| AvalohAlyn a întrebat:

"Spera si viseaza,nu te costa nimic"
(Este o vorba inventata de mine)
Ce parere aveti de ea?
Adica speranta si visarea sunt importante pentru un om?
Ce rol are speranta si visarea pentru un suflet,un om?
Ma refer la visarea(cu ochii deschisi,la un ideal, obiectiv nu la visarea din somn)

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai eu cred ca speranta e importanta pentru om. Adica fara speranta... omul de ce mai inainteaza in viata?

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

La vechii greci (aia cu cutia Pandorei) speranta era ultimul si cel mai mare dintre rele, pentru ca face omul sa sufere nedreptatea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt importante atat timp cat nu iesi din realitate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Inventezi" o expresie si apoi ne intrebi pe noi ce inseamna? Oricum, nu prea ai "inventat-o" tu, am mai auzit treaba asta pana acum.

Nietzsche spunea ca speranta este cel mai mare rau dintre toate relele pentru ca prelungeste chinurile omului. In lipsa sperantei oamenii s-ar impaca mai usor cu soarta.

| cristimihailov a răspuns:

Din punctul meu de vedere este o greseala fatala sa speri si sa visezi ca nu te costa nimic.

Din contra te costa chestii atat de scumpe:

1. Timpul - ala nu se mai intoarce. Asa ca decat sa il arunci aiurea mai bine pune naiba osul la treaba si fa din gand actiune. Orice ai face e ok atata vreme cat iti place si e legal normal.

2. Iluziile... cand cazi de pe muntele de iluzii creat de sperantele si visele tale nerealizate s-ar putea sa iti frangi gatul in depresie.

Pune mana si fa ceva, traieste-ti viata si urmeaza-ti planul, ca sa nu ajungi la concluzia ca "mai tarziu" a devenit "prea tarziu"... cum zicea cineva mare.