| Meticulosul a întrebat:

Stie cineva ce este si cum arata un condensator polietilentereftalat? la ce foloseste si ce functie indeplineste?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Un condensator este o componentă pasivă folosită în industria electronică. Poate fi folosit în multe scopuri dar cel la care te referi datorită dielectricului folosit este recomandat pentru lucru la tensiuni mari. Nu cred că e nevoie să intru în amănunte, dar dacă ai nevoie de detalii îţi stau la dispoziţie.

| georgesur a răspuns:

Hai sa-ti raspund Meticulosule(pe scurt...caci tu stiiwinking. dar poate mai citeste si se "lumineaza" vreun pustan de p'acilea).
Condensatorul(componentă electronică pasivă cu impedanţă capacitivă ) polietilentereftalat este un condensator cu folii metalizate si dielectric organic solid(polietilentereftalat sau den.comerciala mylar sau PET). Acest condensator are forma cilindrica(dimensiunea depinde de capacitate, tens de lucru) si are doua terminale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Saracu, da ce-ai patit? sad
Vezi ca sunt din plastic si au o permitivitate electrica mai mare, la polul opus fiind cei cu politetrafluoretilena. bye