planetele.Doar ca lor le-au luat ani lumina ca sa se formeze,intrucat sunt alcatuite din materie dura,foarte putin maleabila. legat de timp, este o legatura stricta intre spatiu si timp, deoarece, asa cum am explicat mai sus, spatiul vid are nevoie de timp ca sa se extinda

| UnOmModest a răspuns:

Atat spatiul cat si timpul sunt conditionate de viziuna ta asupra lor, aceasta viziune fiind generata de creierul tau.
Mai pe scurt tu percepi si crezi tot ce creierul tau poate cuprinde.
Pentru ca mintea omului actual nu a juns sa poata intelege in totalitate complexitatea infinitului(aici ma refer la spatiu, la univers), pentru ca noi ne gandim doar la un lucru fara sfarsit, insa daca analizam mai atent problema ne vom da seama ca si acest lucru trebuie sa aiba o logica nu? si anume, se termina undeva, are un punct de plecare si unul de capatai? Pentru ca nu te poti rezuma doar la:''spatiul este infinit'' pentru ca pana la urma vei dori sa afli logica acestui infinit nu? Dar cum am mai spus in aceasta chestiune mintea iti impune bariere, de ce? Deoarce pana la acest stadiu poate ajunge, si trage o linie de care nu poti trece, iar tot ce poti face este sa te rezumi cum am mai spus la tot ce poti cuprinde cu mintea, pentru ca si creierul uman in complexitatea sa este totusi limitat dar in contiuna evolutie. iar pe masura ce evolueaza isi mareste si aria ce perceptie a fenomenelor(spatiu si timp) acestui tot unitar numit univers in care ne ducem existenta.Pentru ca in fond materia cenusie este un unviers interior, subiectiv as putea spune ce adera la universul obieciv, exterior (tot ceea ce il inconjoara pe om) pentru a putea coexista cu el, prin idei si coceptii acestea formandu-i o viziune despre universul obiectiv si tocmai de aceea aceasta viziune a materiei cenusii este fundamentala asupra fenomeleor din acest univers obiectiv( atat spatiu cat si timp) deoarece il ajuta pe om sa perceapa bine realitatea in care traieste, aceasta realitate fiind conditionata de fenomenele ce ii influenteaza viata (spatiu si timp). La revedere!

| iStarGaming a răspuns:

Despre spatiu nu se poate spune absolut nimic, decat ca este foarte mare, nu ne putem imagina cat de mare este acesta, dar noi ca sa ajungem la Marte, asta ar fi prin 2030, ne va lua 3 ani drumul, deci va dura pana cand omenirea va vedea universul cat de mare este, dar in prezent se ocnsidera nemarginit.

| mosora2002 a răspuns:

Mda dar timpul nu are durata. Nu este vorba de un timp relativ ci de cel absolut. Poți citi mai multe pe internet despre asta