| THCC a întrebat:

Stephen Hawking afirma ca"Rai-ul este o poveste pentru oamenii care se tem de intuneric."

Cum comentati?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Cineva spunea acum, aici, ca "iar o sa vina crestinii cu citate din Biblia Mama". Ei, da, sunt crestin, dar acum nu am sa ma folosesc de "Biblia Mama" ca sa argumentez ceva. Ma voi folosi de ceea ce tine de contextul vietii noastre. Asta ca sa demonstrez ca Raiul e mai mult decit o poveste, este o realitate in care fiecare din noi crede cu tarie, insa unii nu stiu cum sa numeasca acea realitate. Eu imi doresc o sotie perfecta, acesta e idealul meu cu privire la casatorie. Daca e sa o iau logic, e o nebunie, pentru ca nu exista o sotie perfecta, orice femeie isi are neajunsurile ei. Insa totusi descopar in inima mea dorinta, si inca puternica, de a avea sotia perfecta. Imi doresc o viata fericita, fara griji, fara necazuri, fara probleme. Din nou am acelasi ideal. Si alerg mult dupa el, pentru ca aproape tot ce fac, fac pentru asta. Si asta desi, daca e sa fiu realist, stiu ca viata imi ofera in realitate mai multa durere si suferinta decit fericirea pe care o caut, ba mai mult, uneori e dura, e cruda cu mine cind ma loveste un necaz puternic pe care abia pot sa il duc. Acum, intrebarea se pune: daca realitatea e alta, de unde am eu aceste idealuri? De unde imi doresc eu tot ce e mai bun, desi poate primesc ce e mai rau uneori? Acest lucru arata ca e ceva in noi, ceva ce tinjeste dupa o lume mult mai buna, o lume care se afla dincolo de realitatea pe care o vedem zi de zi in viata noastra, o lume pe care vrem sa o atingem, dar nu putem. Acesta este Raiul. Gindeste-te la tot ce poate fi mai frumos pentru tine, la tot ce ai putea avea sau face mai bun, chiar daca trebuie sa visezi si sa recunosti ca nu exista in realitate, si atunci vei descoperi Raiul in inima ta. El nu are de-a face cu teama de intuneric, ci cu dorinta de a fi completi, de a fi fiinte umane normale, asa cum ar trebui sa fim, nu asa cum suntem acum (eu cred ca nu dam dovada de normalitate in viata noastra, si relele care se intimpla pe pamintul asta dovedeste asta). Nu, Raiul nu este o poveste pentru oamenii care se tem de intuneric, Raiul este o realitate pentru oamenii care vor sa fie desavirsiti si care dupa sfirsitul vietii lor vor ajunge la acea desavirsire.

24 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

@cristi202

"Idealurile nu sunt din lumea asta, e ceva ce ne dorim, dar ceva ce nu experimentam. Si tocmai aceste idealuri arata ca exista ceva mai mult, ceva dupa care tinjim in inima noastra. Ei bine, acel lucru dupa care tinjim, e Raiul, si cel mai bun termen de comparatie sunt tocmai idealurile pe care le-am vrea implinite in viata noastra."

Idealurile au la baza niste ani in care omul experimenteaza, observa, cantareste. Omul in timp invata sa faca deosebiri, sa delimiteze, invata sa pretuiasca, pofteasca, iubeasca, aspire etc, si toate sunt in scop personal. Castigarea unui concurs sau obtinerea unei femei ideale prezinta avantaje care ii face omului viata mai buna, plus obtii incredere in tine si sentimentul de satisfactie. Omul este constient de castig dinainte de a intra in concurs, din clipa in care s-a gandit serios prima oara la acel concurs. Idealurile apar din dorinta progresului, dorinta unei schimbari in bine, care ofera confort, si satisfactie.
Deci, eu consider ca, idealurile sunt normale si logice, si cat se poate de pamantesti(omenesti - din aceasta lume).

| Alphawolf a răspuns:

@tiby, nu te pot ierta ca aberezi, asa ca iti vei lua stupidul.
Eu desi nu cred in niciun zeu, eu nu ma numesc ateu, eu ma numesc realist. De ce ma irita cand se vorbeste de Dumnezeu? Pentru ca Dumnezeu este introdus in societate ca pe un adevar. Sunt Biserici pe fiecare strada, copiii sunt indoctrinati in scoli cu acest "adevar", iar tu spui ca nu ar trebui sa ma irite... Ar trebui sa fiu tolerant cu orice aberatie, sa accept anormalul sa conduca, asa ar fi normal? De unde si pana unde, sau de cand si pana cand este un adevar? Dovezi sau argumente? Doar povesti, nimic alceva! Religia are la baza doar povesti, dar nu orice povesti, povesti care ating slabiciunile oamenilor. Eu nu ma multumesc cu povesti, nu ma lasa ratiunea, eu am nevoie de concret.

