| navarre a întrebat:

Stiati ca pentru catedrala mantuirii neamului trebuie,, investiti" 4oo milioane de euro? Suntem 23 de milioane de locuitori si o gramada de familii cu probleme grave existentiale, suntem datori vanduti la banca mondiala si noi ce facem? case pentru popi de 400 milioane de euro-oare suntem normali? va dati seama ce risipa? spitalele si scolile din Romania sunt deplorabile, oare cati oameni nevoiasi ar putea fi hraniti cu acesti bani? Nu sunt bani pentru scoala, nu sunt bani pentru someri, nu sunt locuri de munca, nu sunt bani pentru mancare dar pentru asemenea Mall cat 30 de etaje, sunt bani.cum va explicati? Oare cat timp se va mai putea trai in ignoranta?

Răspuns Câştigător
| jedi_7867 a răspuns:

"Dumnezeu vrea sa-i construim templul din iubire dar oamenii nu aduc decat pietre."

12 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nici eu nu cred ca e momentul potrivit pentru o asemenea constructie.
Totusi, gandind astfel si pastrand proportiile, Parisul nu ar fi avut astazi catedrala Notre-Dame. Sunt necesare investitiile si in suflet, nu doar in trup, insa ai dreptate ca nu e momentul cel mai potrivit.

regis
| regis a răspuns:

@april - in mare parte ai dreptate. Doar ca micile bisericute erau construite in niste sate la fel de mici, iar noi vorbim acum de un oras de cateva milioane de locuitori.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Navarre discutia asta a mai fost pe TPU si a devenit aprinsa. Da, e o alegere proasta. O alegere care serveste numai interesele unora in dauna altora. Sper pentru cei care tot il lauda pe dumnezeul lor, sa ii placa palatul, sa se acomodeze si sa inceapa sa faca niste miracole, ca aparent, noi romanii suntem impotenti sa ne facem un trai decent si o imagine buna, desi avem tot ce ne trebuie.

| ania a răspuns:

E ca in bancul cu Bula, asta ne mai lipseste.

| MisterKat a răspuns:

Pentru cretinii de popi todeauna exista bani! Aia sunt cele ma mari jigodii din lume! Niste gunoaie... E ca in melodia lui Parazitii-De ziua ta. As da versurile referitoare la popi, cei care bag alcool si vor bani la inmormantare...
Suntem crestini noi, sarim cu bolovani cand vine vorba de toleranta celolalti oameni, cand e vorba de consumul de droguri etc... dam cu capul de icoane asa de mult... suntem 'adevarati crestini".
E absurd ce se intampla in Romania!

| cristiancristir a răspuns:

Pentru ca intotdeauna pe boier l a interesat mai putin daca cel sarac are ce manca. Prefera sa cheltuiasca banii pe o opera de arta nefolositoare decat sa ajute pe cei la nevoie. Si pe vremea cand se construiau piramidele era la fel... oamenii de rand mureau muncind toata viata pentru a construi un mormant pentru marele conducator. Boierilor li se pare normal ca ceilalti sa sufere pentru ei.

| lbtc a răspuns:

Da proiectul poate ca este cam marisor dar eu cred ca trebuie sa avem si noi o catedrala a neamului - sunt popoare mult mai sarace decat noi uite de exemplu marocanii au o moschee zidita cu arabescuri si multa migala.
Una din calitatile noastre este ca suntem si credinciosi si catedrala va aduce bani - prin turism exista un circuit al banilor. Undeva trebuie sa se curateasca si dinamica draceasca a lor.
Dupa pierderea unei mari parti Bibliotecii Nationale la revolutie, avem de asemenea lucrari importante care cred ca merita expuse acolo.
Eu de abia astept acest proiect sa ia fiinta.
Ptr. Mega Molluri sau pentru masini straine sau lux sunt bani, asa vor fi si pentru. biserica.
Bucurestiul este sufocat in zilele de sarbatoare lumea se calca in picioare - trebuie gandit ceva mai mare.
Eram in Anglia si am vazut un articol in New Times- vorbea un mare preot englez - si recunostea ca ultima reduta in crestinism a ramas in Europa de Est - restul au facut compromisuri.
Cred ca este f important sa avem o biblioteca mare si puternica sa gasesti orice.
Sper totusi sa nu se exagereze

| DodoKan a răspuns:

O rusine. Elevii fac hepatita in scoli infecte. spitalele colcaie de gandaci si noi ne facem catedrala.plus ca proiectul e grotesc. Si asta nu e vina popilor, ei isi vad smechereste de treaba, vina este a celor ce le pupa poala.winking

| gossipgirlxoxo a răspuns:

Romania este o tara condusa de oameni incapabili si cu asta spun totul! puterea e in mainile oamenilor nepotriviti! La noi in tara guverneaza tot ce e mai rau!

| alin_5728 a răspuns:

Asta e vina conducatorilor din umbra a planetei.
Sa distrus totul scolile, spitalele totul vom deveni in 10 ani niste sclavi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai nepricopsitilor? stiti ce a spus Dumnezeu? ce casa puteti sa-mi faceti voi mie? cerul este scaunul meu si pamantul asternutul picioarelor mele.acea casa este pentru cei care vor manca acesti bani de la noi, ani la rand, popi sau politicieni sau afaceristi verosi.credeti voi ca Dumnezeu are nevoie de o casa zidita de maini omenesti? care sa ajunga o casa de talhari, a schimbatorilor de bani si vanzatorilor de orice? au nu stiti ca Iisus Hristos i-a alungat cu biciul pe slujitorii lui mamona din templu? pe care-l numea casa tatalui meu? ca trupul lui l-a numit templu? cand a spus; daramati acest templu si in trei zile il voi zidi la loc? stiti voi ca trupul nostru este templu al duhului sfant? daca este curat si ingrijit, in asa fel incat in el sa poata locui duhul sfant si nu dracii si demonii? iar biserica este alcatuita ca un trup ale carei madulare santem noi toti, si IIsus care este capul bisericii sale, el fiind piatra, lepadata de toti zidarii dar care a ajuns a fi pusa in capul unghiului? biserica nu este o cladire sau o casa de rugaciune sau de intalnire.ati gasit iar o piatra de poticnire in credinta, si un sprijin sau motiv pentru necredinta si marea voastra intelepciune omeneasca, ce este nebunie in fata lui Dumnezeu. uitati ca spitalele, si scolile, si toate institutiile omenesti sunt conduse dupa legi inteligente facute de oameni destepti, ca si voi dealtfel si sunt conduse de oameni cu facultati, si scoli inalte. oameni de stiinta au studiat si au pus temeliile societatii in care traiti si voi, traim si noi care credem in Dumnezeu nu ca intr-un tiran manipulator, si grabnic doritor sa ne pedepseasca, ci ca intr-un creator iubitor, mult rabdator, milos si dornic sa salveze pe cei pacatosi nu sa-i piarda.ca intelem diferit aceste chestii, este alta problema. dar acesta stiinta care ne ingradeste libertatea de constiinta, spunandu-ne in ce sa credem si in ce sa nu credem, ne-a adus in starea aceasta, nu pe noi, romanii ci pe toti in toata lumea, asta de rahat. asta este duhul de ratacire prezis care va rataci in asemenea hal si pe credincios si pe ateu, ca vom umbla toti ca niste muste fara cap, negasind intelepciune, si adevar nicaieri. o sa cautam oamenii cei credinciosi si imbunatatiti sufleteste, prin pesteri si prin creerii muntilor.fiindca bisericile si catedralele pierzarii neamului sau neamurilor vor fi inchise truditilor, de catre cei cu bani, fiindca ale lor vor fi.noi vom ramane cu cerul de sus si cu grijile de jos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa le dam banii sa o construiasca, poate ne mantuim definitiv.