| TUTUTU9898 a întrebat:

Stelele cazatoare chiar egzista?

Răspuns Câştigător
| VladPetcu a răspuns:

Este ceva fictiv nu are cum sa existe asa ceva.

20 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Vad ca ai dat funda unui raspuns eronat.
Stelele cazatoar sunt micrometeoriti ce se aprind in contact cu atmosfera.

| WR104 a răspuns:

Da, eu am prins una acum 2 nopti in timp ce faceam surf pe un rau.

| WhatheWow a răspuns:

" Egzista" si se numesc stele cazatoare " x "!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt meteoriti care se aprind la intrarea in atmosfera. nu sunt stele, soarele e o stea si orice stea e un soare.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ar fi meteoriti, probabil ca ar influenta mult Pamantul. Raspunsul este bun in aparenta, de fapt sunt micrometeoriti nu meteoriti.

| Purec a răspuns (pentru Inferno):

"Daca ar fi meteoriti, probabil ca ar influenta mult Pamantul. Raspunsul este bun in aparenta, de fapt sunt micrometeoriti nu meteoriti."

De fapt pe astia mici ii cheama "meteori". Intamplarea face ca in noaptea asta sa poata fi obserate multe "stele cazatoare" asa ca. bafta la dorinte laughing)

| Inferno a răspuns (pentru Purec):

Nu vad relevanta mesajului tau. Se mai numesc si micrometeoriti in caz ca nu stiai.

| Purec a răspuns (pentru Inferno):

E o mica diferenta intre acei micrometeoriti de care vorbesti tu, si "stelele cazatoare", dar nu prea cred ca am dispozitia necesara sa iti explic acum.

| Inferno a răspuns (pentru Purec):

Nu cred ca exista diferenta. Daca nu ai dispozitia sa imi explici nu mai spune numic.
Stii, tot raspunsul tau este gresit, tot ce spui e gresit, dar nu am dispozitia sa-ti demonstrez acum.

| Inferno a răspuns (pentru Purec):

De fapt se numesc meteoroizi. Fenomenul poarte numele de meteor.

| Purec a răspuns (pentru Inferno):

Nu am timpul necesar sa iti scriu eu. Apelez doar la definitia din dex

MICROMETEORÍT s. m. particulă meteorică din spațiul cosmic, de dimensiuni foarte mici. (< fr. micrométéorite, engl. micrometeorite

METEÓR, meteori, s.m. 1. Fenomen atmosferic de natură apoasă, electrică sau optică. 2. Fenomen care constă în apariția, pe bolta cerească, a unui punct luminos (reprezentând corpuscule cosmice pătrunse în atmosfera terestră) care se mișcă cu mare viteză, lăsând uneori o dâră care se stinge după scurt timp; stea căzătoare. [Pr.: -te-or]. - Din it. meteora, ngr. metéoron, fr. météore, germ. Meteor.

Pe scurt, meteorii nu se mai numesc si micrometeoriti. Nu toti micrometeoritii creaza acea "stea cazatoare". Ma rog sunt rpea obosit la ora asta. Nu o lua in nume de rau, nu am nimic cu tine.

| Purec a răspuns (pentru Inferno):

De fapt se numesc meteoroizi. Fenomenul poarte numele de meteor

Aici ai dreptate, dar noi vorbeam de fenomenul in sine. Ma rgo eu ma opresc aici. Oricum nasoala denumire, suna mai bine in engleza happy Ai laut de pe site-ul observatorului astronomic?happy

| Inferno a răspuns (pentru Purec):

Se vede ca esti mai obosit.
Citeste definitia pe care mi-o dai:FENOMEN atmosferic. Asa se numeste fenomenul.
Dar acele particule sunt meteoroizi.
Cand meteoroizi intre in atmosfera, ei se aprind, acest fenomen poarta numele de meteor.
E ca si diferenta dintre asteroid si meteorit. Asteroidul este obiectul care pluteste in spatiu, el devine meteorit cand intra in atmosfera unei planete.

| Inferno a răspuns (pentru Purec):

Eu am explicat fenomenul. Daca spuneam sunt meteori intelegea ceva? Am explicat in ce consta fenomenul.

| Purec a răspuns (pentru Inferno):

Pai de fenomen si vorbeam, vorbeam de stele cazatoare, care in sine e un fenomen nu? EU ma culc, hai noapte buna happy

| Hombre a răspuns (pentru Purec):

"Stele cazatoare" -denumire populara, in realitate e ce a spus Inferno. Mai concret;
Meteoriți pietroși, sau "aerolitici", care sunt cei mai comuni și sunt formați din piroxen, olivină și plagioclazi, minerale silicioase și o oarecare cantitate de nichel-fier. Aceștia se subdivid în:chondrite, achondrite.
Meteoriți feroși, sau "siderolitici", care sunt compuși în cea mai mare parte din aliaje nichel-fier.
Meteoriți micști, sau "pietroși-feroși", ca de exemplu pallasitele, sunt rari și conțin amestecuri de silicați și aliaj nichel-fier.

| LoveToHate a răspuns:

Mi-am pus si dorinta de 2 ori.laughing

| demonxyz a răspuns:

Stii care este asemanarea intre ortografia limbii romane si stelele cazatoare? ca toata lumea stie ca eXista dar rar se remarca!

| alee3333 a răspuns:

Exista, si poate mai vorbim laughing

| andra1butterfly a răspuns:

EGZista cum sa nu... la fel cum eGZista si ortografia limbii romane laughing