| fabiola a întrebat:

Spunea cineva odata,, suntem singuri si fara sens in Univers"
Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| pep a răspuns:

In orice exista in Univers relationeaza principiul, universal valabil, cauzalitate-efect.Desigur ca in acest principiu, indeosebi in cauzalitate, se ascunde misterul.Indiferent ce am face, misterul ramane tot mister.Sentimentul de mister este unul dintre sublimele sentimentele umane.Sensul si scopul se ascunde tot in acest principiu amintit.Cred ca este bine ca misterul sa ramana mister deoarece, in situatia in care misterul ar fi deslusit, noi oamenii, incapaţânaţi fiind, am evita sa ne parcurgem sensul pentru a ne indeplini scopul vietii, care este un alt subiect de discutie.

12 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Ca e posibil sa se fi inselat. Eu cred ca nu suntem nici singuri si nici fara sens.

| psiholoaga a răspuns:

Sa invatam, sa experimentam, sa ne dezvoltam, sa ne bucuram... Astea ar fi posibile sensuri. Nu ma intreba cu ce scop aceste experiente, eu cred ca experientele in sine sunt scopurile.

| fabiola explică:

Si care ar fi sensul nostru in Univers?

| fabiola explică:

Poate ca scopul este sa dam continuitate vietii, dar misterul Universului este de neatins!

| fabiola explică:

Bro, cate lucruri sunt demonstrate de noi, omenirea folosind ca metoda :presupunerea? Pe aici adie si va adia misterul, nu crezi?

Janina
| Janina a răspuns:

Nu suntem nici singuri nici fara sens

| ka2 a răspuns:

E clar ca nu suntem singuri... poate stam asa fara sens, referitor la tot univ asta, dar singuri nu suntem

| Ella_6365 a răspuns:

Suntem prea ingamfati sa recunoastem ca nu suntem singuri, ne place sa credem ca noi suntem aia importanti, numai noi existam. s-au intamplat destule lucruri ca sa cred in asa ceva.
Si fara sens clar nu suntem. am fost creati pentru a indeplini voia Domnului, nu cred ca asta e ceva fara sens.

| nemo_6725 a răspuns:

Singuri? DA! Fara sens? NU! dar... avem un singur sens, trebuie doar sa-l cauti, apoi sa-l gasesti, apoi sa-l intelegi! Aici e intelepciunea!

| nemo_6725 a răspuns:

Universul este finit! teroia Big-Bangului confirma asta implicit. O explozie ( explozia intiala ) indiferent de forta sa nu se poate extinde la infinit! Am dreptate? Mai mult conform logicii, orice lucru, entitate sau materie care are un INCEPUT, va avea si un SFARSIT. De aici rezulta ca si Universul este FINIT. Daca mergem pe scrierile biblice, acceptam ca D-zeu a facut lumea pentru Om, creatia Sa. Un Univers finit pentru un Om cu limite din toate punctele de vedere. or, un Univers INFINIT pentru un Om LIMITAT, N-ARE NICI O LOGICA, PENTRU CE ATATA TRUDA? Deci tragem aceeasi concluzie- Univers finit. Nu e destul de clar?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu avem cum sa fim singuri intr-un univers infinit. Si fireste nici fara sens. Tot ce exista are sens... Misterul universului de neatins? Si care ar fi misterul ala? Oricum, in timp va fi si el "atins", asa cum au fost "atinse" si alte mistere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ramine de vazut in timp, desi probabil n-o sa mai apucam noi timpul ala.