| IzvorulDeIntelepciune a întrebat:

Spectul de lumina vizibil are tot aceeasi lungime de unda? Sau portocaliul are alta frecventa fata de albastru?

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Fiecare nuanta are frecventa sa. Pornind de la infrarosu, pe care omul nu il percepe, continua cu rosu, portocaliu, galben, verde, albastru, si violet, dupa care urmeaza ultravioletele, pe care omul nu le percepe. Omul percepe lungimile de unda ale luminii intre 750 si 380 nanometri, 750 corespundind luminii rosii, si 380 pentru violet.
Dar, ca sa intelegi mai bine, ar fi bine sa citesti asta: http://www.scientia.ro/......zuale.html

| RAY a răspuns:

Vezi scoala discovery fizica despre lungimea de unda si vei intelege, gasesti pe Youtube

| IzvorulDeIntelepciune explică:

Am fost obraznicwinking

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Ai pus in mod pertinent "problema". Spectrul vizibil al luminii receptate de ochiul uman are o fracventa bazala, cu armonice, exact ca si undele sonore. ti-a explicat cristi202 cum sta treaba

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Sunt frecvente diferite.

| IzvorulDeIntelepciune explică (pentru Adrian_Mares_1972):

Aha. Chiar si asa ochiul uman nu poate deosebi galbenul monocromat de o combinatie verde+rosu de exemplu. Chiar daca lungimile de unda sunt diferite.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Undele se intrepatrund la un moment dat, sunt puncte comune intre anumita frecvente ale culorilor, este un subiect mai amplu si nu am cunostinte de specialitate in acest domeniu, cunosc cate ceva in mare...Am sa-ti caut ceva ce m-a facut sa-mi pun si eu niste intrebari legate de acest aspect.

| IzvorulDeIntelepciune explică (pentru Adrian_Mares_1972):

Ok. Merci frumos! Chiar ma intereseaza sa aflu cat mai multe despre radiatia electomagnetica.