| cristi202 a răspuns:

Chelstone:
Desigur ca ce am prezentat eu sunt idealurile mele, insa daca ai fi citit atent ce am scris, intelegeai mai bine. Eu am spus asa: "Gindeste-te la tot ce poate fi mai frumos pentru tine, la tot ce ai putea avea sau face mai bun, chiar daca trebuie sa visezi si sa recunosti ca nu exista in realitate, si atunci vei descoperi Raiul in inima ta." Pentru tine poate fi calatoriile, pentru altul, poate fi vreun sport. Ideea e ca avem idealuri, daca tie iti plac calatoriile, idealul tau va fi sa vezi cit mai mult din lumea asta, daca se poate totul, insa sti ca niciodata nu vei putea vedea toate locurile posibil de vizitat. Cel ce face un sport, are ca ideal sa cistige orice meci, desi chiar si cei mai mari campioni au avut infringerile lor. Eu asta vroiam sa zic: avem idealuri fiecare din noi. Idealurile nu sunt din lumea asta, e ceva ce ne dorim, dar ceva ce nu experimentam. Si tocmai aceste idealuri arata ca exista ceva mai mult, ceva dupa care tinjim in inima noastra. Ei bine, acel lucru dupa care tinjim, e Raiul, si cel mai bun termen de comparatie sunt tocmai idealurile pe care le-am vrea implinite in viata noastra.

| cristi202 a răspuns:

Chelstone:
Si inca ceva: Biblia spune "cercetati toate lucrurile si pastrati ce este bun". Asta inseamna ca trebuie sa ai discernamint. Mai mult, asta inseamna ca trebuie sa iti pui mintea la contributie si sa gindesti, si adesea foarte mult. E tragic ca crestinismul e asemanat adeseori cu prostia, cu acel citat comunist (ca de la comunisti vine) "crede si nu cerceta". Da, poate mai sunt si cazuri de crestini cu mai putina minte, insa tu nu ar trebui sa te uiti la ei, ci uita-te la ce e mai bun in crestinism. Eu cind am gasit niste oameni care se comportau cu totul diferit de cei din jur, erau respectuosi, iti sareau imediat in ajutor cind aveai nevoie, erau chiar gata de sacrificii pentru cei de linga ei, si pe linga asta, cercetau toate lucrurile si le gindeau, pentru ca erau extrem de inteligenti unii din ei, abia atunci am realizat ce inseamna sa fi crestin, si desigur ca am devenit si eu crestin. A ajunge la desavirsire, caci aceasta doreste un crestin cel mai mult presupune si folosirea intregii tale minti, a intregii ratiuni pe care o ai (desi la un moment dat va fi depasita de credinta, pentru ca nu vei mai putea explica rational unele lucruri), deci inseamna si dezvoltarea mintii. In multe locuri in Biblie, citind, vei fi indemnat sa cauti, sa cercetezi, sa analizezi. Prostia nu este considerata o calitate a celor ce cred, desi multi cred asa, pentru ca nu sunt multi cei ce pot argumenta ceea ce cred, desi chiar un verset in Biblie spune ca trebuie sa fii gata oricind sa poti raspunde de ceea ce crezi atunci cind ti se cere, deci orice credincios ar trebui sa poata aduce argumente pentru credinta sa.

| danut a răspuns:

Iar tu te uiti "in gura" tuturor handicapatilor? Ce poate iesi dintr-o minte de handicapat, doar un handicap intelectual. In ce hal a ajuns si omenirea asta de a ajuns sa ia de bun orice... sad

| ramona30 a răspuns:

Nu a spus ceva nou. Sunt unii oameni ce au facut afirmatii asemanatoare cu sute de ani in urma. Bine, aia au fost omorati de crestini, ca necunoscute sunt caile Domnului. Este perfect logic si adevarat ce aspus.

| alessia5158 a răspuns:

