| Wehrmacht a întrebat:

Sticlaria care se foloseste la o distilare "normala" se poate folosi si pentru distilare in vid sau este nevoie de una speciala?

1 răspuns:
| OmuCuBasca a răspuns:

Raspuns copy paste:
Aparatura necesarã distilãrii la presiune scazutã
este alcatuitã din aceleaşi piese componente ca si cele folosite la
distilarea simplã, cu excepția balonului de distilare, care poate fi un
balon Claisen prevãzut cu o capilarã în gâtul central şi un
termometru in cel de‐al doilea gât sau orice alt balon cu doua gâturi
care permite introducerea unei capilare într‐unul dintre cele doua
gaturi si a unui termometru in cel de‐al doilea gât.
http://biblioteca.regielive.ro/......95573.html