Hawkins, ateul! --- nu-i cu nimic mai prejos decat cel mai habotnic credincos! De unde stie ca "raiul este o poveste "? Hawkins este dintre cei care refuza sa considere/aprecieze transcendentul si inefabilul---astia, o fac din cauza ca se urasc atat de mult pe ei insisi si pe ceilalti, isi urasc viata atat de mult, incat prefera sa moara si sa nu mai existe--- cica, nu se tem de intuneric!

| DorelSudoru a răspuns:

NOrmal ca e adevarat nu e deloc greu de inteles

| chelstone a răspuns:

Crestinii nu o sa accepte niciodata realitatea, si asta pentru ca nu mai pot manipula, iar in momentul in care le dispare prietenul imaginar si tot basmul creat in jurul lor o sa li se surpe pamantul sub picioare, ei sunt dependenti de ajutor.
Cristi202, ceea ce ai precizat tu acolo nu este o demonstratie, nu se poate numi asa, ci doar ai perzentat aspiratiile tale, nu toti isi doresc femei perfecte, bani, o viata lunga. Altii au alte aspiratii, gasesc binele in altceva. Si la care desavarsire, vor ajunge unii cu doua clase sau analfabeti ca marioara, care ei nu inteleg ce inseamna viata, nu mai spun de moarte?
Viata ti-o poti face frumoasa si fara dumnezeu si biserica, poti alege calatoriile, daca iti plac, poti vizita asezarile rurale din elvetia si te incarci pozitiv pentru un an intreg, calatorind cunosti oameni noi, culturi diferite, vezi viata altfel.

| chelstone a răspuns:

Nu stie nimeni ce exista dupa moarte, dar unii in ideia insuportabilitatii mortii lor si-au creat basme, si crezuri nefondate, si-au imaginat un loc perfect dupa moartea lor si au inceput sa creada in asa ceva, la fel este si cu ceea ce crede Hawking

| chelstone a răspuns:

Cristi202, in mare parte sunt de acord cu tine, insa acea desavarsire a sufletului poate fi atinsa si prin altceva decat prin credinta, cum ar fi: arta, frumosul, calatoriile, muzica, sport, sunt activitati ce-ti inalta sufletul, te fac mai bun si mi se pare aberant sa nu-i dai si alte cai omului de ajunge la acea desavarsire decat prin credinta, nu as avea nimic cu nici o religie, insa cand vad ca sunt amenintat cu iadul sau mai stiu eu ce, doar pentru simplul fapt ca nu cred in dumnezeu, este prea mult. Iar eu nu cred in dumnezeu, nu pentru ca asa vreau, nici pentru ca asa simt, ci doar pentru ca nu sunt convins de existenta lui, nu poti trimite oameni in iad doar pentru ca s-au nascut in madagascar, acei oameni nu-l vor descoperi niciodata pe dumnezeu, asa cum tu nu-l vei descoperi pe alah sau budha, fara religii si dumnezei pe pamantul acesta ar fi fost mai multa liniste, nu ar mai fi fost milioane de morti in numele a catorva religii si doctrine. Poate ca scopul vietii este acela de a te bucura, de a simti ca traiesti, sa te bucuri de tot ce-i pe pamant, de peisaje, de ape, de munti, de oameni, nu cred ca oricare ar fi creatorul acestei lumi daca ar exista el are nevoie de inchinari, jertfe, poate de aia nu putem avea un contact direct cu el, pentru ca vrea sa ne vedem de vietile noastre, sa le facem frumoase, daca viata este un cadou ce ti-a fost oferit, trebuie sa te bucuri de el, sa evoluezi si sa pleci impacat de aici, cu toate sperantele devenite realitate.

| Kosuchin a răspuns:

Arunca o privire si aici :P
http://www.tpu.ro/......za-sa-mai/

| Rapplex a răspuns:

Nu te poti contrazice cu credinciosii orbiti de iluzii.Am doar 14 ani si le-am inchis gura unor oameni mult mai mari cu dovezi clare si facandu-i sa constientizeze ca la un moment dat ajung sa se contrazica singuri in iluziile lor.Religia nu poate fi inlaturata fiindca este o doctrina de peste 2000 de ani.Ma bucur ca tot mai multi oameni incep sa vada realitatea asa cum este si ca religia nu mai manipuleaza atat de usor oamenii.Religia pune bete in roate studiilor rezolvand orice problema prin raspunsul:"D-zeu a creat totul!". Daca ar fi cum spun preotii ca cine vrea crede atunci nu ar mai baga religia pe gat de la gradinita si facandu-i pe bietii copii sa creada aberatii.Cum am mai spus, in ziua de azi de ce nu mai desparte nimeni marile in doua cu toiagu? Si pe doctorii care readuc la viata persoane ar trebui sa ii asociem cu Iisus? Cu cat devenim mai inteligenti cu atat lucruri ce pareau odata minuni devin lucruri banale din viata de zi cu zi.Ganditi-va bine la astawinking

| Rapplex a răspuns:

@tiby A treia optiune sunt oamenii care gandesc rational.Nu pot sa cred cat de stupizi sunt unii si cum pot sa sustina cu atata incredere ceva ce nici ei nu sunt siguri ca exista si nu vor sa recunoasca. Daca eu iti spun ca un prieten de al meu zboara fara nici un aparat de zbor fac pariu ca nu ma crezi si ca vrei dovezi, eu nu pot sa iti dovedesc ci pot doar sa afirm cu tarie acest lucru.Asa e si cu Dumnezeu,toti sunt tari in vorbe si se pun sa povesteasca pur si simplu basme care ma plictisesc si care n-au nici un rost,in loc sa vina macar cu O SINGURA DOVADA, nu mai mult, dar care sa fie rationala si realisticawinking

| GodBlessYou a răspuns:

@Lemonshu Hawking e pe moarte, numai are mult de trait...

| NoKidding a răspuns:

Daca s'ar pune Hawkins la mintea crestinilor...nu si'ar folosi nici 20% din coecifientul lui de inteligenta sa le inchida gura...

| Kanghu a răspuns:

Adevar graieste.

Nu scrie nici macar in Bible. Si apoi, daca ar fi ceva dupa moarte, sunt sigur ca nu Rai

| Filip23 a răspuns:

Adica daca se stinge lumina la boxa si mi-e frica, ma gandesc la rai si gata, am scapat de frica.
Pe mine m-a fascinat puterea de transformare a omului : dintr-un pescar fara carte, intr-o zi, a aparut un vorbitor cu carisma; dintr-un vames lacom, tot intr-o zi, apare un om interesat doar de binele celor din jur; dintr-un dusman inversunat al crestinilor apare cel mai ravnitor apostol. Din sute de oameni instruiti sunt alesi 12 oameni fara nici o pregatire, pentru a raspandi o invatatura in care existau credinta iudaica, filosofia greaca si credintele pagane. Si culmea e ca reusesc. Alegeti si azi 12 tineri sa raspandeasca budismul sau taoismul doar intr-un judet, si care apoi sa se raspandeasca in lumea intreaga. Ce sanse le dati?

| tiby_5017 a răspuns:

happy Intr-o prima ordine de idei, cuvantul,, ateu,, este interpretat sau inventat gresit. Nu exista oameni care nu credhappy Exista oameni care cred si oameni care se impotrivesc. cu cat te bati mai tare cu caramida in piept ca esti ateu, cu atat arati ca lucrul acesta te roade, poate ca nu constient dar constiinta lucreaza, altfel ai fi indiferent, nu te-ai irita cand s-ar vorbi despre D-zeuhappy E atat de evident. ma iertati

| TurBina a răspuns:

Acest om de stiinta, chiar daca e paralizat este un om foarte inteligent care a descoperit si a rezolvat multe probleme ale universului, dar in aceasta privinta nu cred ca are dreptate.Parerea mea

| SHPP2win a răspuns:

Te-ai gandit ca poate are dreptate?
sau poate nu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Perfect adevarat! Restul este vrajeala de ignorant/incult!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Destept om e acesta. Dar unii mai mare incredere au intr-o carte prafuita decat intr-un om ca acesta. Iar o sa vina crestinii cu citate din Biblia Mama.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E parerea lui.sa-l vad in pragul mortii daca spune tot la fel.ca e usor sa te dai maret si viteaz cand esti in siguranta.dar cand moartea sta la fundul cuiva, ii tremura chilotii in c.r.la fel ca voua de altfel.voi nu va temeti de intunerec fiindca va e rusine sa recunoasteti..in schimb va temeti de lumina fiindca v-ar scoate la iveala gandurile prefacute si mincinoase. infiderent ca va temeti sau nu, ceia ce ascundeti voi in intunerecul vostru va fi scos la lumina.cine este fiu al luminii nici nu cunoaste intunerecul fiindca nu exista pentru el asa ceva.asa cum lumina nu exista pentru fii intunerecului.